אלכסנדר מוקדון המכונה אלכסנדר הגדול

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
אלכסנדר מוקדון המכונה אלכסנדר הגדול by Mind Map: אלכסנדר מוקדון המכונה אלכסנדר הגדול

1. 20 נהיה מלך בגיל

2. החלום של אלכסנדר מוקדון זה להשמיד את האימפריה הפרסיט

2.1. כי הוא רצה להשלים את החזון של אבא שלו

2.1.1. הפרסים סחטו את המקדוניה

3. אלכסנדר מוקדון היה ילד מאוד מאוד חכם

3.1. הוא הצליח לפתוח את קשר גורדי

4. לאלכסנדר היה מורה פרטי ששמו אריסטו

5. אלכסנדר מוקדון פיתח שיטה לחימה הנקראת פלקס

6. קרב שני נקרא: איסוס

6.1. הצבא הפרסי ניכנע לאלכסנדר בגלל שהיה חזק מידי

7. קרב שלישי ניקרא: גאוגמלה

7.1. הפרסים פחדו משיטת הלחימה שאמציא אלכסנדר

7.1.1. הקים ערים מעורבות וקרא להם אלכסנדריה

7.1.2. הוא וחיליו היתחתנו עם נשים פרסיות

7.1.3. לימד את הפרסים את השפה היונית

7.2. לאחר המלחמה הוא שלת

8. קרב ראשון ניקרא: גרניקוס

8.1. המלך הפרסי לא הגיע לקרב כי הוא פקפק באלכסנדר

9. מאפייני התרבות ההליניסטית-השליטים ההלניסטים פעלו כדי למזג את תרבויות המזרח עם תרבות המערב בכדי ליצור תרבות משולבת, התרבות ההלניסטית. הבסיס להפצת התרבות ההלניסטית הייתה העיר ההלניסטית, שם הוקמו מרכזיים בתחומים תרבותיים שונים, כמו: השכלה, אומנות, דת, ספורט ועוד, שהשפיעו על התושבים בכל האימפריה.

9.1. שלטון -בניגוד לדמוקרטיה בפוליס היווני, גיבשו השליטים ההלניסטים במזרח את שלטון המלכות האבסולוטית. המלך נחשב לראש ועליון - לאל, דבריו הם קודש ויש גם פולחן דתי לכבודו. כל הממלכה היא רכושו ודברו הוא חוק. ענפי ייצור ומסחר מסויימים היו מונופול הממלכה ( שמן, מלחים, תעשיית אריג).

9.2. חינוך- החינוך התחלק ל-3 חלקים: 1. מ- 7-15: למדו קרוא וכתוב, חשבון, ספרות ונגינה. 2. מ- 16-18: המוסד נקרא גימנסיון. הם עסקו בתרבות הגוף ובספורט. 3. מ- 18-20: המוסד נקרא אפביון. כאן למדו חינוך רוחני, שירה, מוזיקה, והכשרה צבאית.

9.3. ספרות, שירה ומדע -המעבר מפוליס דמוקרטי ביוון לשלטון האבסולוטי ההלניסטי במזרח הביא שינוי בדפוסי היצירה הספרותית והשירה. הקומדיה והשירה הפוליטית, שאפיינו חלק מהיוצרים ביוון נעלמו. בעידן המלכות האבסולוטית לא היה מקום לסטירה וביקורת על הממשל. במקומם, התפתחו יצירות דתיות, כתיבת היסטוריה, יצירות של רטוריקה ויצירות שהתבססו על מיתוסים מקומיים וסאטירות לא מזיקות לשלטון. אלכסנדריה הפכה למרכז המדעי המוביל בעולם העתיק. נערכו בה ניסויים בתחומי מדעי הטבע, פיזיקה ואסטרונומיה.

9.4. כלכלה- המלוכה האבסולוטית של האימפריה ההלניסטית באה לידי ביטוי גם בכלכלה. המלכים נהגו בקרקעות כרכושם הפרטי, השתלטו עליהם וחילקו למי שרק רצו. בנוסף לשליטתם בקרקעות, גם ענפי המסחר והמלאכה, כמו מלח, אריגים ובשמים, היו מונופול של המלכים. באותה תקופה הדרישה למוצרי מזון וצריכה גדלה מאוד בגלל הצמיחה של הערים, הגידול במספר החיילים והמתיישבים היוונים ועוד. גדילת דרישה זו גרמה לשיפורים בתחופ עיבוד הקרקעות והגידול החקלאי, במלאכה ובמסחר.

9.5. דת- במרחב ההלניסטי חל תהליך של מיזוג דתות, "סינקריטיזם". אלים מקומיים קיבלו כפל שמות ומוזגו עם אלים יוונים. אמונות ומסורות חדשות וישנות מוזגו ונוצרה שלמות דתית חדשה. יחד עם זאת, היו מספר הבדלים בסגולות ובתכונות של האלים השונים. הדת הייתה חלק חשוב בחיי הפוליס ההלניסטי. חובה היה על האזרחים להשתתף בחגיגות הדתיות.

9.6. בניה מפוערת

9.7. יצר תרבות חדשה

9.8. יצר שיטט לחימה

10. אלכסנדר בנה ערים מתוכננות בישויל שהעם יואבו אותו

11. שיטת לחימה