Jak twórcy w różnych tekstach kultury pokazują rewolucje?

polski

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Jak twórcy w różnych tekstach kultury pokazują rewolucje? by Mind Map: Jak twórcy w różnych tekstach kultury pokazują rewolucje?

1. Obraz rewolucji w "Przedwiośniu"

1.1. Na początku były zachowane pozory normalności nie było widać że coś złego nadchodzi

1.2. Następnie w mieście było cicho, martwo, pogrążone w całkowitym nieładzie. Zamykano sklepy, banki nie wpłacały pieniędzy, zabierano ludziom mieszkania.

1.3. Mieszkańcy mieli niepewną nie pewną przyszłość, żyli w leku i strachu

1.3.1. WNIOSKI

1.3.1.1. Rewolucja jest negatywnie przedstawiona.

1.3.1.2. Ci co byli jej zwolennikami odwrajają się od niej, ponieważ dostrzegli, że ona nie prowadzi do niczego dobrego. Np. Cezary był zwolennikiem, uważał, że ona jest konieczna. Kiedy przejrzał na oczy do czego może doprowadzić rewolucja to uciekł z kraju.

1.4. Były organizowane publiczne egzekucje.

1.5. Publicznie palono portrety dawnych przywódców np. Piłsudskiego. Miał to na celu odrzucenie przeszłości.

2. Obraz rewolucji w "Folwarku Zwierzęcym"

2.1. Bunt zwierząt przeciwko ludziom w celu stworzenia idealnego społeczeństwa

2.2. Przywódcy to dwie świnie: Snowball i Napoleon. Napoleon poznaje smak władzy, za pomocą intryg pozbywa się Snowball`a i wprowadza reżim totalitarny.

2.3. Przedstawione postacie to odzwierciedlenie realnych bohaterów historii Napoleon - to Stalin, Major - Lenin, natomiast Snowball - Trocki.

2.3.1. WNIOSKI

2.3.1.1. Orwell chce w „Folwarku” ośmieszyć system, który pod sztandarami haseł równości i dobrobytu dopuszcza się największych zbrodni, otumaniając jednocześnie ludzi, którzy nie zauważają zachodzących zmian.

2.3.1.2. Rewolucje prowadzą jedynie do zmiany ekipy rządzącej, a dobro obywateli nie ma tu nic do rzeczy. Wizja świetlanej rzeczywistości była jedynie utopią, którą faktycznie zastąpiła czarna utopia.

2.4. ''Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych.''

2.5. Bunt przyspieszyło rażące zaniedbanie ze strony właściciela majątku, który upojony alkoholem, zapomniał nakarmić zwierzęta. Zdesperowane czworonogi sforsowały drzwi spichlerza i zaczęły zaspokajać głód

2.6. Ludzie zostali zmuszeni do ucieczki, a zwierzęta, zaskoczone tak łatwym zwycięstwem, zajęły folwark. Zniszczyły wszelkie znamiona niewoli, odśpiewały hymn, a świnie wypisały na ścianie stodoły Siedem Przykazań, które od tej pory miały stanowić podstawowe prawa, obowiązujące na farmie.

2.7. Rewolucja, której przyświecały szczytne idee, a więc równość i solidarność wszystkich zwierząt, skończyła się dla nich gorszą tyranią niż za czasów człowieka. Władzę objęły świnie, ograniczające wolność pozostałych zwierząt i przyznające swojemu gatunkowi większość przywilejów.

3. Obraz rewolucji w "Szewcach"

3.1. Jedna rewolucja prowadzi do kolejnej, jest to niekończące się koło

3.2. Szewcy pokazują, że rewolucja nie jest niczym dobrym.

3.3. Jest to przejaw katastrofizmu, który pokazuje, że wcześniej już się takie coś wydarzyło i w końcu to doprowadzi do zagadały.

3.3.1. WNIOSKI

3.3.1.1. Rewolucja prowadzi jedynie do rozbojów, zniszczeń i śmierci.

3.3.1.2. Jak pokazuje dramat Witkacego, dokonujące się przewroty niczego nie zmieniają, kolejna władza niczym nie różni się od poprzedniej, niezależnie od głoszonych wcześniej poglądów.

3.4. - Przedstawiona zostaje wizja świata nękanego przez nieustanne przewroty wracające do momentu początkowego

3.5. Rewolucja nie jest wymierzona na całe społeczeństwo tylko na osobną jednostkę.

3.6. - Rewolucja powoduje degradację i sponiewieranie jednostki oraz przyczynia się do upadku kultury

4. Obraz rewolucji w "Nie-boskiej komedii"

4.1. hasło: „Wolność, równość, braterstwo”

4.2. wzór rewolucji - zdarzenia Wielkiej Rewolucji Francuskiej(czapka frygijska i motyw tańca wolności.)

4.3. konflikt dwóch racji: rewolucjonistów i arystokratów

4.4. Hrabia Henryk: widzi w rewolucji jedynie: chaos, rzeź, rozpasanie tłumu, pogwałcenie praw boskich i wyrastanie nowej arystokracji.

4.4.1. WNIOSKI

4.4.1.1. Krasiński uważając ruch rewolucyjny za najgorszy sposób rozwiązywania problemów społecznych, przedstawił go w postaci apokaliptycznej wizji.

4.4.1.2. W tym przykładzie racje ostateczna zawsze ma Bóg.

4.5. warstwy niższe buntują się przeciwko uprzywilejowanym, szlachetnie, urodzonym, bankierom, fabrykantom, kupcom - przedstawicielom kapitalizmu

4.6. rewolucjoniści bluźnią, oddają się pijaństwu, orgiom i dziwacznym rytuałom nowej religii.