Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Емоції by Mind Map: Емоції

1. психічні стани і процеси в людини та вищих тварин; це відповідні реакції на зовнішні та внутрішні подразники, які проявляються у вигляді задоволення або незадоволення, радості, страху, гніву тощо.

2. Функції

2.1. Комунікативна

2.1.1. Виражається в можливості людини передавати свої переживання іншим людям, інформувати їх про своє ставлення до певних подій

2.2. Перемикальна

2.2.1. Виявляється в тім, що емоції часто спонукають людину до зміни своєї поведінки.

2.3. Підкріплювальна

2.3.1. Виявляється в процесах навчання і запам'ятовування. Значущі події, що викликають емоційні реакції, запам'ятовуються швидше і є тривалішими.

2.4. Спонукальна

2.4.1. Пов'язана з наявністю емоційного переживання, що містить образ предмета задоволення потреби і своє упереджене ставлення до нього, що і спонукає людину до дії. Функцію спонукання виконують як провідні, так і ситуативні емоції.

2.5. Оцінна

2.5.1. Виражається в узагальненій оцінці подій. Емоція, являючи собою майже миттєву інтегральну оцінку значущих для людини подій, часто дає можливість визначити корисність чи шкідливість факторів, що впливають на людину ще до того, як буде визначена локалізація шкідливого впливу.

3. Класифікація за тривалістю

3.1. Емоція як стан

3.1.1. Емоційне реагування являє собою короткочасну емоційну відповідь на той чи інший ситуативний вплив.

3.2. Емоція як реакція

3.2.1. Емоційний стан пов'язаний із загальним ставленням людини до сформованої ситуації, яке відбивається через її особистісні особливості.

4. Класифікація за емоційним станом

4.1. Власне емоції

4.2. Емоційні почуття

5. Теорії емоцій

5.1. «Асоціативна» теорія В. Вундта.

5.1.1. Він вважав, що емоції - це насамперед внутрішні зміни, яким притаманний безпосередній вплив почуттів на перебіг уявлень. «Тілесні» реакції Вундт розглядає лише як наслідок почуттів. За Вундтом, міміка виникла спершу в зв´язку з елементарними відчуттями, як відображення емоційного тону відчуттів.

5.2. Еволюційна теорія Дарвіна

5.2.1. Суть його уявлень полягає в тому, що емоції або корисні, або становлять собою лише залишки (рудименти) різних доцільних реакцій, вироблених у процесі еволюції в боротьбі за існування.

5.3. «Периферична» теорія В. Джемса - Г. Ланге.

5.3.1. ґрунтується на тому, що емоції пов´язані з певними фізіологічними ознаками. перший душевний стан не змінюється негайно іншим. Між ними повинні перебувати тілесні вияви.

6. Індикатори емоцій

6.1. Серцево-судинної діяльності

6.2. М'язової активност

6.3. Показники шкірно-гальванічної реакції

6.4. Температури поверхневих шарів шкіри

7. Важливу роль у забезпеченні емоцій відіграє ретикулярна формація, волокна від нейронів якої йдуть у різні області кори великих півкуль. Більшість цих нейронів неспецифічні (можуть відповідати на різні за модальністю види стимулів) і передають сигнали від усіх органів чуття до структур лімбічної системи і кори великих півкуль.

8. Деякі ділянки ретикулярної формації мають більш спеціалізовані функції. Наприклад, така частина ретикулярної формації, як "блакитна пляма" пов'язується із пробудженням емоцій. Інша її частина - "чорна субстанція" пов'язана з виділенням дофаміну, що сприяє виникненню приємних відчуттів.

8.1. емоції