Стратегія трансформації освіти в Йорданії

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Стратегія трансформації освіти в Йорданії by Mind Map: Стратегія трансформації освіти в Йорданії

1. Джерело

1.1. http://edutransform.org/wp-content/uploads/2015/04/Intel_EduPolicy_Guide_Ukraine.pdf

2. Розробка стратегічного плану

2.1. Створення довгострокового ІКТ-плану

2.1.1. Міністерство освіти Йорданії звернулося до корпорації Intel за допомогою у розробці довгострокового плану та стратегії розвитку ІКТ, у відповідності до бачення Короля. Експерти Intel застосували модель , яка сприяє переходу системи освіти від базових знань до створення знань для підтримки економічного та соціального розвитку. При реалізації цієї моделі було запропоновано п’ятнадцятирічний план розвитку системи освіти Йорданії від фаз отримання знань (2011-2015 р.р.) та їх поглиблення (2016-2020 р.р.) до фази створення знань (2021-2025 р.р.).

2.1.1.1. План

2.2. Пошук важелів впливу

2.2.1. У випадку Йорданії стратегія впровадження ІКТ поєднала зростання інвестицій у технології із новою педагогічною моделлю змішаного навчання. На даний час багато вчителів у Йорданії пройшли тренінги із використання ІКТ (сильна сторона), але небагато із них використовують ІКТ щодня (слабка сторона). Майже у всіх школах є комп’ютерні класи, але вони використовуються в основному лише для уроків інформатики. Для Йорданії впродовж перших п’яти років реалізації запропонованого ІКТ-плану передбачається забезпечити кожного вчителя комп’ютером, доступом до Інтернету в класі та можливістю проходження тренінгів із педагогіки змішаного навчання задля підвищення інтенсивності використання ІКТ як доповнення до традиційного підходу в навчанні. Згідно ІКТ-плану ці зміни супроводжуватимуться збільшенням кількості рішень, прийнятих на рівні школи, що, в свою чергу, сприятиме залученню директорів та вчителів до використання Системи підтримки управління, розробленої Міністерством освіти Йорданії.

2.3. Координування зацікавлени учасників

2.4. Розробка стратегій

2.4.1. У плані, запропонованому в Йорданії, в контексті політики Міністерства освіти розпочато «Освітню реформу задля економіки знань». Перша фаза плану зосереджувалася на педагогіці змішаного навчання, яка передбачає постійне використання цифрового контенту як супроводу до традиційних підходів у викладанні за навчальними програмами. У ній також наголошено на важливості прийняття рішень на рівні школи. Передбачається, що директори та вчителі мають можливість постійно використовувати е-дані як підставу для своїх рішень щодо управління та викладання. Стратегії та дії мали на меті збільшення кількості комп’ютерних класів у школах, забезпечення кожного директора та вчителя комп’ютером, розробку цифрового контенту, а також професійний розвиток учителів у галузі ІКТ і в педагогіці змішаного навчання. Оцінювання навичок, необхідних для економіки знань, за допомогою комп’ютерів дозволить зацікавленим учасникам вимірювати вплив цих змін на навчання

3. Фази здобуття знань

3.1. Педагогіка змішаного навчання

3.2. ІКТ, інтегровані в навчальні програми

3.3. Цифровий контент

3.4. Шкільне лідерство та рішення, що приймаються на рівна коли

3.5. Впровадження реформи системи освіти Йорданії для реалізації вимог економіки знань

4. Фази реалізації політики

4.1. Планування майбутнього

4.1.1. Формування спільного бачення

4.1.1.1. Бачення розвитку Йорданії було чітко сформульоване Королем Абдуллою, який пов’язував освітню реформу з економічним розвитком: Хашимітське Королівство Йорданії має якісну конкурентоспроможну систему людських ресурсів, яка може гарантувати всім громадянам навчання впродовж життя у відповідності до їхніх потреб сучасних та майбутніх, щоб стимулювати сталий економічний розвиток завдяки освіченому населенню та кваліфікованим трудовим ресурсам.

4.1.1.2. У 2010 році Міністерство освіти в Йорданії запросило команду консультантів , щоб надати допомогу в розробці другого стратегічного плану розвитку ІКТ для супроводу програми «Освітньої реформи для економіки знань ІІ» (ERfKE II).

4.1.1.2.1. Спочатку команда консультантів зустрілася з групою представників різних департаментів Міністерства освіти, зокрема з відповідальними за ІКТ, навчальні програми, професійний розвиток педагогів та організацію навчального процесу. Група згенерувала такі пропозиції по кожній темі:

4.1.2. УЧАСНИКИ. Визначення їх місій

4.1.2.1. Міністерство освіти

4.1.2.1.1. Центр Королеви Ранії - це управління при Міністерстві освіти, місією якого є підтримка електронного навчання (eLearning), зокрема надання всіх необхідних ресурсів для учнів, учителів, шкіл та місцевих спільнот. Центр відповідає за реалізацію міністерського плану розвитку ІКТ.

4.1.2.1.2. Управління інформаційних технологій тісно співпрацюючи з Центром Королеви Ранії, відповідає за встановлення та підтримку устаткування в школах.

4.1.2.1.3. Управління планування - це управління співпрацює з іншими підрозділами для збору та опрацювання даних про відвідування, оцінки та інші офіційні дані про учнів та вчителів. Управління також складає звіти, які використовуються для прийняття рішень.

4.1.2.1.4. Управління перекваліфікації, кваліфікації та контролю Управління відповідає за підвищення кваліфікації вчителів та підготовку нових спеціалістів. У Йорданії особи, які прагнуть стати педагогами, не отримують формальної кваліфікації вчителя, поки не будуть прийняті на роботу Міністерством освіти

4.1.2.1.5. Управління навчальних програм та підручників - визначає навчальний план та видає підручники. У рамках «Реформи системи освіти задля створення економіки знань» воно переглядає навчальні програми відповідно до стандартів

4.1.2.2. Нацiональний центр розвитку людських ресурсiв (National Center for Human Resources Development)

4.1.2.2.1. Це одна з громадських організацій під егідою Центру Королеви Ранії. Вона сприяє впровадженню інновацій у державних школах Йорданії, зокрема серед обраних «експериментальних шкіл» (“Discovery Schools”). Ці школи є базою для проведення експериментів із застосування інноваційних практик із використанням ІКТ.

4.1.2.3. Йорданська освiтня iнiцiатива (Jordan Education Initiative)

4.1.2.3.1. Центр зосереджений на розвитку людських ресурсів, підвищенні важливості результатів освітніх та навчальних програм. Представники центру – це зовнішні експерти багатьох програм у міністерстві освіти.

4.1.2.4. Мiнiстерство iнформацiї та комунiкацiй

4.1.2.4.1. Це міністерство визначає ІКТ-політику країни

4.1.3. Аналiз соціально-економічної системи

4.1.3.1. Система освіти - за останні вісім років Йорданія реалізувала політику системного покращення освіти – Реформу системи освіти задля створення економіки знань. Ця реформа стосується всіх компонентів системи освіти. На даний час міністерство впроваджує другу фазу реформи. План та стратегія розвитку ІКТ є частиною Реформи II.

4.1.3.2. Професійний розвиток, викладання та навчання - професійний розвиток вчителів був ключовим компонентом першої фази Реформи системи освіти для створення економіки знань. Декілька ініціатив було реалізовано в рамках цієї реформи, а саме: навчання ІКТ, підвищення заробітної плати та кар’єра учителів, які були пов’язані з навчанням у галузі ІКТ. У 2006 році було розроблено Професійні стандарти національного вчителя. У 2010 році Міністерство освіти розробило Політичну та стратегічну систему підготовки вчителів, розвитку їхньої кар’єри для забезпечення цілісної системи та структурованого процесу професійного розвитку вчителів. ІКТ рідко використовуються під час проведення занять, якщо вони не стосуються предметів, пов’язаних з ІКТ. Вчителі не мають моделі для інтегрування ІКТ у процес викладання та навчання

4.1.3.3. Навчальні програми та система оцінювання - - навчальні програми також є досить традиційними і визначають теми, які мають бути опрацьовані, замість навичок, які потрібно опанувати. Проте в межах «Реформи системи освіти задля створення економіки знань» Управління навчальних програм та підручників спрямовує зусилля на ревізію навчальних програм на основі критеріїв результативності.

4.1.3.4. ІКТ - ІКТ є ключовим компонентом реформи. Йорданія інтенсивно інвестує в освітні ІКТ і практично всі школи країни на сьогодні мають принаймні один комп’ютерний клас. До процесу під’єднання шкіл до мережі Інтернет залучено Міністерство інформації та комунікацій. Проте комп’ютерні класи в школах використовуються здебільшого для проведення занять з ІКТ. Дуже мало вчителів використовують ІКТ в процесі викладацької діяльності, тому що не розроблено відповідної педагогічної моделі.

4.2. План управління + ресурсне забезпечення

4.2.1. План управління

4.2.1.1. В рамках співпраці Intel із Міністерством освіти в Йорданії над розробкою п’ятирічного плану та стратегії розвитку ІКТ команда консультантів надала рекомендації щодо плану управлінської діяльності. Для кожної стратегії та дії експерти визначили організаційний підрозділ чи партнера, який би відповідав за їх впровадження ( ). До того ж за рекомендацією створена нова структура для реалізації плану.

4.2.2. План ресурсного забезпечення

4.2.2.1. Бюджет має включати такі категорії витрат: • Початкові витрати, куди належать засоби апаратного та програмного забезпечення, фізична інфраструктура, навчання персоналу, обслуговування (установка засобів апаратного забезпечення) тощо; • Поточні експлуатаційні витрати, серед яких послуги (електроенергія, зв’язок, страхування тощо), матеріали (тонер, папір тощо), обслуговування та ремонт засобів технічного забезпечення тощо; • Персонал, що включає менеджмент та обслуговуючий персонал; • Витрати за контрактами на надання послуг, які будуть надані третіми сторонами, наприклад, моніторинг та оцінювання. Для оцінки бюджету важливо визначити одиниці, які будуть використовуватися для визначення витрат для реалізації кожної стратегії / дії.

4.3. Оцінювання та коригування

4.3.1. Моніторинг, коригування, перегляд

4.3.1.1. Консультанти порекомендували серію дій з моніторингу та оцінювання як частину Плану та стратегії розвитку ІКТ, внесеного на розгляд у Міністерство освіти Йорданії . План моніторингу та оцінювання

4.3.1.2. Визначено дві цілі плану моніторингу та оцінювання: 1) моніторинг реалізації стратегій, та 2) аналітичне оцінювання їхніх впливів. Для досягнення цих цілей використано три методи: 1) моніторинг ключових подій із використанням даних Міністерства освіти, зокрема даних, зібраних електронною «Системою підтримки управління освітою»; 2) проведення дослідження педагогічних практик учителів та використання ІКТ; 3) оцінювання навчальних досягнень учнів.

4.3.2. Вимірювання успіху

4.3.2.1. Як частина Плану та стратегії розвитку ІКТ, внесених на розгляд Міністерства освіти Йорданії, консультанти співпрацювали з Міністерством з метою вибору кількісних показників та визначення рівня успіху. Консультанти визначили, що упродовж п’ятирічного періоду сприятиме успіху в досягненні поставлених цілей, та окреслили прийнятні рівні прогресу на кінець кожного року.

4.3.3. Рекомендовані зміни

4.3.3.1. У Йорданії було рекомендовано, щоб Керуючий комітет з упровадження ІКТ щомісяця упродовж першого року та щоквартально в наступні роки переглядав критерії моніторингу та оцінювання прогресу. Оскільки, Керуючий комітет з упровадження ІКТ складається з керівників усіх відповідних управлінь, а також зовнішніх, не маючих права голосу, членів, це дозволяє не тільки відстежувати прогрес, але й визначати й реалізовувати необхідні зміни на ранніх стадіях реалізації процесу.