Charles Darwin

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
Charles Darwin by Mind Map: Charles Darwin

1. İnsan dahil tüm canlı türlerinin doğal seçilim yoluyla bir ya da birkaç ortak atadan evrildiğini öne sürmüş ve o günün şartlarına göre bu teoriyi destekleyen pek çok kanıt sunmuştur.

2. Darwin'in fikirleri üzerine inşa edilen modern evrim teorisi, bugün biyoloji biliminin temeli ve birleştirici ögesidir.

3. Darwin, 12 Şubat 1809 tarihinde İngiltere'nin Shrewsbury kasabasında dünyaya geldi. Babası Robert Darwin ve baba tarafından dedesi Erasmus Darwin, ünlü doktorlardı. Darwin Temmuz 1817'de sekiz yaşındayken, annesini kaybetti. Eylül 1818'de ise Shrewsbury Okulu'nda yatılı öğrenci olarak eğitime başladı.

4. Babası ve dedesinin izinden giden Darwin 1825 yılında Edinburgh Üniversitesi'nde tıp okumaya başladı. Fakat iyi bir doktor değildi, anestezinin henüz bulunmamış olduğu bu çağda Darwin tedavi tekniklerini çok sert buldu.

5. Doktor olmak istemediğini fark eden Darwin, kariyerine kilisede devam etmeye karar verdi; 18 yaşında Cambridge'de teoloji okumaya başladı.

6. Mezun olduktan sonra böcekler ve hayvanlar üzerinde çalışmalar yapmaya başladı.

7. Hayatının dönüm noktalarından birisi de 1835 yılında Galapagos Adalarındaki canlıları incelemek için çıktığı 5 yıllık deniz yolculuğudur.

8. Geri döndükten sonra evrim teorisi üzerinde çalışmalara başlamışıtr.