בטיחות בבית חפצים קטנים שיכולים לגרום לחנק

Solve your problems or get new ideas with basic brainstorming

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
בטיחות בבית חפצים קטנים שיכולים לגרום לחנק by Mind Map: בטיחות בבית חפצים קטנים שיכולים לגרום לחנק

1. מקרים מהארץ

1.1. http://www.jdn.co.il/news/265733

1.2. http://www.mako.co.il/news-israel/health/Article-1ca38873ada6731018.htm

1.3. http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-2932019,00.html

1.4. http://news.walla.co.il/?w=/90/2568578

2. חנק מהווה את סיבת המוות המובילה בשנת החיים הראשונה והיא אחראית לשליש מכלל מקרי התמותה מפגיעה לא מכוונת בקבוצת גיל זו.

2.1. פעוטות נמצאים בשלב התפתחותי בו הנטייה הטבעית היא להכניס כל דבר לפה.

2.2. דרכי האוויר של תינוק ופעוט צרות וקטנות ואינם מפותחות דיין

3. כיצד ניתן למנוע שאיפת גוף זר?

3.1. הרחיקו מתינוקכם כל חפץ קטן (חפץ קטן הוא כל מה שיכול להיכנס לקופסת פילם של מצלמה, או לקופסת עדשות מגע) - מטבעות, כפתורים, גולות.

3.2. הקפידו לבדוק כל צעצעוע לפני הגשתו לילד - בדקו שאין בצעצוע חלקים תלישים, חוטים פרומים, עיניים הניתנות לתלישה, כפתורים, בטריות ומגנטים הניתנים לפירוק, אנטנות ארוכות שעלולות להיכנס לפה, לאף או לעין.

3.3. הרחיקו מתינוקות ומפעוטות שקיות ניילון ובלונים.

4. כיצד ניתן למנוע חנק ממזון?

4.1. המאכלים המסוכנים ביותר העלולים לגרום לחנק אצל ילדים מתחת לגיל 5 הם מאכלים קטנים, עגולים, חלקים או קשים

4.1.1. תפוח עץ וגזר-וכל פרי או ירק קשה אחר יש לחתוך לחתיכות קטנות, או לרסק או לבשל עד שיהיו רכים, כך שהילד יוכל ללעוס אותם ללא קושי.

4.1.2. נקניקיות ונתחי בשר- נקניקיות יש לחתוך אותם לאורך ולרוחב (לא לטבעות) ונתחי בשר לחתוך לחתיכות קטנות הניתנות ללעיסה.

4.1.3. סוכריות- סוכריות מציצה מסוכנות במיוחד שכן הסוכריה נמצאת זמן רב בפה ולכן סכנת השאיפה באקראי גדולה יותר. בקטיגוריה זו נכללים גם סוכריות על מקל ומסטיקים.

5. טיפול במקרי חנק

5.1. כיצד לפעול במידה וחלילה ארע מקרה של חנק? במידה והילד בהכרה ומשתעל, זה כבר טוב - הדבר אומר שהגוף מנסה להתמודד עם ההפרעה בנתיב האויר באמצעות רפלקס ההגנה הטבעי. השיעול הוא למעשה פרץ חזק של אוויר שנועד לדחוף את הגוף הזר מקנה הנשימה החוצה. אם מדובר בתינוק קטן, ניתן לאחוז בו, כשראשו נמוך מגופו ופניו פונים כפלי מטה, ולטפוח על גבו. פעולה זו מתאימה לתינוק במשקל של עד כ-10 קילו (עד שנה וחצי בממוצע), מכיוון שמעל למשקל זה, מבחינה מעשית, קשה לשאת את התינוק על יד אחת בבטחה.

5.2. אם הגוף הזר לא השתחרר יש לפעול על פי ההנחיות הבאות: בילד שגילו מעל לשנה יש לבצע את תמרון היימליך. תמרון זה הוא בעצם לחיצה המתבצעת על הבטן, מעט מעל הטבור, ומטרתה לחקות את פעולת השיעול ע"י הגדלת הלחץ על חלל בית החזה, זאת על מנת שאותו לחץ ייפלט החוצה בצורת זרם אויר חזק. אותו זרם אויר חזק יכול לעזור ולדחוף את הגוף הזר ממקומו. על ההורה או המטפל לעמוד מאחורי הפעוט המשתנק, להקיף אותו בידיו, להניח אגרוף אחד על הבטן, מעל הטבור, להוסיף את היד השניה ולדחוף כלפי מעלה. יש לבצע תמרון זה 4-6 פעמים. במידה והגוף הזר לא יצא, יש לנסות ולהנשים את הילד 2-3 הנשמות. מטרתה של ההנשמה היא לנסות להזיז את הגוף הזר בתוך הקנה. אמנם הוא עלול להדחף פנימה, אל תוך אחת הריאות. אבל יהיה זה נזק קל והפיך יחסית לנזק מוחי ומוות שעלולים להתרחש מיד ואינם הפיכים. יש להמשיך ולבצע היימליך והנשמות לסירוגין.