IT kompetenceløft Vestre skole - uge 43 2012

Plan your projects and define important tasks and actions

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
IT kompetenceløft Vestre skole - uge 43 2012 by Mind Map: IT kompetenceløft Vestre skole - uge 43 2012

1. Samarbejdspartnere

1.1. Silkeborg seminarium

1.1.1. Lars Ustrup

1.2. VIA Århus

1.2.1. Rune

1.3. Solutors

1.3.1. Tobias Jessen

1.4. Microsoft

1.4.1. David Gaarde

1.4.2. John Klesner

1.5. børnehaveklasseleder.dk

1.5.1. Martin Lindved

1.6. Atea

1.6.1. Morten

1.7. Kommunale IT konsulenter

1.8. Skolechef Huno Jensen

1.9. MJA

1.10. Jyske Bank

1.11. Prototype

1.11.1. Jette M John Gejl

1.12. Forlag

1.12.1. Alinia

1.12.2. Gyldendal

1.12.3. Clio Online

2. Interne tovholdere

2.1. Indskoling

2.1.1. Christian Hæsum

2.2. Mellemtrin

2.2.1. Stefan Winther

2.3. Overbygning

2.3.1. Thomas Cordis

2.4. IT vejleder

2.4.1. Morten Jensen

2.5. Medieråd/Mediepatrulje

2.6. Bibliotek

2.6.1. Billeder/video

2.6.1.1. Anders Møller

2.6.2. Smartboard

2.6.2.1. Vagn Snede

2.6.3. Kopi/Scan

2.6.3.1. Anne Mette Husted

2.7. Radio Sol

2.7.1. Martin Alby Andersen

2.8. SFO/KLUB

3. Temaer/Emner

3.1. Didaktik

3.1.1. Ipads i undervisningen

3.1.1.1. Apps til undervisningen

3.1.2. Smartboards

3.1.2.1. Interaktive programmer

3.1.3. Brug af skyen

3.1.3.1. Dropbox, Google docs m.m.

3.1.4. Læringsportaler

3.1.4.1. Forlag, Danskedyr.dk m.m.

3.1.5. IT i spc

3.1.5.1. IT rygsæk, CD ord, I pads m.m.

3.1.6. Videndeling

3.1.6.1. Skole

3.1.6.2. Faggrupper

3.1.6.3. Elever

3.1.6.4. kommunalt, nationalt, globalt

3.1.7. Smartphones

3.1.7.1. I undervisningen

3.1.8. IT og bevægelse

3.1.9. Mediepatrulje

3.1.9.1. Inklusion

3.1.10. Radio Sol

3.1.10.1. Medielinje

3.2. Teknik

3.2.1. Print

3.2.2. Ipad og projektorer

3.2.3. Trådløst netværk

3.2.4. Ipad - PC

3.2.5. Smartphones

4. Skoleovertagelse

4.1. Aftale med seminariet

4.2. Planlægning

4.3. m.m.

5. Praktiske aftaler

5.1. Lokaler

5.2. Bespisning

5.3. Budget

6. Styregruppe

6.1. Vestre Skole

6.1.1. BGH, PGI, OM,KT

6.2. Silkeborg Seminarium

6.2.1. Lars Ustrup

6.3. VIA Århus

6.3.1. Rune Overvad Schou

7. Arbejdsgruppe

7.1. KT

7.2. OM

7.3. BGH

7.4. PGI

8. Ugeplan