Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Petersburg by Mind Map: Petersburg

1. Topografia

1.1. Opis w utworze "Zbrodnia i kara"

1.1.1. Bogate domy (wspomniane raz w książce)

1.1.2. Ciasne mieszkania

1.1.2.1. Opis pokoju Raskolnikowa: „(…) była to maluteńka klitka, jakie sześć kroków długa, żałośnie wyglądająca ze swoją żółtawą, zakurzoną, podlepianą tapetą, a tak niska, że człowiek choć trochę słuszniejszy czuł się tu nieswojo (…). Umeblowanie było odpowiednie: trzy stare, koślawe krzesła, zabejco-wany stół, na którym leżało kilka zeszytów i książek – gruba warstwa kurzu świadczyła, że od dawna nie dotykała ich niczyja ręka – wreszcie pokraczna, duża sofa, zajmująca bez mała całą ścianę (…) obdarta i zastępująca Raskolnikowi łóżko. Często sypiał na niej w ubraniu, bez prze-ścieradła, okrywając się starym, zniszczonym płaszczem studenckim, z głową na jednej małej po-duszeczce, pod którą wtykał wszystką swoją bieliznę, czystą i brudną, aby mieć wyższe wezgło-wie. Przed sofą stał stoliczek (…)"

1.1.3. Domy publiczne

1.1.4. Krzywe zaułki

1.1.5. Zatłoczone place

2. Konteksty

2.1. Petersburg

2.1.1. "Miasto i mit" Władimir Toporow

2.1.1.1. Obraz miasta ze strony mitologii w tomie 1

2.1.1.2. Obraz miasta pod względem ulic, placów, historii, idei w tomie 2

2.1.2. A. Mickiewicz "Dziady cz. III"

2.1.2.1. Petersburg jest pokazany jako kontrast do Warszawy autor pokazuje niechęć do carskich urzędników, których jest dużo w tym mieście. Miasto opisane jest pod względem chaosu, różnorodności jaka tam panuje - w językach i kulturze

2.2. Miasto podobne

2.2.1. Sodoma i Gomora

2.2.1.1. Obraz miasta pełnego złodziejii, oszustów, kradzieży

3. Miasto jako

3.1. symbol współczesności

3.1.1. nowoczesna zmodernizowana Rosja na wzór euopejski

3.1.1.1. Piotr Wielki

3.1.2. Piękno i bogactwo Rosji

3.1.3. Pomysł na uczynienie Petersburga stolicą

3.2. siedlisko zła

3.2.1. wiele tam pijaków (w książce Marmieładow)

3.2.2. ludzie wykorzystują innych ludzi (w książce Łużyn, lichwiarka)

3.2.3. W mieście są prostytutki (w książce Sonia)

3.2.4. wszechobecne choroby

3.3. Dom wyrzutków

3.3.1. Nie przyjemne zapachy ns ulicach i kurz

3.3.2. Dom biedaków

3.3.3. Zróżnicowanie w pochodzeniu ludzi i kulturze

3.4. Tygiel

3.4.1. miejsce mieszania się różnych narodowości, religijne, co ma nawiązanie do Dziadów cz. III

4. Knotacje biblijne

4.1. Sodoma

4.1.1. Porównanie do Petersburga, który w powieści "Zbrodnia i kara" pokazano, jako miasto nędzy, zbrodni, brudu, cierpienia.

4.2. wieża Babel

4.2.1. A. Mickiewicz "Dziady cz. III"

4.2.1.1. Cytat "Ulice wszystkie ku rzece pobiegły: Szerokie, długie, jak wąwozy w górach Domy ogromne: — tu głazy, tam cegły, Marmur na glinie, glina na marmurach; A wszystkie równe i dachy, i ściany, Jak korpus wojska na nowo ubrany. Na domach pełno tablic i napisów: Śród pism tak różnych, języków tak wielu, Wzrok, ucho błądzi, jak w wieży Babelu. Napis: Tu mieszka Achmet, Chan Kirgisów, Rządzący polskich spraw departamentem Senator. — Napis: „Tu monsieur Żoko Lekcyje daje paryskim akcentem, Jest kuchtą dworskim, wódczanym poborcą, Basem w orkiestrze, przy tym szkół dozorcą.” Napis: „Tu mieszka Włoch Piacere Gioco. Robił dla frejlin Carskich salcesony, Teraz panieński pensyjon otwiera.” Napis: „Mieszkanie pastora Dienera, Wielu orderów Carskich kawalera. Dziś na kazanie wykłada z ambony, Że Car jest Papież z Boskiego ramienia, Pan samowładny wiary i sumnienia. I wzywa przy tym braci kalwinistów, Socynijanów i anabaptystów, Aby jak każe Imperator ruski I jego wierny Alijant, Król pruski, Przyjąwszy nową wiarę i sumnienie, Wszyscy się zeszli w jedno zgromadzenie.” Napis: „Tu stroje damskie” — dalej: „Nuty”; Tam robią: „Dzieciom zabawki” — tam: „Knuty”."