Психологія середнього дорослого віку

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Психологія середнього дорослого віку by Mind Map: Психологія середнього дорослого віку

1. Загальна характеристика

1.1. Даний віковий період хронологічно охоплює від 40 до 60- 65 років. У різних вікових класифікаціях цей період розглядають як «вузловий пункт розвитку», «вершину життя», «плато», «зрілість». Розрізняють також відставання й випередження. Я — концепція дорослої людини цього вікового періоду продовжує розвиватися й удосконалюватися шляхом збагачення новими Я-образами. Стає реалістичнішою, адекватне сприйняття Я- реального, самоактуалізація зумовлена духовно- моральними правилами. людина стає більш відповідальною.

1.1.1. Відставання — тип «вічного юнака», який не може й не хоче дорослішати. Випередження — означає передчасну старість і найчастіше пов’язано з кінцем поставлених і реалізованих життєвих цілей.

2. Психосоціальний розвиток

2.1. Включеність у всі сфери: проктеативну, продуктивну, креативну. Основна проблема — вибір між продуктивністю та інертністю. Духовність, довільність у поведінці та організації психічних процесів набувають особливої сутісної наповненості. Люди можуть більше піддаватися вірі або ж навпаки.

2.1.1. Людина проходить певні стадії суб‘єктогенезу: | стадія — виявлення себе як суб‘єкта реальності; || стадія — виявлення себе як суб’єкта цілепокладання; ||| стадія — виявлення себе як суб’єкта, який здійснює діяльність «тут і тепер», |\/ стадія — виявлення себе як суб’єкта, який відбувся у дії.

3. Професійна спрямованість

3.1. Професійна спрямованість особистості у період середньої дорослості стає більш насиченою і системною. Властивий перед нормативний рівень, тваричий рівень. Присутня професійна компетентність та професійна гнучкість.

3.1.1. Гнучкість

3.1.1.1. Інтелектуальна

3.1.1.2. Поведінкова

4. Психофізіологічний розвиток

4.1. Характерне зниження фізичних можливостей організму. Воно торкається сенсорних і моторних функцій, а також діяльності внутрішніх органів і систем. Когнітивний розвиток не знижується. Свого піку досягає розвиток уваги, функція сприйняття у дорослої людини, досягнувши дефінітивного рівня, зберігається до старості, вербально- логічні функції можуть продовжувати зростати, в інтелекті розрізняють кристалізовану (предметно-змістовну) і рухому (операційно- динамічну) складові.

4.1.1. Динаміка функціональних змін у віці середньої дорослості: 1) сенсорна функція: знижується гострота зору, змінюється структура сенсорних полів, погіршується слух, смакова, нюхова та больова чутливість знижується більш плавно; 2) спостерігається погіршення сенсомоторних реакцій; 3) зміни структури і функцій внутрішніх органів.