Основні техніки психологічного консультування

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Основні техніки психологічного консультування by Mind Map: Основні техніки психологічного консультування

1. Постановка питань

1.1. в консультуванні частіше використовуються відкриті питання, на які не можна дати однозначної відповіді. Відкриті питання використовуються найбільш активно на початку консультації для спонукання клієнта продовжувати або доповнювати сказане, а також для актуалізації розмови про почуття

2. Наближення до мови клієнта

2.1. В ході прийому говорить в основному клієнт. Консультант ж намагається говорити «мовою клієнта», підлаштовуючись до нього по темпу, гучності, стилістики мовлення.

3. Підбадьорення і заспокоювання

3.1. Для створення і зміцнення контакту використовуються короткі фрази, які означають згоду і розуміння

4. Відображення змісту. Перефразування і узагальнення

4.1. Перефразування (парафраз) - важлива техніка, спрямована як на зміцнення консультативного контакту, так і на перевірку розуміння консультантом сказаного клієнтом.

4.1.1. показати клієнту, що консультант уважний і намагається його зрозуміти;

4.1.2. перевірити правильність розуміння думок клієнта.

4.1.3. викристалізувати думку клієнта;

5. Уточнюючі і поглиблюють формулювання

5.1. Сказане клієнтом поглиблюється і уточнюється. Це уточнюючі питання, переформулювання сказаного. Однак при цьому важливо не виходити за межі очевидного для клієнта, кожен крок повинен логічно випливати з попереднього.

6. Паузи мовчання

6.1. змістовне мовчання - зазвичай виникає після наповнених сенсом і емоціями епізодів бесіди, може означати, що клієнт переосмислює ситуацію, це «мовчазне узагальнення», і в цьому випадку паузу не слід переривати;

6.2. беззмістовне мовчання - пов'язано з виникаючим почуттям ніяковості, коли обидва учасники бесіди не знають, що сказати - такі паузи виникають у зв'язку з помилками консультанта, порушенням консультативного контакту, і з них потрібно виходити.

7. Тон і гучність голосу

7.1. Тон повинен бути доброзичливим, в той же час відповідати тому, що йдеться.

8. Конфронтація

8.1. конфронтація з метою звернути увагу клієнта на суперечності в його поведінці, думках, почуттях

8.2. конфронтація з метою допомогти побачити ситуацію такою, яка вона є насправді, всупереч уявленню про неї клієнта в контексті його потреб

8.3. конфронтація з метою звернути увагу клієнта на його ухилення від обговорення деяких проблем (ви нічого не говорите про своє сексуальне життя)

9. Саморозкриття

9.1. вираження своїх безпосередніх реакцій по відношенню до клієнта або ситуації «тут і тепер»

9.2. розповідь про свій життєвий досвід, схожому з ситуацією клієнта.

10. Позитивне перефразування

10.1. Консультант, використовуючи скаргу або зауваження клієнта, змінює їх таким чином, що те, що було негативним, стає причиною позитивних емоцій.

11. Альтернатівние формулювання

11.1. Коли клієнт не в змозі висловити, що він відчуває, можна запропонувати йому дві-три альтернативні формулювання. Мета даного прийому - не пошук правильної відповіді, а стимулювання його, демонстрація деяких зразків, відштовхуючись від яких легше описати свої почуття.

12. Відображення почуттів

12.1. Це перефразування з орієнтацією не на утримання, а на почуття. Відображаючи почуття, необхідно враховувати всі емоційні реакції клієнта. Узагальнення почуттів використовується для показу клієнту справжньої єдності протилежностей в емоційній сфері.

13. Акцентування емоційних переживань

13.1. Знаки емоцій в оповіданні - прислівники і прикметники, дієслова, що позначають відношення до чого-небудь, якості дії. Акцентуючи, уточнюючи це слово, консультант може вийти на рівень почуттів. Послідовне акцентування почуттів - розвиток діалогу в глибину.

14. Використання парадоксальних питань

14.1. Питання типу: «А чому б і ні ...?» - дає клієнтові поштовх до того, щоб почати міркувати на що раніше не піддавалася сумніву тему.

15. Надання інформації

15.1. Психолог на консультації не дає порад, проте в деяких випадках клієнт потребує надання інформації, якою він не володіє. Це може бути інформація про процес консультування, поведінці консультанта, умовах консультування і т.п.

16. Інтерпретація

16.1. Інтерпретація - це перетворення сенсу, вона допомагає встановити причинні зв'язки між поведінкою і переживанням клієнта, в результаті чого клієнт бачить себе і свої труднощі новим способом.

16.1.1. встановлення зв'язку між окремими твердженнями, проблемами, подіями;

16.1.2. акцентування особливостей, суперечностей поведінки або почуттів клієнта;

16.1.3. інтерпретація способів психологічного захисту, реакцій опору і перенесення (судячи з нашої розмови, втеча є для вас способом боротьби зі страхом невдачі)

16.1.4. надання клієнту іншої можливості розуміння його почуттів, поведінки або проблем

16.1.5. пов'язування нинішніх подій, думок і переживань з минулим;