KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR by Mind Map: KÖTÜ AMAÇLI YAZILIMLAR

1. AĞ SOLUCANLARI

1.1.  Ağ bağlantıları vasıtasıyla sistemden sisteme kendini kopyalayabilen programlardır. Virüs gibi sisteme büyük zararlar verebilecekleri gibi Truva atı gibi faydalı bir iş yapar görünebilirler.  Virüsler bir sistemde çok fazla sayıda kopya bulundurabilirken virüslerden farklı olarak ağ solucanı sistemde bir tane bulunur. Kimi zaman bir sistem faaliyeti gibi görünerek kendini gizler ve başka sistemlere bir kullanıcı gibi bağlanarak bilgi çalar, kimi zaman da bulaştığı sisteme dışarıdan müdahalelere imkan veren arka kapılar (back door) açar.

2. TRUVA ATLARI(TROJANLAR)

2.1.  Bilgisayarda faydalı bir iş icra eder gibi görünmekte iken, aslında sisteme zarar vermek amacıyla yazılmışlardır.  Truva programlarını yazanlar, programın görünen kısmında, özellikle görsel anlamda bir şeyler yapar görünen ancak bilgisayara zarar verebilecek kodlar da içeren programlar yazarlar.

2.1.1. Truva Atı Türlerine Örnekler  Trojan-Banker programları; online bankacılık sistemleri, e-ödeme sistemleri ve kredi veya banka kartı ile ilgili hesap bilgilerinizi çalmak için tasarlanır.  Trojan-Downloader'lar, bilgisayarınıza Truva atları ve reklam yazılımı gibi yeni kötü amaçlı yazılım programı sürümleri indirip yükler.  Trojan-IM programları; Skype ve benzeri anlık mesajlaşma programlarında kullandığınız oturum açma bilgilerini ve parolaları çalar.  Trojan-Mailfinder;bilgisayarınızdaki e-posta adreslerini toplayabilir.

3. VİRÜSLER

3.1.  Doğrudan bilgisayara ve yazılımlara zarar vermek için yazılmışlardır. Truva yazılımları gibi olmayıp görünen yüzde icra ettikleri hiçbir şey yoktur. Yapıları gereği, görünüp fark edilmemeleri gerekir.  Virüsler, kendi kendilerini kopyalayacak kodlara sahiptir. Kopyalandığı makinede bulaşmak için uygun program ararlar. Bulduklarında, içerisinde kopyasının olup olmadığını kontrol eder. Kopyası yoksa bir kopyasını program içerisine kaydeder.

3.1.1. Virüsün Bilgisayarda Tespit Edilmesi  Programın yüklenmesi normalden uzun sürüyorsa,  Hiç beklenmedik hata mesajları ekranda görüntüleniyorsa,  Bellek alanı normalden az görünüyorsa,  Kütükler bozuluyor veya aniden siliniyorsa,  Ekranda değişik karakterler görünüyor veya kayıyorsa,  .COM VE .EXE uzantılı programların uzunlukları, tarih ve zamanları değişiyorsa,  Ekrana beklenmeyen yazı ve isimler geliyorsa,  Tuşa basıldığında müzik çalıyorsa sistemde virüs olduğundan şüphelenilmelidir.

4. CASUS YAZILIMLAR

4.1.  Casus yazılımlar (Spyware), internet bağlantısına sahip bilgisayarlarda, kullanıcının bilgisi dışında başka sitelere bağlantı kurmaya, internet’ten istem dışı reklamlar indirmeye ve belirli sitelere yönlendirme yapmaya yarayan yazılımlardır. Bilgisayarda arka planda çalıştıkları için fark edilmezler ve bağlantı hızını yavaşlatırlar. Bilgilerin yönlendirildiği sitelerdeki reklamları kullanıcı istemese de ekrana taşırlar. İnternet tarayıcısının açılış sayfasını değiştirir ve başka sitelere yönlendirirler.  Internet bağlantısına sahip olmayan bilgisayarlarda iş göremezler. Anti-virüs programları ile temizlenemezler çünkü virüs değillerdir. Casus yazılım temizleme program paketleri vardır