Погода і Клімат (Родна Кристина 2-А шк.)

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Погода і Клімат (Родна Кристина 2-А шк.) by Mind Map: Погода і Клімат (Родна Кристина 2-А шк.)

1. Погода - це стан атмосфери окремо місцевості, який характеризується сукупністю метеорологічних особливостей на певний час.

2. Поняття "погода" включає шість основних показників: температуру повітря, атмосферний тиск, швидкість, силу і напрям вітру, вологість повітря, хмарність та опади.

3. Наука, що вивчає зміни основних показників стану повітря, називається метеорологією.

4. Спостереження за погодою ведуть на метеорологічних станціях за допомогою спеціальних приладів. Такі станції розмішені на території всієї земної кулі.

5. Температура повітря характеризує тепловий стан атмосфери і вимірюється в градусах Цельсія (°С) і Кельвіна (К). Вона визначає умови формування і характер погоди і залежить від кута падіння сонячних променів

6. Атмосферний тиск — сила, з якою повітря тисне на земну поверхню. Тиск вимірюється за допомогою барометра. Одиницею виміру атмосферного тиску є міліметр ртутного стовпчика або мілібари.

7. Вітер — горизонтальний рух повітря з ділянки високого тиску в ділянку низького. Вітер характеризується швидкістю (вимірюється у м/с км/год.), напрямом, який визначають за стороною горизонту, звідки він дме.

8. Вологість повітря — це вміст водяної пари в повітрі. Вона вимірюється у грамах на 1 м3 (г/м3). Вологість повітря залежить від температури: чим вища температура повітря, тим більше водяної пари в ньому.

9. Хмарність — це ступінь покриття небосхилу хмарами. Залежить від температури повітря. Хмари — скупчення завислих в атмосфері дрібних крапель води або кристаликів льоду.

10. Атмосферні опади — це вода, що випадає з хмар чи безпосередньо з повітря у рідкому або твердому станах. До рідких опадів належать дощ, роса, туман. До твердих — сніг, град, паморозь. Вимірюється кількість опадів шаром води (в мм), який утворюється, якщо вода, що випала, не стікає і не випаровується.

11. Клімат — це багаторічний режим погоди, який спостерігається вданій місцевості

12. Основними географічними кліматотвірними чинниками є: 1. Географічна широта. 2. Висота над рівнем моря. 3. Розподіл суходолу і водних просторів. 4. Орографія поверхні суші. 5. Океанічні течії. 6. Рослинний, сніговий, льодовиковий покрив. 7. Діяльність людини.

13. Кліматичні пояси і типи клімату Землі

14. Сонячна радіація : Чим більший кут падіння сонячних променів, тим більшу кількість сонячного тепла отримує місцевість.

15. Циркуляція повітряних мас: Завдяки циркуляції відбувається перенесення тепла й вологи між широтами та між материками й океанами.

16. Характер підстилаючої поверхні Особливості рельєфу, льодовиковий, сніговий і рослинний покрив, висота над рівнем моря, водна поверхня або суша, напрямок хребтів, океанічні течії. Від висоти над рівнем моря залежить те, як зміняться атмосферний тиск, температура повітря і кількість опадів. Теплі течії переносять з низьких широт до високих велику кількість тепла, а холодні, навпаки, з високих широт до низьких – холоднечу.

17. Географічне положення території Від того, внутрішня це частина материка чи узбережжя, залежить континентальність клімату — зменшення річної кількості опадів та збільшення амплітуди коливання річної температури.