ЦУНАМІ (процес утворення та історії найбільш руйнівних цунамі в світі)

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
ЦУНАМІ (процес утворення та історії найбільш руйнівних цунамі в світі) by Mind Map: ЦУНАМІ                    (процес утворення та історії найбільш руйнівних цунамі в світі)

1. Цунамі -це величезна хвиля. Стіна води усією своєю силою та масою обрушується на узбережжя.

1.1. Хвиля виникає внаслідок землетрусу,якщо епіцентр землетрусу міститься на дні моря🌍

1.1.1. Землетруси - це підземні поштовхи та коливання земної поверхні. В епіцентрі землетрусу сила поштовхів найбільша.

2. Слово ЦУНАМІ з японської перекладається хвиля в гавані(в порту)

3. Цунамі поширюються в усі боки від місця виникнення. Хвиля котится через весь океан зі швидкімтю реактивного літака - понад 700 км\год. Ці хвилі такі потужні, що досягаючи берегів , відбиваються від них і рушають у зворотному напрямку.

3.1. Висота цунамі у відкритому океані невелика - до 1 м за довжини хвилі 200 км. Тому посеред вондних просторів великого хвилювання немає і цунамі можно й не помітити. Все змінюється з наближенням такої хвилідо берега.

3.1.1. Перед цунамі море відступає від берегів на сотні метрів, ніби для розбігу, оголюючи дно. А потім стрімко накочується хвиля, яка виростає на 30-40 м заввишки. Стіна води усією своєю масою падає на узбережжя і руйнує все на своєму шляху.

4. НАЙБІЛЬШ РУЙНІВНІ ЦУНАМІ:

4.1. Цунамі після виверження Кракатау, 1883 рік Жертви: 36,5 тисяч осіб Кракатау — один з найбільш небезпечних вулканів на планеті. Так, в 535 році виверження вулкана призвело до кліматичних змін на Землі, а виверження 1883 року зруйнував практично весь острів, на якому він перебував. Саме від його вибуху утворилася потужна хвиля, яка пройшлася по всьому узбережжю Індійського океану, зносячи на своєму шляху рибальські села. Тоді загинули практично всі, хто жив у радіусі 500 кілометрів. Більш того, жертвами стали навіть люди, що знаходилися на протилежному березі — в Південній Африці.

4.2. Мегацунамі в затоці Літуйя, 1958 рік Розмите гирлі затоки після цунамі Жертви: 5 осіб На південному сході Аляски, в затоці Літуйя, 1958 року сталося стихійне лихо. Спочатку в цьому регіоні зафіксували землетрус магнитуодой 8,3, з-за нього зійшов величезний зсув з каміння і льоду з двох льодовиків загальним обсягом понад 300 млн кубометрів. Все це спровокувало гігантську хвилю заввишки понад 500 метрів! Цунамі розмило весь схил затоки, зруйнувало косу, яка відділяла Литуйю від сусідньої бухти. Це була найвища хвиля з зафіксованих в історії людства, для порівняння, Ейфелева вежа майже в два рази менше: 300 метрів. На щастя, береги затоки були не заселені, тому кількість жертв було мінімальним.

4.3. Цунамі на Філіппінах, 1976 рік Жертви: 7,5 тисяч осіб У 1976 році на Філіппінах стався землетрус, який викликав невелике, здавалося б, цунамі з висотою хвиль до 4,5 метра. Але так як узбережжі знаходилося в низині, хвилі знесли все на своєму шляху протягом 400 миль. Звичайно, люди не очікували такої загрози, тому більш 5 тисяч чоловік загинули і приблизно 2,5 тисячі осіб пропали без вісті. А кількість постраждалих обчислюється взагалі десятками тисяч: багато населені пункти просто розмило, близько ста тисяч жителів залишилися без даху над головою.

4.4. Цунамі в Індійському океані, 2004 рік Жертви: 655 тисяч осіб Малайзія, Таїланд, М'янма і інші країни Індійського узбережжя на століття запам'ятають 26 грудня 2004 року. Підводне землетрус спровокував цунамі з висотою хвиль до 30 метрів, вони обрушилися на берег всього за кілька хвилин. Цунамі, за офіційними даними, тоді загинуло 280 тисяч осіб, а за неофіційними — 655 тисяч осіб. Причини такої кількості жертв в тому, що прибережна територія дуже щільно заселена, а на пляжах було дуже багато туристів. Але найголовніше — якщо б у цих регіонах була налагоджена сучасна система оповіщення про цунамі, то люди були б обізнані про загрозу.

4.5. Землетрус в Японії, 2011 рік Жертви: 25 тисяч осіб 40-метрові хвилі накрили приблизно 560 квадратних кілометрів Японії 11 березня 2011 року після землетрусу магнітудою 9,0. Стихійне лихо отримало назву «Велике землетрусу Східної Японії». В результаті катастрофи постраждало 62 населених пункти, було зруйновано близько 380 тисяч будівель, а загинуло понад 25 тисяч осіб. Але головне наслідок цунамі, аварія на АЕС «Фукусіма-1». Радіаційна загроза пошкодженого реактора має світовий масштаб, в океан і атмосферу стався викид радіоактивних речовин. Ліквідація аварії та її наслідків займе приблизно 40 років.

5. НАЙЧАСТІШЕ ЦУНАМІ ВИНИКАЮТЬ НА ЗАХІДНОМУ УЗБЕРЕЖЖІ ТИХОГО ОКЕАНУ

6. ЗАВБАЧЕННЯ ЦУНАМІ: ВЧЕНІ ПРОПОНУЮТЬ ПРОСЛУХОВУВАТИ ОКЕАН, ЩОБ ПОЧУТИ ЗЕМЛЕТРУСИ. СТРУС ПОШИРЮЄ ЗВУКОВІ ХВИЛІ, ЯКІ ПОШИРЮЮТЬСЯ В УСІ БОКИ ВІД ЕПІЦЕНТРУ

7. ЗАПОБІГТИ ЦУНАМІ НЕМОЖЛИВО, МОЖНО ТІЛЬКИ ЗАВЧАСНО ПОПЕРЕДИТИ ПРО ЇХ НАБЛИЖЕННЯ