" Мина Мазайло"

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
" Мина Мазайло" by Mind Map: " Мина Мазайло"

1. Сюжет

1.1. Харківський службовець “Донвугілля” Мина Мазайло хоче змінити своє українське прізвище на престижніше – російське Мазєнін, а його син Мокій, котрий “збожеволів від своєї укрмови”, намагається йому перешкодити. Підтримує Мокія тільки національно свідомий українець дядько Тарас з Києва. На боці Мини його дружина Килина, дочка Рина, тітка Мотя викликана з Курська (тітка Мокія і Рини по матері). Врешті-решт, Мину Мазайла звільняють з посади “за систематичний і зловмисний опір українізації”.

2. Особливості п’єси “Мина Мазайло”

2.1. Драму не можна перекласти: втрачається обігрування українських і російських прізвищ;

2.2. Немає позитивних персонажів (дядько Тарас сумнівається у своїх думках і вчинках, надто легко здає свої позиції; Мокія теж не можна назвати патріотом: українська мова цікавить його з наукової точки зору)

2.3. У творі містяться досить прозорі натяки на облудність насильницької радянської українізації

2.4. Фіаско для Мини можливе тільки в літературному творі, бо в той час більшовики підтримували перевертнів.

3. Композиція

3.1. 4 дії

4. Сюжетні лінії

4.1. Мина – Мокій, Уля – Мокій, тьотя Мотя – дядько Тарас та інші.

5. Образ Мини Мазайла

5.1. Мина Мазайло – українець за походженням, міщанин, харківський службовець. Він вирішує змінити своє українське «плебейське» прізвище на щось більш милозвучне, російське. Він вважає, що саме прізвище стає на заваді його щастю, не дає отримати підвищення на службі, що через прізвище оточуючі ставляться до нього без належної поваги тощо.

6. Рік: 1929

7. Головні герої

7.1. Мина Мазайло — харківський службовець середніх літ.

7.2. Лина (Килина) Мазайло — його дружина.

7.3. Рина (Мокрина) Мазайло — їхня дочка.

7.3.1. Жінка та дочка Мини Мазайла – типові зарозумілі та тупі міщанки, що поділяють суб’єктивно вмотивовану зневагу Мини до всього українського. Вони показово копіюють шляхетних дам, кокетують, ахають та хапаються за серце. Проте між собою гризуться, як собаки, зовсім не поважають одна одну. Їхнє життя складається з пліток, підглядань, обговорення нарядів тих, хто «добре влаштувався у житті». Усе, що суперечить їхнім поглядам, піддається жорсткому осуду.

7.4. Мокій — їхній син.

7.4.1. Образ Мокія

7.4.1.1. Мокій – син Мини Мазайла, його повна протилежність. Він захоплюється багатством та красою української мови, чим доводить батька до сказу. Мокій постійно читає та дивиться українське кіно, його обурюють помилки, які допускають на афішах.

7.5. Уля виділяється з-поміж інших персонажів тим, що вона на початку твору зовсім не має ніякого ставлення до українізації, вона про це не задумувалася, це не відігравало ролі у її житті.

7.6. Уля — подруга Рини.

7.6.1. Образ Улі

7.7. Тьотя Мотя — сестра Лини з Курська.

7.8. Тарас Мазайло — дядько Мини з Києва.

8. Аналіз твору

8.1. Жанр- сатирична комедія

8.2. Літературний рід- драма

8.3. Тема- зображення міщанства й українізації в Україні у 20-і роки ХХ ст

8.4. Ідея - викриття суспільних антиукраїнських явищ, засудження міщанства, національної упередженості й зверхності(великодержавного шовінізму).

9. Проблематика

9.1. мови;

9.2. батьків і дітей

9.3. уміння відстояти власну думку;

9.4. комплексу меншовартості.

10. Автор: Микола Куліш