Кайдашева сім'я

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Кайдашева сім'я by Mind Map: Кайдашева сім'я

1. Композиція

1.1. повість складається з дев'яти розділів.Ос­нову сюжету твору складають епізоди родинного життя Кайдашів — сім’ї, в якій іде боротьба за приватну власність. Основним у «Кайдашевій сім’ї» є соціальний конфлікт, породжений приватновласницькими законами того­часної дійсності, майновою нерівністю між людьми, їх прагненням до вла­сності. Соціальний конфлікт у повісті посилюється психологічним, що виникає з тих потворних рис і звичок у характерах героїв, які сформували­ся в умовах кріпосницького ладу. Крізь увесь твір проходить контраст між світом природи і світом жалюгідних людських взаємин. Це помітно ще з експозиції твору.

1.1.1. Експозиція

1.1.1.1. епізоді, что знайомляться читача з місцем Дії (описание села Семи- гори), персонажами твору; розмова Кайдашенків про дівчат, заліцяння Карпа до Мотрі, оглядини в Довбішів.

1.1.2. Зав'язка

1.1.2.1. одруження Карпа з Мотрею, з'явилися молодої сім'ї, побутові Суперечка в родіні.

1.1.3. Кульмінація

1.1.3.1. Дехто з літературознавців считает, что кульмінації в повісті немає. Дехто схіляється до думки, что кульмінацією є історія з Кухлю, де найрізкіше підкреслено ідіотізм дрібновласніцького індівідуалізму: через копійчаного глечика людіні вікололі око.

1.1.4. Розв'язка

1.1.4.1. несподівана. Груша всохла, и всі помирилися.

2. Герої

2.1. Омелько-голова сім'ї та його дружина Маруся, їхні сини Карпо і Лаврін, їхні невісткі Мотря і Мелашка; родини Балашів, Довбішів; баба Палажка.

3. Кульмінація

3.1. Дехто з літературознавців считает, что кульмінації в повісті немає. Дехто схіляється до думки, что кульмінацією є історія з Кухлю, де найрізкіше підкреслено ідіотізм дрібновласніцького індівідуалізму: через копійчаного глечика людіні вікололі око.

4. Рід літератури

4.1. епос

5. Розвиток дії

5.1. напружені моменти родинного побуту, послідовний виклад подій, що відбувалися в селянській родині: сутички між Кайдашихою та Мотрею, Карпом і батьком, одруження Лавріна, пригоди Мелашки, пияцт­во і смерть Кайдаша, розподіл спадщини.

6. Проблематика «Кайдашева сім'я»:

6.1. добра и зла; батьків и дітей; кохання и сімейних стосунків; людської гідності та свободи; злиденності життя селян, їх темрява, неосвіченості; руйнування патріархального укладу; виховання й народної моралі; авторитету в громаді та самореалізації.

7. Жанр

7.1. реалістічна соціально-побутова Гумористично-сатиричні повість-хроніка

8. Головна думка

8.1. показ Будьонного СИТУАЦІЙ, у якіх відбувається змізеріння людської душі, зумовлене постійною залежністю людей від матеріальніх нестатків. Духовна роз'єднаність зумовлена ​​відсутністю Прагнення зрозуміті один одного. Це отруює життя и батьків, и їхніх Синів та невісток.

9. Ідея твору

9.1. критика окремий вад тогочасного панівного суспільного ладу, Які спотворювалі Людські почуття и взаєміні, Захоплення и Прагнення; Засудженим егоїзму, жорстокості и дріб'язковості в стосунках з людьми, вісловлення суму за людину, ее самоприниження и моральний занепад; мотив национальной самокритики, что переходити у мотив сорому й уболівання за український світ.

10. Тема

10.1. зображення реалістічніх и трагічніх за своєю суттю картин життя та психології українських селян у Перші десятіріччя после реформи 1861 р.

11. Сюжет

11.1. І частина

11.1.1. Хата Омелька Кайдаша стоит у селі СЕМИГОРЬЕ недалеко біля росі, в старому садку. Голова сімейства у чістій ​​сорочці майструє біля повіткі. Біля него Працюють его два сини. Лаврін більш прівітній, но Карпо теж високий та ладно. Хлопці обговорюють дівчат. Лаврін хочу пошлюбітіся з дівчиною "Гарньє, як квіточка, червоною, як калина в лузі, а тихою, як тихе літо". Карпо ж хочу за дружину взяти дівчину "Кусливий, як муха в спасівку". Тож молодший брат каже старшому засвататі Мотрю, яка старша дочка Довбиша, а ВІН и радій про неї думати. Далі Кайдашиха кличі усіх до столу.

11.2. II частина

11.2.1. Старший син Кайдаша Карпо бачіться з Мотрею. Все так, як ВІН хоче, - вона вродлива й за словом до кишені НЕ лізе. Йому припавши до душі ее норов та вмінням Постоята за себе. Тож батьки таки засватали Мотрю та Карпа.

11.3. III частина

11.3.1. Карпо вінчається з Мотрею. Родини Зроби гучне весілля. Мотря приходити у дім Карпа невісткою й Кайдашиха Одразу зранку Почаїв Керувати нею. Вона будити невістку й прікідається хворою. Мотря винна булу Виконувати всю Хатня роботу, поки Кайдашиха відлежувалася й брехати, что їй погано. Вона розмовляю з невісткою єлейнім голосом та весь час робіла зауваження. Мотря НЕ вітрімує цієї ситуации й начинает зварювання, Аджея вона «не з таківськіх, щоб комусь покорятісь".

11.4. ІV частина

11.4.1. Кайдашиха у шинку жалілася односелицю на невістку, а смороду НЕ вмілі тримати язика за зубами й Мотря все дізналася. Й відтоді невістка демонструвала свой норов. Свекруха зварити з нею, бо Мотря пряла окремо та ховайся все у свою Скриня. А ще невістка докоряли Кайдашісі, что працює более за неї. Жінки зчінілі гамір, на Який збігліся чоловіки. Молодшого сина Лавріна це розсмішіло, а Кайдаш розсердівся, Аджея нельзя сварітісь у святу п'ятницю. Це не допомогло й смороду далі кричали. Старший син Карпо підтрімав свою дружину Мотрю та сказавши батькові, щоб той віділів для їхньої молодої сім'ї окрему хату. Далі син побивши з батьком й ще Довго продовжувалася колотнеча в хаті Кайдашів.

11.5. V частина

11.5.1. Молодший син Кайдашів Лаврін знайомиться з Мелашка. ВІН считает ее найвродлівішою, а вона ще й до того лагідна та сором'язліва. Дівчина мешкає в старій маленькій хаті в сусідньому селі, Аджея сім'я Балашів дуже бідна. Для Лавріна це не проблема, ВІН проводити дівчину додому та домовляється про Зустріч. Далі хлопець каже старшим Кайдаш про Мелашку й смороду в неділю їдуть на неї подивитись. Маруся Кайдашиха Занадто гарно вбралася, Аджея розчаровується, коли бачіть, куди ее привезли. Западінці, у якіх жили Балаші, Кайдашиха просто зненавіділа, а до сватів та новой невісткі поставити гордо.

11.6. VІ частина

11.6.1. Мелашка звікла до вбогої батьківської хати, тож дім Кайдашів Відава їй раєм. Спочатку вона НЕ помічала нездорову атмосферу в домі, як свекор п'є, а свекруха зварітіся та неприязнь до Іншої невісткі Мотрі. Согласно Мелашка все побачим без рожевих окуляр. Кайдашиха не любила бідності, а відповідно Балашів, батьків Мелашки, й саму дівчину. Маруся Кайдашиха витримала без скандалів лише тиждень після шлюбу Лавріна і Мелашки. Дівчина відчула на Собі весь гнів старої баби. Мелашка могла спокійно жити дуже Рідко, тільки тоді, коли тікала до своїх батьків,

11.7. VII-VIII части

11.7.1. Мелашка відчувала себе у пеклі, Аджея не могла протістояті Кайдашісі, як це намагались делать Мотря. Тож дівчина вірішує йти разом Із сусідкою на прощу до Києва. Вона НЕ хоче повертатіся додому - лишається там. Лаврін кохає дружину й вірушає на ее Пошуки разом з Кайдашихою. Смороду повертаються Мелашку, а свекруха становится трішки добріша. Далі Мотря та Кайдашиха знову сваряться, а їхні крики знову зачіпають всех Членів сім'ї, тож Кайдаші ще Довгий не могут прімірітіся. Раптова старий Кайдаш вмер. ВІН п'яним йшов через греблю й впавши у воду, де й потонув.

11.8. IX частина

11.8.1. Мелашка відчувала себе у пеклі, Аджея не могла протістояті Кайдашісі, як це намагались делать Мотря. Тож дівчина вірішує йти разом Із сусідкою на прощу до Києва. Вона НЕ хоче повертатіся додому - лишається там. Лаврін кохає дружину й вірушає на ее Пошуки разом з Кайдашихою. Смороду повертаються Мелашку, а свекруха становится трішки добріша. Далі Мотря та Кайдашиха знову сваряться, а їхні крики знову зачіпають всех Членів сім'ї, тож Кайдаші ще Довгий не могут прімірітіся. Раптова старий Кайдаш вмер. ВІН п'яним йшов через греблю й впавши у воду, де й потонув.

12. Художній напрям

12.1. реалізм