Козацька Україна наприкінці 50-80-х. років XVIIст.

Начать. Это бесплатно
или регистрация c помощью Вашего email-адреса
Козацька Україна наприкінці 50-80-х. років XVIIст. создатель Mind Map: Козацька Україна наприкінці 50-80-х. років XVIIст.

1. Руїна-період після смерті Б.Хмельницького з 1657 до 1687 року,що відзначився розпадом державності Гетьманщини,міжусобицями,пподілом території і іноземним втручанням.

2. У вересні 1659 року гетьманом нарешті став Юрій Хмельницький.Юрій Хмельницький перейшов на бік поляків, а також підписав Слободищенський трактат.

3. Умови трактату повторювали скорочений варіант Гадяцької угоди, окрім принципово важливого пункту про визнання Великого князівства Руського. Козаки отримували автономію у складі Речі Посполитої і були зобов'язувалися воювати проти Москви.

4. У 1662 році Юрій Хмельницький разом з поляками та татарами здійснив похід проти Сомка на Лівобережжя. Але похід не вдався. Юрій не зміг більше витримати тяготи гетьманської булави і у 1663 році зрікся посади, постригся у ченці, взяв ім'я Гедеон і сховався від проблем мирського життя в монастир.

5. Якимові Сомку так і не дісталася гетьманська булава. На козацькій раді у Ніжині перемогу на виборах здобув інший кандидат - Іван Брюховецький. Він гетьманував на Лівобережжі з 1663 по 1668 рік. Провів Чорну раду, тобто дав право голосу на зборах простолюду. Провадив промосковську політику.

6. На правому березі Дніпра, за згодою польського короля, у 1663 році гетьманом обрали Павла Тетерю. За першої нагоди, у 1665 році, Тетеря зрікся булави, разом з усіма клейнодами та казною втік до Польщі і перейшов у католицтво.

7. У 1669 році гетьманом Лівобережної Гетьманщини обрали Дем'яна Многогрішного. Він підписав Глухівські статті з Москвою:

8. Гетьманом Лівобережжя у 1672 році обрали Івана Самойловича. Він підписав з Московським царством Конотопські статті, чим значно обмежив свою самостійність.

9. У 1679 р. населення Правобережжя примусово переселили (депортували) на Лівобережжя на Слобожанщину. Цей процес отримав назву Великий згін.

10. У 1667 р. Андрусівське перемир'я між Москвою та Річчю Посполитою закріпило поділ України по Дніпру.

11. На козацькій раді заступником Б.Хмельницького було обрано його сина Юрія. Але до повноліття молодого гетьмана регентом оголосили І.Виговського,генерального писаря Війська Запорозького та православного шляхтича.

12. Іван Виговський гетьманував з 1657 до 1659 року. Його стратегія полягала у досягненні миру з Річчю Посполитою і Кримським ханством. Йому протистояли ветерани реєстрового та низового запорозького козацтва, які кров'ю та шаблею вибороли свій статус. Це угрупування знайшло зовнішню підтримку у Москві.

13. У вересні 1658 року було підписано Гадяцький договір з Річчю Посполитою. За його умовами: -Річ Посполита була союзом Польщі, ВКЛ і Великого князівства Руського; -Руське князівство складали Київське, Брацлавське і Чернігівське воєводства; -уніатів і православних урівняли в правах; -30 тис. реєстру + 10 тис. найманого війська

14. Моськовське царство оголосило Гетьманщині війну. 70-тисячне московське військо під проводом князя Трубецкого зустрілося з військами гетьмана Виговського під Конотопом у червні 1659 року. Гетьман святкував перемогу з величезною перевагою. Проти політики гетьмана продовжили виступати запорожці, які самовільно напали на союзників гетьмана татар. Коли ж до бунтівників приєдналася ще й частина полковників на чолі з Якимом Сомком, Виговський зрікся булави і виїхав у Річ Посполиту.

15. 1677-1681 - війна Османської імперії і козаків під проводом Юрія Хмельницького з Москвою і Самойловичем. Ця війна розорила правобережжя.

16. У 1681 р. війна закінчилася підписанням Бахчисарайського мирного договору. Те, що лишилося від Правобережжя дісталося османам (а за кілька років назад Речі Посполитій). Встановили 20 км зону розмежування, де на 20 років заборонили поселення і будувати фортеці.

17. У 1686 р. між Московське царство і Річ Посполита підписали Вічний мир. Він остаточно закріпив поділ України по Дніпру.

18. Петро Дорошенко став гетьманом Правобережжя у 1665 році.У 1668 році Дорошенко переходить на інший берег Дніпра. Непопулярного Брюховецького вбивають. На козацькій раді у Корсуні у 1668 році Дорошенка проголошують "гетьманом обох берегів Дніпра".