Primorska Hrvatska

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Primorska Hrvatska by Mind Map: Primorska Hrvatska

1. VODA

1.1. vode u Primorskoj Hrvatskoj su: Rijeke, Jezera i Jadransko more

1.1.1. RIJEKE:

1.1.2. Rijeke jadarnskog slijeva kraće su, ali s čestim oscilacijama u vodostaju, s promjenama u nadmorskoj visini toka (ponornice) te s velikim hidroenergetskim potencijalom. Neretva samo svojim donjim tokom teče kroz Hrvatsku i kroz svoju se deltu ulijeva u Jadransko more. Ima izuzetnu važnost za poljoprivredu ovoga kraja, a i turistički je atraktivna zbog razvoja safarijskog turizma i utrka lađa.

1.1.3. JEZERA:

1.1.4. Najveće prirodno jezero jest Vransko jezero u zaleđu Biograda. Stanište je brojnih ptica močvarica te je stoga proglašeno parkom prirode. Ima razvijen sportsko-rekreacijski, ribolovni i safarijski turizam. Vransko jezero na otoku Cresu jest prirodni fenomen koji kvalitetnom vodom opskrbljuje stanovništvo Cresa i Lošinja.

1.1.5. JADRANSKO MORE:

1.1.5.1. Jadransko je more najsjeverniji zaljev Sredozemnog mora, duboko uvučen između Apeninskog i Balkanskog poluotoka u južnoeuropsko more. Od Sredozemnog mora odijeljeno je 70-ak kilometara širokim Otrantskim vratima, a obuhvaća nešto manje od 5% ukupne površine Sredozemnog mora.

2. STANOVNIŠTVO

3. GOSPODARSTVO

3.1. Vinogradarstvo i vinarstvo razvijeno je diljem Primorske Hrvatske i ima dugu tradiciju.Po kvaliteti vina posebno se ističu Istra(sorta malvazija i teran), Krk ( vrbnička žlahtina), poluotok Pelješac (plavac mali), okolica Šibenika (babić) i Imotskog, te otoci Brač,Hvar i Korčula.

4. GASTRONOMIJA

4.1. Uz hotele koji nude boravak, uključujući polupansion i puni pansion, u svim gradovima, turističkim mjestima, uz glavne ceste nalaze se restorani, gostionice, taverne, konobe, pizzerije, restorani brze hrane, ali su za gurmane najzanimljiviji restorani i gostionice s domaćom «hrvatskom kuhinjom.

4.2. Osim standardne europske kuhinje, Hrvatska nudi svoja najpopularnija domaća jela i specijalitete: od hladnih jela tu su glasoviti dalmatinski ili istarski pršut, paški ili lički sir, ovčji sir, slavonski kulen, znamenite samoborske ili zagorske češnjovke, svježi sir s vrhnjem… Glavna jela nude se ovisno o podneblju u kojem se nalazite. U Dalmaciji, Primorju, na otocima ili u Istri glavna su jela od ribe i «plodova mora», a od mesa, pašticada ili kuhana janjetina.

5. RELJEF

5.1. Reljef je uglavnom rađen od mladih, vapnenačkih i dolomitnih stijena s krškim obilježjima. Izdvajaju se različiti reljefni oblici: škrape, kamenice, spilje, jame. Često su krški oblici polja u kršu

6. KLIMA

6.1. klima Primorske hrvatske pretežno je sredozemna s vrućim ljetima i vlažnim zimama. Uz Sredozemnu, prevladava i submetiranska ili prijelazna sredozemna klima koja je mješana s kontinetskom.

7. PRIRODNA I KULTURNA BAŠTINA

7.1. Prirodna baština-čini ukupnost prirodnih vrijednosti podneblja. Posebno su važni nacionalni parkovi.Ukupna površina svih zaštićenih kategorija prirodnih vrijednosti u Hrvatskoj iznosi 12% državnog teritorija ili oko 6600 km2. Kulturna baština(spomenička baština)-ukupnost iz prošlosti sačuvanih kulturnih dobara.

7.2. Nacionalni parkovi-kao zakonom proglašeno prostorno područje osobite prirodne,kulturne,znanstvene,odgojne...vrijednosti.U Primorskoj Hrvatskoj ima ih pet: 1.NP Paklenica-nalazi se na području južnoga Velebita.glavna posebnost su kanjoni Velika Paklenica dugačak 10 km i kanjon Mala Paklenica dug 6 km.Privlači mnoge turiste i ljublitelje gorskog bilja.