Create your own awesome maps

Even on the go

with our free apps for iPhone, iPad and Android

Get Started

Already have an account?
Log In

DEUTSCH by Mind Map: DEUTSCH
0.0 stars - reviews range from 0 to 5

DEUTSCH

Kasus (Fald)

Nominativ bruges ved

Grundled, Der Lehrer wohnt hier

Omsagnsled til grundled, er ist der Lehrer

Akkusativ bruges ved

Genstandsled, ich sehe den Lehrer

Omsagnsled til genstandsled, ich nannte ihn den Lehrer

visse forholdsord, er ging durch den Wald

Genitiv bruges ved

Ejefald, der Hut der Frau

visse forholdsord, während des Krieges

Dativ bruges ved

hensynsled, visse forholdsord

visse forholdsord, er ging im Garten

visse verber, ich habe dem Mann begegnet

Kendeord(Artikler)

Det bestemte kendeord

Nominativ, (M)askulinum - hankøn, der, (F)emininum - hunkøn, die, (N)eutrum - intetkøn, das, (PL)ural - flertal, die

Akkusativ, (M)askulinum - hankøn, den, (F)emininum - hunkøn, die, (N)eutrum - intetkøn, das, (PL)ural - flertal, die

Genitiv, (M)askulinum - hankøn, des, (F)eminimum - hunkøn, der, (N)eutrum - intetkøn, des, (PL)ural - flertal, der

Dativ, (M)askulinum - hankøn, dem, (F)emininum - hunkøn, der, (N)eutrum - intetkøn, dem, (PL)ural - flertal, den

Det ubestemte kendeord

Nominativ, (M)askulinum - hankøn, ein, (F)emininum - hunkøn, eine, (N)eutrum - intetkøn, ein, (PL)ural - flertal, keine

Akkusativ, (M)askulinum - hankøn, einen, (F)emininum - hunkøn, eine, (N)eutrum - intetkøn, ein, (PL)ural - flertal, keine

Genetiv, M, eines, F, einer, N, eines, PL, keiner

dativ, M, einem, F, einer, N, eines, PL, keinen

Modalverber

dürfen - at måtte(at have tilladelse til)

er darf

durfte

gedurft

können - at kunne

er kann

konnte

gekonnt

mögen - at synes om

er mag

mochte

gemocht

müssen - at være nødt til

er muss

musste

gemusst

sollen - at burde

er soll

sollte

gesollt

wollen - at ville

er will

wollte

gewollt

Udsagnsord(Verber)

Sein

Nutid, ich bin du bist er/sie/es ist wir sind irh seid sie/Sie sind

Datid, ich war du warst er/sie/es war wir waren ihr wart sie/Sie waren

Førnutid, ich bin gewesen du bist gewesen er/sie/es ist gewesen wir sind gewesen ihr seid gewesen sie/Sie sind gewesen

Haben

Werden