Interjúkérdések és hipotézisek összefüggése

Começar. É Gratuito
ou inscrever-se com seu endereço de e-mail
Interjúkérdések és hipotézisek összefüggése por Mind Map: Interjúkérdések és hipotézisek összefüggése

1. Interjúkérdések

1.1. Demográfiai adatok

1.1.1. Az interjúvolt személy - kora - neme - legmagasabb iskolai végzettsége - szakja

1.1.2. Mi motiválta arra, hogy börtönben oktasson? Hisz a börtönoktatás jelentőségében?

1.2. 1. Általános kérdések

1.2.1. 1.1. Milyen oktatási területen működik (alapfokú okatás, középfokú oktatás, szakképzés, munkahelyi képzés, egyéb)?

1.2.2. 1.2. Mely képzettsége, végzettsége érinti, segíti a börtönpedagógiai munkát?

1.2.3. 1.3. Milyen felnőttképzési gyakorlata van? 1.3.1. Szakmai tapasztalatát megalapozó évek száma? 1.3.2. A gyakorlatban eltöltött időszak tartalma? 1.3.3. Ilyen irányú képzettsége, végzettsége?

1.2.4. 1.4. Milyen börtönpedagógiai gyakorlata van? 1.4.1. Szakmai tapasztalatát megalapozó évek száma? 1.4.2. A gyakorlatban eltöltött időszak tartalma? 1.4.3. Tárgyak, ameyleket tanított, illetve tanít (közoktatási tárgyak, szakképzés, egyéb)?

1.3. 2. A börtönbeli tanulás körülményi

1.3.1. 2.1. Eddigi pedagógiai munkája során milyen célcsoportokkal találkozott (pl. fiatalkorúak, felnőttek)? 2.1.1. Milyen célcsoportokkal találkozott börtönön kívül? 2.1.2. Milyen célcsoportokkal találkozott börtönön belül? 2.1.3. Melyek a legtipikusabb tanulók? 2.1.4. Ezeknél a csoportoknál melyek a legjellemzőbb, hátrányból adódó nehézségek?

1.3.2. 2.1. Oktatási szempontból mik az elítéltek erősségei és gyengeségei az alábbiak szerint? 2.2.1. A tanulók tanulással kapcsolatos motiváltsága (ez hogyan mérhető fel?) 2.2.2. A tanulók előképzettsége 2.2.3. Az Ön módszertana 2.2.4. Más, Ön által fontosnak tartott területen mik a tanulók erősségei, gyengeségei?

1.3.3. 2.3. Ön szerint melyek az elítéltek tanulási motivációi? 2.3.1. Tapasztalata szerint azokat az elítélteket, akik részt vesznek a börtöntanulásban, mi készteti a tanulásban való részvételre? 2.3.2. Véleménye szerint azoknál az elítélteknél, akik nem vesznek részt sem formális, sem nem-formális tanulásban, mi az oka a tanulásból való kimaradásnak?

1.3.4. 2.4. Milyen összefüggés van az elítéltek előzetes iskolai végzettsége/tudása és tanulási motivációja között? 2.4.1. Hogyan függ össze ezekkel az Ön oktatási módszere?

1.3.5. 2.5. Mi a véleménye a börtönben folyó képzés sikerességének fokáról? Mennyire tartja sikeresnek a börtönben folyó képzést? 2.5.1. Mondjon példát, mit tekint sikernek! Mivel magyarázza ezt? 2.5.2. Mondjon példát, mit tekint sikertelenségnek! Mivel magyarázza ezt?

1.3.6. 2.6. Melyek a tanulást támogató tényezők a börtönben? 2.6.1. Melyek azok a környezeti, tárgyi és személyi tényezők, amelyek segítik az elítélteket a tanulásban? 2.6.2. Az Ön tanítványai esetében jelent-e segítséget a család támogató szerepe a tanulás vonatkozásában? Ha igen, mit tud nyújtani a család?

1.3.7. 2.7. Melyek a tanulást gátló tényezők a börtönben? 2.7.1. Melyek azok a környezeti, tárgyi és személyi tényezők, amelyek hátráltatják az elítélteket a tanulásban? 2.7.2. Melyek azok a legfontosabb dolgok, amelyek hiányoznak és így hátráltatják Önt oktatói munkájában?

1.3.8. 2.8. Pedagógiai munkájában mennyire jelenik meg a nevelés, a reintegráció, az oktatás? 2.8.1. Ezek közül melyeket milyen arányban tartja fontosnak? Miért?

1.3.9. 2.9. Mennyire gyorsítható fel a tanítási-tanulási folyamat a tanulmányok szabadulásig történő befejezése érdekében? 2.9.1. Mi történik akkor, ha hosszabb a képzés ideje, mint a büntetési idő? Visszamegy a börtönbe szabadként és ott fejezi be? Kint fejezi be? Nem fejezi be? 2.9.2. Az Ön gyakorlatában volt-e példa arra, hogy az elítélt szabadulása után fejezte be a börtönben megkezdett tanulmányait? Mondjon erre vonatkozó példákat (pozitív/negatív példák)!

1.4. 3. A börtönökben oktatók felkészültsége

1.4.1. 3.1. Mennyire érzi magát felkészültnek az elítéltek tanítására, tanulástámogatására? 3.1.1. Hogyan látja a többi tanár kollégáját ebből a szempontból?

1.4.2. 3.2. Az Ön gyakorlatában milyen pedagógiai együttműködés valósul meg? 3.2.1. Tart-e kapcsolatot más oktatókkal abból a célból, hogy megvitassák a börtönbeli oktatás kihívásaiból származó feladatokat, létezik-e peer-mentoráció?

1.4.3. 3.3. Vannak-e olyan pedagógiai képzések, amelyek elvégzése hatékonyabbá tenné a pedagógiai munkát? Ha nincs, mit tartana fontosnak egy ilyen jellegű képzésnél? 3.3.1. Végzett-e ilyen képzést? 3.3.2. Ha igen, mit tanult, mi volt a kurzus során Ön számára a leghasznosabb és a gyakorlatban felhasználható tudás?

1.4.4. 3.4. Mivel tudja/tudná segíteni a börtön személyi állománya a tanítási-tanulási folyamatot? 3.4.1. Kik? 3.4.2. Milyen módon? 3.4.3. Mondjon példát! 3.4.4. Ha nincs ilyen, és Önön múlna, miben látja a megoldást, mire lenne szükség, és kitől mit várna el?

1.5. 4. Módszertan

1.5.1. 4.1. Mennyire különbözik az Ön pedagógiai gyakorlata a börtönön belüli és a börtönön kívüli felnőttképzésben? 4.1.1. Mely pedagógiai módszerek, eljárások adaptálhatók Ön szerint a börtönben? 4.1.2. Mely módszereket nem célszerű alkalmazni a börtönben?

1.5.2. 4.2. A frontális tanítás mellett milyen, a tanulók önálló tanulását támogató módszereket alkalmaz? Ha nem alkalmaz ilyen módszereket, miért nem? Ha alkalmaz ilyen módszereket, ezeket mennyire tartja sikeresnek? Mivel magyarázza sikerességüket/sikertelenségüket? 4.2.1. Mondjon példát a tanulás-támogatásra! 4.2.2. Van-e az elítélteknek az órákon kívül a tanulásra fordítható ideje, lehetősége? Ha igen, hogyan sikerül ezt az időt és lehetőséget az Ön közreműködésével, irányításával, javaslataival kihasználni? 4.2.3. Az elítélteknek lehetőségük van a tananyag használatára a zárkában? 4.2.4. Hogyan látja a tanórák és az órák közötti idő összehangolási lehetőségét? 4.2.5. an-e lehetőség arra, hogy az elítéltek az órákra teamben készüljenek?

1.5.3. 4.3. Ha Ön egy pedagógiai módszertani pályázatot nyerne a börtönpedagógia hatékonyabbá tétele érdekében, milyen pedagógiai eljárásokat, módszereket, tanulástámogatási utakat javasolna?

1.6. 5. Záró kérdések

1.6.1. 5.1. Van-e információja a börtönben tanulók szociokulturális hátteréről? 5.1.1. Ha igen, milyen jellemzőkről tud, amelyek befolyásolják az elítélteket a tanulásban? 5.1.2. Adódik-e alkalom személyes, informális beszélgetésre az elítéltekkel? Ha igen, hogyan tudja kihasználni ezeket a beszélgetéseket a tanulás eredményessége érdekében?

2. Hipotézisek

2.1. I.

2.1.1. A börtönökben élő fogvatartottak más hátrányos helyzetű csoportokhoz hasonlóan képezhetők, azonban képzésük során fokozottan figyelembe kell venni a társadalmi, gazdasági és szociokulturális hátrányaikból adódó tanulási jellemzőiket.

2.2. II.

2.2.1. A büntetés-végrehajtási intézetekben a fogvatartottak számára rendelkezésre álló felnőttkori tanulási eszköztár korlátozott.

2.3. III.

2.3.1. A börtönökben oktató pedagógusok felkészültségének fokozására van szükség a fogvatartottak hátrányos helyzetéből adódó speciális tanulási igények figyelembevételére és kielégítésére.

2.3.2. Nincs szervezett pedagógus-továbbképzés a börtönökben tevékenykedő végző pedagógusok számára.

2.3.3. Az érintett pedagógusok önképzés útján alkalmazkodnak a célcsoportok szükségleteihez.

2.4. IV.

2.4.1. Az andragógiailag megalapozott börtönpedagógia tanulástámogató, célirányos, speciális módszertanával, eszközeivel a fogvatartottak sikeresen fejleszthetők.