登録は簡単!. 無料です
または 登録 あなたのEメールアドレスで登録
Ziemia i jej historia により Mind Map: Ziemia i jej historia

1. Czyli jak powstała Ziemia?

1.1. Teoria wielkiego wybuchu

1.2. Wszechświat powstał 10-15 miliardów lat temu w wyniku zdarzenia, które nazywamy Wielkim Wybuchem. Ziemia i inne planety Układu Słonecznego powstały około 4,6 mld lat temu.

2. Jak jest zbudowana nasza planeta?

2.1. początki dziejów Ziemi

2.1.1. Na samym początku swego istnienia Ziemia składała się z mieszaniny krzemianów i metali. Jej wnętrze miało taki sam skład jak powierzchnia.

2.1.2. Początkowo cała planeta była zbudowana z magmy, czyli roztopionej skały, a w jej powierzchnię uderzały liczne planetyzmale powodując dalszy wzrost temperatury

2.1.3. Przez ponad 400 mln. lat Ziemia stopniowo się ochładzała. Ciężkie pierwiastki, takie jak żelazo i nikiel zaczęły opadać w dół, tworząc bardzo gęste, jądro Ziemi. Krzemiany i lżejsze pierwiastki unosiły się tworząc wokół jądra płaszcz i skorupę.

2.1.4. Aby utworzyła się skorupa, Ziemia musiała ostygnąć, dzięki temu mogły powstać pierwsze skały (4-3,5 mld lat temu). Jądro pozostało jednak stopione i takie jest do dzisiaj.

2.1.5. Około 3,8 mld. lat temu na Ziemi powstało wystarczająco dużo skał aby powstały zalążki protokontynentów. Skorupa zróżnicowała się na kontynentalną i oceaniczną.

2.2. Budowa wewnętrzna Niebieskiej Planety

2.2.1. Skąd to wiemy?

2.2.1.1. Sondowanie wnętrza Ziemi

2.2.1.1.1. Naukowcy analizują fale sejsmiczne wysyłane podczas trzęsień ziemi, by zbadać wewnętrzną budowę naszej planety Fale drgań rozchodzą się we wszystkich kierunkach od ich źródła znajdującego się blisko powierzchni Ziemi.

2.2.1.1.2. Niektóre z nich rozchodzą się tylko w ciałach stałych. Te zanikają na głębokości 2900 km, tj. na granicy między dolnym płaszczem, a zewnętrznym jądrem, gdzie gęste skały krystaliczne topią się w kontakcie z z ciekłym żelazem.

2.2.1.1.3. Znając szybkość rozchodzenia się fal sejsmicznych jesteśmy w stanie stworzyć mapy grubości różnych warstw i obliczyć ich gęstość.

3. Poglądy na wygląd Ziemi

3.1. Satrożytni Grecy uważali, że Ziemia jest dyskiem, wokół którego, niezależnie od siebie krążą kuliste ciała niebieskie: Słońce i Księżyc

3.2. w VI w. p.n.e. Pitagoras uznał, że Ziemia ma kształt kuli, a pory roku są spowodowane jej różnym kątem nachylenia wobec Słońca.

3.3. Arystotech z Samos twierdził, że Ziemia krąży wokół Słońca

3.4. Model heliocentryczny uznano dopiero w 1543 roku kiedy to Kopernik opublikował swój model układu słonecznego.

3.5. Model Kopernikański potwierdził wynalazca teleskopu- Galileusz, Izaak Newton zaś objaśnił jak ruchy planet pokrywają się z ogólnymi zasadami fizyki.

4. Poglądy na wiek Ziemi

4.1. W Europie długo utrzymywał się pogląd na powstanie Ziemi oparty na Biblijnej przypowieści o stworzeniu świata. Ponadto teologowie oceniali wiek Ziemi na mniej niż 6 tysięcy lat.

4.2. W miarę rozwoju nauki zaczęto się zastanawiać czy nasz planeta rzeczywiście jest tak młoda. W drugiej połowie osiemnastego wieku szkocki geolog James Hutton na podstawie dowodów z warstw skalnych wykazał że Ziemia musiała powstać co najmniej kilka setek milionów lat temu.

4.3. Dziś wiemy jednak, że zdarzyło się to o wiele dawniej. Określenie dokładnego wieku warstw skalnych Ziemi stało się możliwe na początku XX wieku, dzięki odkryciu pierwiastków promieniotwórczych. Wiadomo nam, że najstarsze skały na naszej planecie mają około 4,6 miliarda lat.