Добувна промисловість України

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Добувна промисловість України by Mind Map: Добувна промисловість України

1. Металеві корисні копалини – природні мінеральні утворення, з яких доцільно вилучати метали та їхні сполуки.

1.1. Руди чорних металів

1.1.1. Рýди чóрних метáлів — природні або техногенні мінеральні утворення, що містять чорні метали в концентрації достатній та у формі доступній для їхнього промислового використання.

1.2. Руди кольорових металів

1.2.1. Ру́ди кольоро́вих мета́лів включають: Мідно-молібденові руди і молібденові руди Мідні руди, мідно-піритні і піритні руди Мідно-цинкові руди Мідно-нікелеві руди Свинцеві руди, поліметалічні руди Вольфрамові руди Олов'яні руди

1.3. Руди дорогоцінних металів

1.3.1. До групи дорогоцінних металів, поширених на території України, належать руди золота, руди срібла та руди платини та платиноїдів.

1.4. Руди рідкісних металів

1.4.1. Рідкіснометалі́чні ру́ди, або ру́ди рі́дкісних мета́лів — природні мінеральні утворення, що містять у собі рідкісні елементи у вигляді самостійних мінералів чи ізоморфних домішок, розсіяних у рудних та жильних мінералах у кількостях, достатніх для рентабельного промислового добування.

1.5. Руди радіоактивних металів

1.5.1. Рудні родовища благородних металів представлені родовищами руд золота, платиноїдів і срібла; радіоактивних руд — родовища руд урану, торію і радію. Рудні родовища розсіяних елементів (актиній, гафній, ґалій, ґерманій, індій, кадмій, протактиній, реній, рубідій, селен, скандій, талій, телур, цезій та ін.)

1.6. Руди рідкісноземельних металів

1.6.1. Рідкісноземельні метали (РЗМ) – група елементів, що складається з ітрію (Y) і п'ятнадцяти лантаноїдів (Ln). П'ятнадцять рідкісноземельних металів (РЗМ) або лантаноїдів і близький до них ітрій є «новими» рідкісними металами, попит на які значно зростає.

1.7. Елементи розсіяні

1.7.1. Розсіяні елементи – група хімічних елементів, які містяться в земній корі переважно у вигляді домішок до мінералів, у складі мінеральних утворень чи металоорганічних сполук і попутно вилучаються з руд інших металів або вугілля, солей, фосфоритів та ін

2. НЕМЕТАЛІ́ЧНІ КО́РИСНІ КОПА́ЛИНИ – умовно виділена значна група твердих корисних копалин, що не містять металів або містять їх так мало, що не раціонально їх вилучати.

2.1. Каміння коштовне та колекційне

2.1.1. природні та штучні (синтетичні) мінерали в сировині, необробленому та обробленому вигляді (виробах).

2.2. Гірничохімічні корисні копалини

2.2.1. Надра в Україні багаті на різні види гірничо-хімічної сировини: калійні солі, кам'яну сіль, карбонатну та фосфатну сировину, барит, борні руди, йод і бром, сірку самородну, сірчаний колчедан, ропні води, мінеральні фарби.

2.3. Гірничотехнічні корисні копалин

2.3.1. хімічні, фізико-хімічні, біохімічні й мікробіологічні методи безшахтного видобування корисних копалин на місці їх залягання.

2.4. Неметалічні корисні копалини для будівництва

2.4.1. неметалічні корисні копалини для будівництва (сировина для легких заповнювачів бетону, сировина для облицювальних матеріалів, сировина для пиляних стінових матеріалів, сировина цементна, сировина для в'яжучих матеріалів, пісок будівельний, піщано-гравійна суміш);

2.5. Неметалічні корисні копалини для металургії

2.5.1. До цієї групи належать вапняк флюсовий, глина для вогнетривів, доломіт для металургії, кварцит та кварц для вогнетривів, магнезит, пісок формувальний, плавиковий шпат.

3. Паливні або горючі корисні копалини – це природні та мінеральні речовини, які використовуються для виділення енергії тепла та інших корисних речовин.

3.1. Тверді горючі корисні копалини

3.1.1. Тверді горючі копалини (ТГК) — частина горючих корисних копалин, які поширені в природі у твердому стані — кам'яне та буре вугілля, торф, горючі сланці, сапропеліти.

3.2. Рідкі корисні копалини

3.2.1. До рідких: нафта, конденсат газовий та бітум нафтовий. До твердих: вугілля буре, бітум (у бурому бітумвміщуючому вугіллі), вугілля кам'яне, торф.

3.3. Газоподібні корисні копалини

3.3.1. До газоподібних відносяться: газ природний, гелій, етан, пропан, бутани та газ (метан) вугільних родовищ. До рідких: нафта, конденсат газовий та бітум нафтовий. До твердих: вугілля буре, бітум (у бурому бітумвміщуючому вугіллі), вугілля кам'яне, торф.