Umenie prvej polovice XX. storočia

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Umenie prvej polovice XX. storočia by Mind Map: Umenie prvej polovice XX. storočia

1. Postimpresionizmus

1.1. Paul Cézanne -bol francúzsky maliar, ktorého tvorba predstavuje prechod medzi impresionizmom z konca 19. storočia a kubizmom od začiatku 20. storočia. Bol jednou z najdôležitejších osobností francúzskej a európskej maľby s rozhodujúcim vplyvom na jej ďalší rozvoj. Dával dôraz na tienenie.

1.1.1. Kubizmus - je umelecké smerovanie v modernom umení, predovšetkým maľba, vytvorené začiatkom 20. storočia, ktoré malo veľký vplyv na začiatok abstraktného umenia.

1.2. Paul Gaugin -francúzskeho pôvodu je jedným z troch maliarov postimpresionizmu. Gauguin mal svoj vlastný štýl: maľoval veľkými plochami ohraničenými čiernou čiarou (podobné farebnému sklu). Tento štýl sa nazýval syntéza a v ňom farba neurčuje subjekt. Gauguin je predchodcom Fauvismu.

1.2.1. Vincent van Gogh -bol postimpresionistický maliar holandského pôvodu. Je jedným z troch najväčších maliarov postimpresionizmu a jedným z najuznávanejších maliarov všeobecne. Jeho diela sa vyznačujú drsnou krásou, emocionálnou úprimnosťou a výraznými farbami a vďaka tomu sa stal jedným z popredných umelcov 20. storočia.

1.2.1.1. Expresionizmus - je literárne aj umelecké hnutie. Vyzeral ako opak rafinovaného, ​​estetického a individualistického impresionizmu. Chcel vyjadriť, čo je u človeka primárne, prvotné. Expresionisti sa snažili vyjadriť význam emocionálneho zážitku namiesto fyzickej reality.

1.2.1.2. Abstraktné umenie - je spojené so subjektívnym, emocionálnym a racionálnym umeleckým vyjadrením, ktoré nedodržiava prírodné zákony farby, textúry, tvaru a priestoru. Či už ide o maľbu, grafiku a sochárstvo, alebo inú umeleckú formu, umelec sa tu vyjadruje slobodným použitím čiar, znakov, farieb, textúr alebo tvarov a priestorov.

1.2.2. Fauvizmus - je umelecká skupina založená v roku 1905 v Paríži. Fauvizmus bol prvou umeleckou revolúciou v 20. storočí. Názov sa vzťahoval na malú skupinu podobne zmýšľajúcich maliarov - Henri Matisse, Maurice Vlaminique a Andre Deren.

2. Nadrealizmus - je založená na vyjadrení fantázie preloženej zo snov. Spočiatku ho inšpirovali teórie psychoanalýzy Sigmund Freuda a neskôr Karl Jung. Ako literárne a umelecké hnutie vzniklo v Paríži v roku 1924 pod záštitou básnika Andre Bretona. Breton je autorom prvého surrealistického manifestu (Manifeste du surrealisme).

3. Dadaizmus - je jedným z prvých moderných svetových umeleckých hnutí 20. storočia, ktoré premieňa umelecký prejav na provokatívnu akciu. Dadaisti sú otvorene anti-buržoázni, uprednostňujú iracionálnych pred racionálnymi a vyhlasujú sa za anarchistov. Vyjadrujú sa v niekoľkých rôznych umeleckých disciplínach a súčasne popierajú samotný koncept umenia. Priamo klasifikujú výsledok svojich činov v kontexte anti-art.

4. Bauhaus - „Bauhaus nie je štýl,“ povedal Walter Gropius, zakladateľ hnutia založeného pred sto rokmi. Je to skôr línia myslenia, ktorá ovplyvnila architektúru, grafický a priemyselný dizajn, maľovanie a dokonca aj fotografiu.

5. Impresionizmus - Jean-Baptiste Camille Corot, Camille Jacob Pissaro, Paul Cézanne, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Georges Seurat, Paul Victor Jules Signac

5.1. Svetlo - Edouard Manet, Claude Monet

5.2. Pohyb - Edgar Pegas, Pierre Auguste Renoir

5.3. Vznik impresionizmu ovplyvňujú: 1.Newtonov objav farebného spektra 2.Vznik fotografie 3.Japonské umenie

6. Poentilizmus

6.1. Georges Seurat - je francúzsky maliar, najdôležitejší predstaviteľ poentilizmu. Jeho najvýznamnejšia maľba, Nedeľa popoludní na ostrove La Grande Jatte, patrí medzi najvýznamnejšie maľby XIX. storočia

6.1.1. Paul Victor Jules Signac -bol francúzsky postimpresionistický maliar, ktorý v spolupráci s Georgesom Seuratom vyvinul štýl poentilizmu. Signac, ktorý sa narodil v Paríži, sa vzdal študovania architektúry vo veku 18 rokov a po návšteve výstavy Monetových diel sa rozhodol stať sa maliarom. V roku 1884 pomohol založiť Salon des Indépendants, kde sa stretol s Monetom a Seuratom

7. Secésia - je medzinárodný umelecký štýl v oblasti výtvarného umenia, architektúry, aplikovaného (najmä dekoratívneho) a iného umenia, ktorý pokrýva obdobie od roku 1890 do roku 1910. Ako reakcia na akademické umenie 19. storočia je inšpirovaná prírodnými tvarmi a štruktúrami - nielen kvetmi a rastlinami, ale aj všetkými zakrivenými čiarami (krivkami). Odlúčenie je jedným z posledných umeleckých smerov, ktorým sa podarilo priniesť vlastnú umeleckú známku do všetkých oblastí moderného života, a to nielen v Európe (a Amerike), ale na celom svete.

8. Suprematizmus - Suprematizmus je umelecké smerovanie v dejinách umenia, architektúry a abstraktných malieb, ktoré súvisí s futurizmom a konštruktivizmom a vzniklo v Rusku, kde sa vyvíjalo od roku 1915 do 30. rokov 20. storočia.

8.1. Kazimir Malevič -ruský maliar a teoretik umenia, priekopník geometrickej abstraktnej formy a jeden z najdôležitejších členov ruskej avantgardy. Je predstaviteľom ruského konštruktivizmu a suprematizmu a bol ovplyvnený francúzskym neoimpresionizmom, fauvismom a kubizmom.