Порушення емоційної сфери
by Даша Грушевская
1. Порушення адекватності емоцій
1.1. Амбівалентність - це стан, коли предмет або ситуація викликає дві протилежні емоції (наприклад, ненависть і любов). Емоційна амбівалентність - одночасне співіснування антогоністіческіе емоцій, що обумовлюють непослідовність мислення і неадекватність поведінки.
1.2. Неадекватність емоцій - невідповідність емоції причини її виникнення (наприклад, сміх на похороні). Емоційна неадекватність - виникнення емоції, що не відповідає якісно, змістовно викликає її подразника, пардоксальность емоцій (пацієнт з сумним обличчям оповідає про приємні враження).
1.3. Симптом «дерево і скло» - порушення емоцій при шизофренії, коли ставлення до суспільних і особистих подій - байдуже (дерево), але підвищена чутливість до незначних речей. Наприклад, пацієнт абсолютно байдуже ставився до своєї матері, яка щодня провідувала його в лікарні, але дуже переживав за свою кішку.
2. Порушення вираження емоцій (сили)
2.1. Сензитивность (емоційна гіперестезія) - підвищена емоційна чутливість, вразливість.
2.2. Емоційна холодність -нівеліровка вираженості емоцій у вигляді рівного, холодне ставлення до всіх подій, незалежно від їх емоційної значущості.
2.3. Емоційна тупість - слабкість, збіднення емоційних проявів і контактів, збідніння почуттів, що доходить до байдужості.
2.4. Апатія - байдужість, повна відсутність почуттів, при якому не виникають бажання і спонукання. Найчастіше спостерігається чуттєве притуплення, при якому емоції стає тьмяним, бідними. Переважною емоцією хворих є байдужість.
3. Порушення стійкості емоцій:
3.1. Емоційна лабільність - патологічно нестійкий настрій, яке легко змінюється на протилежне в зв'язку зі зміною ситуації. Патологічно нестійкий настрій характерно для астенічного синдрому, крім того, може зустрічатися в рамках емоційно-вольових розладів при патології особистості.
3.2. Експлозівних - підвищена емоційна збудливість, при якій легко виникає переживання досади, гніву, аж до люті, з агресивними вчинками. Може виникнути по незначному приводу. Експлозівних характерна для емоційно-вольових розладів при патології особистості, органічних (травматичних) ураженнях головного мозку.
3.3. Легкодухість - стан легко коливається настрою з незначного приводу від слізливості до сентиментальності з розчуленням. Може супроводжуватися примхливістю, дратівливістю, стомлюваністю. Спостерігається при судинному ураженні головного мозку, при соматогенной астенії.