TÜRKÜ HİKAYESİ YAZMA ETKİNLİĞİ

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
TÜRKÜ HİKAYESİ YAZMA ETKİNLİĞİ by Mind Map: TÜRKÜ HİKAYESİ YAZMA  ETKİNLİĞİ

1. Begüm/Giresun.O dönemlerde Ula düğünlerinde ve hatta Anadolu’da birçok ilimizde düğünlerde köyün bekar oğlanları duvar üzerine dizilir ve düğün alanındaki kızları süzerlermiş.

2. Hüseyin / HAKKARİ : O kızdan başkasını düşünemez. Gözü hep onu arar, Gülayşe'yi. O an eli ayağı tutuşur. Artık onu ne unutması mümkündür ne de hatırından çıkarabilmiştir.

3. Cantürk/Kocaeli:Velhasıl Osman da bekarlar kervanıyla duvarın üstünde yerini alır. Alaydaki kızları bir bir süzmeye başlar. Fakat çok geçmez gözü bir dilbere takılıverir.

4. Öğretmen Sümeyra CÖMERT: Muğla'nın Ula köyünde geçen gerçek bir hikayeden doğmuş bu türkü. Osman Ula Çaydere'dendir. Ve bir gün Ula düğünlerinden birine katılır ........

5. Sevda/ ANKARA : Velhasıl-ı kelam Osman bir kıza gönlünü yakmış, yamamış, eklemiş, ulamış. Gülayşe’ si gülmüş denizler köpürmüş.. Gülayşe’si bir dudak bükmüş gemileri limandan alıp götürmüş. İçine de bir garip Osman’la Gülayşe’sini yolcu etmiş. Kapıları kapatıp, limanları yakıp, dalgaları kabartıp kaçıp gidenlerin türküsü olup çıkıvermiş Osman’ın Gülayşe’si ve bu hikayede böylece yaşanmış, tükü olup dillere dolanmış.

6. BÜŞRA/ŞANLI URFA: Osman alır sazını eline ve bir türlü anlatamadıklarını yine ancak ifade edebileceği kadar söylemeye başlar… “deniz üstü köpürür ah yarim gemilere binsem götürür ah yarim ah. benim sana yandığım ah yarim bir güzelden ötürü ah yarim ah. diz üstüne diz koydum ah yarim gül yastığa baş koydum ah yarim ah. seni gelecek diye ah yarim sol yanıma boş koydum ah yarim ah.” Osman o dönem böyle söylemiştir hepimizin bildiği malum türkünün sözlerini

7. Nisanur/ADANA: Görücü göndermez her nedense o düğün senin bu düğün benim gezmeye başlar düğünleri. Rivayet edildiğine göre Osman bu düğün gezme işini biraz abartır ve neredeyse Ula’nın tüm düğünlerine gider. Bu durum neticesi Osman’ı bilenler ona ‘kambersiz düğün olmaz’ yerine artık ’Osman’sız düğün olmaz’ demeye başlarlar. Gel zaman git zaman Osman kızı bir düğünde yakalar. Konuşacaktır, kafaya koymuştur. Lakin ne hikmetse tam o sıra arkadaşları birden dert dinleme meraklısı gibi oğlanın derdini anlatması için Arkadaşlarıyla birlikte dere boyuna doğru yürümeye başlarlar.