Іван Нечуй - Левицький "Кайдашева сім"я"

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Іван Нечуй - Левицький "Кайдашева сім"я" by Mind Map: Іван Нечуй - Левицький "Кайдашева сім"я"

1. Композиція твору : 9 розділів

2. Сюжет твору : 1. Експозиція – опис села Семигори, портрети головних героїв, розмова Карпа та Лавріна про одруження. 2. Зав’язка – одруження Карпа з Мотрею 3. Розвиток дії - постійні сутички в родині, одруження Лавріна з Мелашкою, проща Мелашки до Києва, смерть Омелька Кайдаша, розподіл спадщини. 4. Кульмінація – сутичка Мотрі з Марусею, внаслідок якої Маруся втратила око. 5. Розв’язка – примирення двох сімей після того, як засохла груша.:

3. Літературознавці про твір : http://dovidka.biz.ua/kaydasheva-sim-ya-kritika/

4. Омелько Кайдаш – звичайний селянин. Тяжка праця, панщина підірвали його здоров’я та сили.Омелько дуже працьовитий, ніколи не сидів без діла, щось завжди майстрував, лагодив.Від своїх синів він також вимагав працьовитості. Але Кайдаш любив випити- це, мабуть, було його найбільшою вадою.Після одруження синів, він поступово втрачає батьківську владу над ними, а Карпо навіть підіймає на старого руку. Кайдаш спився до божевілля та втопився, хоча все життя боявся саме такої смерті.

5. Маруся Кайдашиха — дружина Омелька, мала двох синів. Маруся – «робоча та проворна, та трохи куслива, як мухи в спасівку». «Має серце з перцем». Вона сварлива, бездушна жінка. Маруся гарно готувала і замолоду служила у панів покоївкою, від них і сама «набралась трохи панства». Кайдашиха з погордою ставиться до бідніших від себе, любить вихвалятись. Позитивні риси її характеру — це те, що вона працьовита, дбайлива хазяйка, любляча мати і бабуся. Але приватна власність, жадоба до землі зробила її жорстокою, жадібною. Це призводило до частих сварок і розладів у сім’ї, і, навіть, бійок.

6. Проблематика твору : 1.Проблема батьків і дітей 2.Проблема сімейних стосунків 3.Проблема виховання 4.Проблема народної моралі 5.Проблема віри в Бога 6.Проблема людської гідності 7.Проблема добра і зла

7. Особливості повісті: Перший в українській літературі твір, який зображує життя української сім’ї в пореформений період. Зображення руйнування патріархальних відносин на селі та в сім’ї (син піднімає руку на батька). Діалоги в повісті рухають і розгортають дію. Всі епізоди виписані в гумористично-сатиричному плані. У повісті згадується понад 30 релігійних свят Повість багата фразеологізмами

8. Тема твору: зображення життя укр.села в пореформену добу(ІІ пол.ХІХ ст.) на прикладі однієї родини

9. Головні герої

10. Жанр твору: соціально-побутова повість

11. Літературний рід: епос

12. Ідея твору: засудження індивідуалізму егоїстичних натур і норм нар.моралі,що є гол.причинами духов.роз"єднаності в родині

13. Маруся і Омелько Кайдаші

14. Карпо і Лаврін

15. Мотря і Мелашка

16. Карпо – старший син О.Кайдаша та М.Кайдашихи. Карпо був грубий, неласкавий, сердитий, мовчазний. Карпо – енергійний, суворий, впертий. Про горб «… цілий куток їздить через гору, а я буду її розкопувать. Як хтось почне, то й я копирсну заступом скільки там разів». «Його насуплене, жовтувате лице не розвиднювалось навіть тоді, як губи осміхались.» На селі його обрали десятським.

17. Лаврін – молодший син у сім’ї Кайдашів. Лаврін — лагідний, м’який, жартівливий, дотепний, веселий. У нього приваблива зовнішність: «Лаврінове молоде довгасте лице було рум’яне, веселі, сині, як небо, очі світилися привітно й ласкаво». Він у всьому бачить хороше, добре, шанує людей, захоплюється красою природи, має ліричну душу і грає на сопілці. Але, нажаль, зрештою і Лаврін стає егоїстом.

18. Образ Мотрі — один з найдовершеніших образів повісті. Мотря — дружина Карпа. Дівчина була із заможної родини, але добра і не вихвалялася на селі. Узявши шлюб, поринула у тяжкі будні. Зла свекруха звалила на неї всю хатню роботу. Щоденна гризня зробила Мотрю злою, сварливою жінкою. А лютість її не мала меж. Виколола свекрусі око та не переймалась, а раділа цьому.

19. Мелашка – щира і тиха. Мелашка – щира, тиха, спокійна, лагідна, чутлива, з бідної сім’ї. Вона тяжко переживала безладдя в родині. Та поступово і Мелашка втягується в сварки й бійки.