«Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?»

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
«Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?» by Mind Map: «Вода в природі та в житті людини. Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі?»

1. 1) Читання казки вчителем. Зібралися якось Орел, Щука і фігуристи-спортсмени та розговорилися про те, яка речовина на світі їм більше подобається. Фігуристи. – Наша речовина тверда як камінь, абсолютно прозора, на сонці блищить та іскриться, радує душу. Щука. – А я люблю рідку речовину. Вона дуже пружна! Орел. – Мені подобається біла речовина, така як я. Вона така легка! Я її часто бачу біля свого гнізда високо в горах.

1.1. 2) Дослід (проводить вчитель). - Показали фігуристи свою улюблену речовину (шматочки льоду на блюдці). Щука показала своє – воду в тарілці. А Орел говорить: «У мене тут її не має, та зараз буде». На штативі один під одним розташовують: спиртівку ,тарілку з водою , блюдце з льодом. Проводять спостереження за випаровуванням і конденсацією пари. - Звідки на дні блюдця взялися краплі води? Чому в блюдці з’явилася вода? (Пара від киплячої води піднімалася вгору, а на холодному блюдці знову перетворювалася на воду; лід у блюдці почав танути від тепла – перетворювався на воду.) - Засміялися радісно Щука, Орел і Фігуристи. Виявляється, любили вони одну й ту саму речовину – воду, але спостерігали кожний по-різному. Вони почали загадувати всім загадку: «Летить донизу крапельками, а вгору – невидимками». (Вода) Воду ми можемо спостерігати в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.

1.1.1. 3) Бесіда (на основі побаченого). - Яка вода у склянці? - Яка вода падає з хмар на землю влітку? Взимку? - Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні? - Якою буває вода? Учні складають речення, розповідають про стани води та міркують: чому сніг йде взимку; як довести, що сніг та лід – це замерзла вода; що відбувається з бурульками теплого сонячного дня; чому забороняється смоктати бурульки і сніг.

1.1.1.1. 4) Дослідницький практикум. Куди зникає вода з калюжі? - Після дощу вулиці та дахи будинків мокрі, скрізь калюжі. З’являється сонце, усе висихає. Куди зникає вода? (Випаровується, перетворюється на невидиму пару, що розчиняється в повітрі.) - Що відбувається із водою в річках, озерах, морях? (Вона теж випаровується.) - Поставимо тарілку з водою та склянку з водою. Де швидше випаровується вода? (Вода швидше випаровується з тарілки, ніж зі склянки. Чим більша поверхня води, тим швидше відбувається випаровування.) - Що відбувається з водою в холодну погоду? (Вона випаровується, але не так швидко, як у теплу.) - Влітку на вулицю вивішують мокру випрану білизну. Що з нею відбувається? (Білизна через деякий час стає сухою.) - Куди зникає вода? (Вона перетворилася на водяну пару, випарувалася.) - Якщо поглянути на нашу планету з Космосу (ілюстрація), то побачимо, що вона блакитна, адже поверхня Землі на ¾ вкрита водою.

1.1.1.1.1. Води на Землі багато. Вона у морях і річках, вона застигла в льодовиках та на гілках дерев, вона парує в повітрі. Але це ще не все. Учитель здавлює пальцями листок рослини. Між пальцями з’являється вода. Дійсно, у листках, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад, помідор на 95% складається з води, огірок – з 98% води). Багато тварин мешкають у воді. Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом. Це його захист від хижаків. Кит на повітрі був би роздавлений власною масою. Тільки у воді він може знайти потрібну кількість їжі. Жаби народжуються в воді та мешкають біля неї та в ній. У тілі тварин і людини теж є вода – 65%. Вода є в кожній живій істоті. - На добу людина утрачає до 4 літрів води (ходить до туалету, пітніє, видихає з повітрям). Як зарадити собі? (Потрібно пити воду.) - Візьміть будь-який камінь із дороги – і в ньому, в його найдрібніших щілинах, міститься вода. Там, де є вода, завжди є життя. У тих місцях, де немає або замало води, люди риють колодязі, канали, створюють штучні моря та водосховища. - Пам’ятайте: воду потрібно берегти! На земній кулі вже є території, де воду продають, оскільки її бракує. Висновок. Вода дуже потрібна і людині, і тваринам, і рослинам. Отже, потрібно охороняти, берегти її, не забруднювати, використовувати дбайливо.