Award Winners

Maak een Begin. Het is Gratis
of registreren met je e-mailadres
Rocket clouds
Award Winners Door Mind Map: Award Winners

1. 2010 Best Training Team

1.1. The Salvation Army Employment Plus

2. Best Services

2.1. Best Training Provider

2.1.1. Platinum

2.1.1.1. SkillSoft

2.1.2. Gold

2.1.2.1. BeLearning

2.1.2.2. BCA National

2.1.2.3. Management Consultancy International

2.2. Best Training Venue

2.2.1. Platinum

2.2.1.1. Cliftons (Melbourne)

2.2.2. Gold

2.2.2.1. Sydney Conference & Training Centre

3. Best Practices

3.1. Best use of Social Learning Tools

3.1.1. Platinum

3.1.1.1. The Institute of Executive Coaching & Headshift

3.2. Best Bespoke Learning Solution

3.2.1. Platinum

3.2.1.1. Australian Customs and Border Protection Service & Evolve Studios

3.2.2. Gold

3.2.2.1. The Aspin Group & Origin

3.2.2.2. e3Learning & Pernod Ricard Pacific (PR)

3.3. Best Blended Learning Solution

3.3.1. Platinum

3.3.1.1. ASK Learning

3.3.2. Gold

3.3.2.1. e3Learning & Australian Red Cross

3.3.2.2. AMP Group

3.4. Best Compliance Training Program

3.4.1. Platinum

3.4.1.1. Blake Dawson (SALT)

3.4.1.2. SAI Global & Australian Securities Exchange (ASX)

3.5. Best Employee Induction Training Program

3.5.1. Platinum

3.5.1.1. Savv-e & Lion Nathan

3.5.2. Gold

3.5.2.1. Commonwealth Bank

3.5.2.2. TheCyberInstitute & Optus

3.6. Best E-Learning Implementation on a Budget

3.6.1. Platinum

3.6.1.1. TheCyberInstitute & Optus

3.6.2. Gold

3.6.2.1. William Angliss Institute & Mantra Group

3.7. Best Learning Innovation Technology

3.7.1. Platinum

3.7.1.1. GoToTraining

3.7.2. Gold

3.7.2.1. Savv-e Express

3.7.2.2. Capabiliti

3.8. Best Online Learning Solution

3.8.1. Platinum

3.8.1.1. CGU

3.8.1.2. B Online Learning & Campbell Page

3.8.2. Gold

3.8.2.1. Change2

3.9. Best Leadership Training Program

3.9.1. Platinum

3.9.1.1. ASK Learning & Siemens Australia

3.9.2. Gold

3.9.2.1. BeLearning & Chapman Eastway

3.10. Best Coaching /Mentor Training Program

3.10.1. Platinum

3.10.1.1. Australia Businesswomen's Network

3.11. Best Partnership in a Training Program

3.11.1. Platinum

3.11.1.1. Commonwealth Bank

3.11.1.2. Medeserv- Primed & University of Queensland (External Partnership)

3.11.2. Gold

3.11.2.1. Workstar & Australian Autism Education & Training Council

3.11.2.2. BCA National & National Disability Services (NDS) NSW (External Partnership)

3.12. Best Cultural / Diversity Training Program

3.12.1. Platinum

3.12.1.1. Savv-e & Lion Nathan

3.12.2. Gold

3.12.2.1. Challenge National & IPL Personnel

3.13. Best use of Video in a Training Program

3.13.1. Platinum

3.13.1.1. BeLearning & Astra Zeneca

3.13.2. Gold

3.13.2.1. Digicast & Conundrum Holdings

3.14. Best Distance Training Program

3.14.1. Platinum

3.14.1.1. The Salvation Army Employment Plus & Victoria University

3.15. Best Safety Training Program

3.15.1. Platinum

3.15.1.1. Commonwealth Bank & Nine Lanterns

3.16. Best Sales Training Program

3.16.1. Platinum

3.16.1.1. Workstar & Michael Hill Jewellers

3.17. Best Frontline Management Training Program

3.17.1. Platinum

3.17.1.1. MCI & Royal Wolf Trading

3.18. Best Team Building Training Program

3.18.1. Platinum

3.18.1.1. BeChallenged & Westpac

3.19. Best Workplace Trainer Training Program

3.19.1. Platinum

3.19.1.1. MRWED Training & Assessment

4. Best Services

4.1. Best Training Provider

4.1.1. Platinum

4.1.1.1. SkillSoft

4.1.2. Gold

4.1.2.1. BeLearning

4.1.2.2. BCA National

4.1.2.3. Management Consultancy International

4.2. Best Training Venue

4.2.1. Platinum

4.2.1.1. Cliftons (Melbourne)

5. Green Training Award

5.1. Learning with the Environment in Mind

5.1.1. Platinum

5.1.1.1. Change2

5.1.2. Gold

5.1.2.1. BeChallenged & Westpac

5.1.2.2. NIIT Limited

6. Best Talent

6.1. Learning Leader

6.1.1. Platinum

6.1.1.1. Julie Verner Mackay, VM Learning

6.2. Best Training Manager

6.2.1. Platinum

6.2.1.1. Rebecca Slingo, CGU

6.3. Young Learning Leader (Female)

6.3.1. Platinum

6.3.1.1. Sheridan Mew, ASK Learning

6.4. Young Learning Leader (Male)

6.4.1. Platinum

6.4.1.1. Kailas Kerr, Central Desert Training Co

6.5. Best Instructional Designer

6.5.1. Platinum

6.5.1.1. Karen Moloney, GetMeE-LearningResources

6.6. Best Multimedia Designer

6.6.1. Platinum

6.6.1.1. Gene Whitlock, ASK Learning

6.7. Best Training Team

6.7.1. Platinum

6.7.1.1. The Salvation Army Employment Plus

6.7.2. Gold

6.7.2.1. BCA National

6.7.2.2. Management Consultancy International

7. Best in Class Technologies

7.1. Best LMS/Hosted

7.1.1. Platinum

7.1.1.1. Pulse

7.1.2. Gold

7.1.2.1. Course Mill

7.2. Best Assessment Tool

7.2.1. Platinum

7.2.1.1. Questionmark

7.2.2. Gold

7.2.2.1. Adobe

7.3. Best Authoring Tool

7.3.1. Platinum

7.3.1.1. Lectora

7.3.2. Gold

7.3.2.1. Content Point

7.4. Best Virtual Classroom

7.4.1. Platinum

7.4.1.1. Adobe

7.4.2. Gold

7.4.2.1. Cisco Webex

7.5. Best Presentation Tool

7.5.1. Platinum

7.5.1.1. Elluminate

7.5.2. Gold

7.5.2.1. Microsoft Powerpoint

7.6. Best Rapid E-Learning Tool

7.6.1. Platinum

7.6.1.1. Raptivity

7.6.2. Gold

7.6.2.1. Content Point

7.7. Best Simulation Solution

7.7.1. Platinum

7.7.1.1. Elluminate

7.7.1.2. STT Trainer

7.7.2. Gold

7.7.2.1. Raptivity

7.8. Best Webinar Solution

7.8.1. Platinum

7.8.1.1. GoToWebinar (Citrix Online)

7.8.2. Gold

7.8.2.1. Elluminate

8. Home Map