
1. Соціологія (від лат.-суспільство та гр. — наука) —дослівно — "наука про суспільство".
2. Макросоціологія вивчає соціальну дійсність на рівні великих спільнот (місто, страта, нація, клас) або на рівні абстрактного розуміння соціальних систем і соціальних структур
3. Мікросоціологія – це сукупність соціологічних знань з пізнавальною орієнтацією на вивчення так званих «мікрооб’єктів»: міжособистісних взаємодій і стосунків, комунікативних зв’язків у малих групах, поведінки особи, мікросоціальних явищ і процесів.
4. Об’єкт соціології – це соціальна реальність, тобто реальне суспільне життя, суспільство як цілісний організм. Суспільство є об’єктом вивчення також інших соціальних наук – філософії, історії, політології, економічної теорії, права тощо, але кожна з них має свій предмет вивчення.
5. Предмет соціології – це певні сторони, аспекти, зв’язки, закономірності становлення й розвитку будь-якого суспільства.
6. Прикладна соціологія – це практична частина соціологічної науки про специфічні закони, становлення, розвиток і функціонування конкретних соціальних підсистем, процесів, структур, організацій та їх елементів.
7. Функції
7.1. Гносеологічні
7.1.1. Теоретико-пізнавальна функція
7.1.1.1. забезпечує пізнання суспільства, пояснення, поповнення та збагачення існуючих соціологічних набуттів, розробка соціологічних законів і категорій.
7.1.2. Описова функція
7.1.2.1. це систематизація, опис, нагромадження отриманого дослідницького матеріалу у вигляді наукових звітів, статей.
7.1.3. Світоглядно - ідеологічна
7.1.3.1. розширення світогляду людини, сприяння його розвитку.
7.2. Соціальні
7.2.1. Практично - перетворювальна
7.2.2. Прогоностична
7.2.2.1. розробка на основі проведених соціологічних досліджень короткострокових або довгострокових соціальних прогнозів.
7.2.3. Критична
7.2.4. Гуманістична
7.2.5. Функція соціального управління
7.2.5.1. сприяння вдосконаленню соціальних процесів.
7.2.6. Організаційно - технологічна