Нормативний розвиток дитини першого року життя.

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Нормативний розвиток дитини першого року життя. by Mind Map: Нормативний розвиток дитини першого року життя.

1. В кінці першого місяця життя з‘являються й перші умовні рефлекси. Дитина починає реагувати на позу годування : як тільки вона опиняється в певному положенні на колінах матері, у неї з‘являються смоктальні рухи.

2. Важливі події в психічному житті дитини - виникнення слухової і зорової зосередженості. Слухова зосередженість з‘являється на 2-3 тижні. Зорове зосередження, з‘являється на 3-5 тижні.

3. Фізичний розвиток дитини немовлячого віку : 1 місяць - підіймає підборіддя; 2 місяць - підіймає груди; 3 місяць - тягнеться за предметом, як правило промахується; 4 місяць - сидить з підтримкою; 5-6 місяців - ловить руками предмети; 7 місяців - сидить без підтримки; 8 місяців - сідає без посторонньої допомоги; 9 місяців - Стоїть з підтримкою повзає на животі; 10 місяців - повзає опираючись на руки, коліна, ходить тримаючись двома руками; 11 місяців - Стоїть без підтримки; 12 місяців - Ходить тримаючись однією рукою.

4. В другому півріччі рухи рук і відповідні дії інтенсивно розвиваються. Дитина розмахує взятими предметами, стукає, кидає їх, знову підбирає, кусає, перекладає з рук в руки. Розвертаються ланцюги однакових повторюваних дій, які Ж. Піаже назвав круговими реакціями.

4.1. Під кінець року дитина починає пізнавати світ людських предметів і засвоювати правила дій з ними. Різноманітні дії приводять дитину до відкриття все нових і нових властивостей оточуючих об‘єктів. Орієнтуючись в навколишньому середовищі дитину цікавить не лише що це, а й що можна з цим робити.

4.2. Пізнавальний розвиток немовляти обумовлює включення механізмів пам’яті, безумовно простіших її видів. Першим з’являєтбся впізнавання.

4.3. 4-ох місячна дитина відрізняє знайоме лице від незнайомого.

5. Після 10-ти місяців з‘являються перші функціональні дії, дозволяючи відносно вірно використовувати предмети, наслідуючи дії дорослих.

6. Народжуюсь дитина фізично відділяється від матері. Вона попадає в кардинально інші умови : холод, яскраве світло повітряне середовище, що потребує дихання іншого типу, необхідність зміни типу харчування. Пристосуватися до цих нових незнайомих умов, дитині допомагають спадково закріплені механізми - безумовні рефлекси.

7. Розвивається також сприйняття простору і глибини. Американські психологи провели експеримент з «прірвою» : немовля поміщали на скляний стіл, під яким знаходились дві великі дошки, прикріплені на різних рівнях. Різниця в рівнях цих дошок обтягнута яскравим матеріалом, створювала ілюзію «прірви», дитина тактильно відчуває рівну поверхню скла, повзе до мами, не помічаючи глибини. Після 8 місяців більшість дітей уникають «прірву» і починають плакати.

8. В 5-6 місяців дитина вже може схопити предмет, що потребує складних зорово-рухових координацій. Значення цього моменту для подальшого розвитку велике : хапання - перша цілеспрямована дія, яка є обов’язковою умовою, основою засвоєння маніпуляцій з предметами.

9. Після 7-ми місяців зустрічаються «співвідносні» дії : дитина вкладає маленькі предмети у великі, відкриває і закриває кришки коробок.