Get Started. It's Free
or sign up with your email address
M. K. ČIURLIONIS by Mind Map: M. K. ČIURLIONIS

1. Žinomiausi muzikiniai darbai

1.1. Simfoninės poemos

1.1.1. "Jūra"

1.1.2. "Jūrą" Čiurlionis kūrė ilgai (kūrinio trukmė: ~37 min.), bet su pertraukomis - dėl 1905-1906 m. kelionių po Kaukazą ir Europą, aktyvios kultūrinės veiklos. Be to, tuo metu jis daug laiko ir pastangų aukojo tapybai. Ši simfoninė poema, parašyta dideliam orkestrui su vargonais, yra dedikuota Čiurlionio bičiulei ir globėjai B.Wolman. Čiurlionio simfoninė poema "Jūra" muzika labai didinga, kupina erdvės. Kompozitorius stengėsi ne pavaizduoti jūrą, o muzikos garsais perteikti tai, ką žmogus jaučia, išgyvena, būdamas prie jūros ir ilgai ilgai žiūrėdamas į ją.

1.1.3. "Miškas"

1.1.4. Prasideda tyliais, plačiais akordais, tokiais, kaip kad tylus ir platus yra lietuviškų pušų ošimas. Simfoninę poemą "Miške" Čiurlionis parašė būdamas Varšuvoje. Kūrinys buvo rašomas didiko M.Zamoiskio paskelbtam konkursui, o dedikuotas bičiuliui, lenkų kompozitoriui E.Moravskiui. Raiškos priemonės nesudėtingos, romantiškos, tradicinės, vartojamos santūriai ir skoningai. Simfoninė poema "Miške" patraukia nuoširdumu, tyru muzikos dvasingumu. Miško aidai kupini emocinio ir psichologinio išgyvenimo, Tėvynės ilgesio. Antra vertus, jausmo lyrikoje glūdi ir gilesnė ramybė, begalinio gamtos gyvenimo paslapčių pajautimas.

2. Mėgstamiausias Čiurlionio intrumentas

2.1. Kūriniai fortepijonui. Šiam instrumentui Čiurlionis rašė dar mokydamasis groti fortepijonu Varšuvos muzikos institute. Vėliau taip susižavėjo kūryba, jog perėjo į kompozicijos specialybę ir tokias studijas baigė. Kūryba fortepijonui Čiurlioniui tapo tarsi kūrybos laboratorija. Nedideliuose preliuduose, noktiurnuose ir kitose pjesėse fortepijonui kompozitorius tarsi eskizuose išbandydavo savo sumanymus, ieškojo savojo stiliaus. Taip pat rašė ir didesnes kompozicijas – variacijas, fugas fortepijonui.

3. Gimė 1875m.

3.1. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis gimė Varėnoje, vargonininko Konstantino Čiurlionio ir Adelės Marijos Magdalenos Radmanaitės-Čiurlionienės šeimoje. Jis buvo vyriausias iš devynių Čiurlionių šeimos vaikų.

4. Studijavo

4.1. Materialiai remiamas M. Oginskio, M. K. Čiurlionis studijavo Varšuvos muzikos institute. Įstojęs į fortepijono klasę, pradėjo mokytis žemesnėje prof. T. Brzezickio klasėje, 1895 m. perkeltas į viduriniąją Antonio Sygietińskio klasę. Kompozicijos mokėsi pas Zygmuntą Noskowskį.

5. Dailė

5.1. Sukūrė tapybos (tapė pastele, tempera), grafikos kūrinių (fluorofortų, piešinių tušu, pieštuku, plakatų, knygų viršelių, vinječių). Ankstyviesiems (1903–1907) tapybos kūriniams būdinga pastelės technika, kosmogoninė, religinė istoriosofinė ir psichologinė simbolinė tematika, muzikinės aliuzijos, raiški kompozicijos ritmika, švelnūs ir įtaigūs spalvų deriniai.

6. Mėgstamiausi autoriai

6.1. Jo mėgti autoriai – A. Mickiewiczius, J. Slowackis, B. Prusas, F. Dostojevskis, F. Nietzsche, L.Tolstojus