A. D. Yaş24G2P1A1Y0 Tanı : Erken membran rüptürü

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
A. D. Yaş24G2P1A1Y0 Tanı : Erken membran rüptürü by Mind Map: A. D. Yaş24G2P1A1Y0 Tanı : Erken membran rüptürü

1. BELİRTİ VE BULGULAR : Ağrısız bir şekilde aniden amniyotik mayinin boşalması

2. 2. ENFEKSİYON RİSKİ; ÖLÇÜT : Membranların erken açılması sebebiyle enfeksiyona yatkınlık . AMAÇ: : Kişi enfeksiyonla ilgili risk faktörlerini ve enfeksiyondan korunmak için gerekli olan önlemleri açıklamaktadır

3. 5. YORGUNLUK; ÖLÇÜT: Ankaiyetesi , üzüntüsü sebiyle kendini çok yorgun hissetmesi

4. 4. UYKU ÖRÜNTÜSÜNDE RAHATSIZLIK ; ÖLÇÜT: Korkuları sebebiyle rahatsız bir şekilde yatması uykularının kaçması.

5. EBELİK TANILARI :

5.1. 1. ANKSİYETE ; ÖLÇÜT : Obstetrik hikayesinde bir abortusu olup bu bebeğinide kaybederim korkusu . AMAÇ : Kişi psikolojik ve fizyolojik rahatlıkta bir artma olduğunu ifade etmektedir:

6. ERKEN MEMBRAN RÜPTÜRÜ: Membranlar gebeliğin 12. haftasında oluşmaya başlar. Oluşan bu sıvı ortam fetal büyüme gelişme ve fonksiyonlar açısından çok önemlidir, aynı zamanda fetusu vajina ve serviksteki mikroorganizmalardan ve diğer potansiyel zararlı maddelerden korur. EMR zarların eylem başlamadan yırtılmasıdır. yırtıldıktan 24 saat içerisinde doğumun gerçekleşmesi gerekir yoksa enfeksiyon açısından çok büyük risk taşımaktadır .

6.1. NEDENLERİ: Nedenleri tam olarak bilinmese de , servikal yetmezlik , servisit , ablasyo plesanta , plasenta previa , çoğul gebelik , amniyosentaz , genital organ anomalileri, travma.

6.2. 3. İLETİŞİMDE BOZULMA ; ÖLÇÜT :Kendini içe kapamış bir şekilde davranması. AMAÇ :Gebe , iletişim yeteneği ile ilgili doyumunun artığını ifade etmektedir

6.3. TEDAVİLER : 24 Saat içerisinde doğum gerçekleşmeli eğer gerçekleşmez ise ZARLARIN UZAMIŞ RÜPTÜRÜ adı verilir ve hemen koruyucu olarak antibiyotik verilir , yatak istiharatine alınır düzenli NST takibi yapılır , vajinal muayeneden kaçınılır , fetal kalp atımı düzenli takip edilir , tuvalet dışında ayağa kalkılmaz doğuma kadar.

6.4. SINIFLANDIRILMASI : Zarlar açıldıktan hemen 24 saat içerisinde doğum gerçekleşirse ERKEN MEMBRAN RÜPTÜRÜ eğer 24 saat içerisinde doğum gerçekleşmez ise ZARLARIN UZAMIŞ RÜPTÜRÜ adı verilir .

7. Kullandığı ilaç : İlaç kullanmıyor ama enfeksiyon olasılığına rağmen antibiyotik hazırlıkta bekletiliyor.

8. Vital bulgular: TA;110/60, Ateş:36.5, N ;96

9. Şikayetler: amniyotik sıvının gelmesi , korku , üzüntü , kan gelmesi, idrara çok çıkma

10. Labaratuvar Değerleri: HG; 13.3, HC;31