1. 176 vizsgált személy esetében 70 főnél kaptak értékelhető eredményt, átlagéletkoruk 5 év 10 hónap, nemek szerinti megosztásuk 28 lány és 42 fiú.
2. Az emberre kizárólagosan jellemző egyedfejlődési sor a kúszás-mászás-járás dominancia, és erre épül a kizárólag emberi kommunikációs forma a beszéd-írás-olvasás. Az idegrendszer ontogenetikailag teljes beérése szükséges ahhoz, hogy a kommunikációban alkalmazott formák-gesztusok,hanglejtések,mimikák,stb. mindegyike tökéletesen működjön. Az anyanyelvi szinten való elmaradás elégtelenül szervezett idegrendszerre vall.
3. Külföldi kutatások eredményei
3.1. Trauner a Nyelvi Fejlődési Elmaradást mutató gyerekek mozgásfejlődésében leginkább a járásban találtak késést. Eredményei arra utalnak, hogy a NYFE nem egyedülálló zavar, hanem jelzője lehet egyéb széles körben elterjedt idegrendszeri eltérésnek is.
3.2. Rintala és Linjana megfigyelései szerint a diszfáziás gyerekek nagymozgása gyenge, azonban motoros fejlesztés következtében javulást tudtak elérni.
3.3. Webster és mtsai megfogalmazzák kutatásaik eredményeinek fényében, hogy finom- és nagymozgások elmaradottsága együtt járó tünete a Fejlődési Nyelvi Zavarnak.
3.4. Shapiro felfigyelt arra, hogy a gyermekkori motoros és nyelvi fejlődés kapcsolatban áll a később megjelenő olvasási zavarral.
4. Pszichomotoros fejlesztés jelentősége a beszédfejlődés segítésében
4.1. A 20. zázad második felében előtérbe kerültek az olyan módszerek, amelyek a tüneti kezelés helyett a probléma igazi forrását célozzák meg.
4.2. A pszichomotoros fejlesztés a pszichikus funkciók fejlesztését valósítja meg mozgástevékenységeken keresztül, idegrendszeri érési folyamatokra hat.
4.3. Az érési folyamatokat segítő ingerlés visszaállítja a normális fejlődést, segítve ezzel az öngyógyítő folyamatot.
4.4. Az érési folyamatokat segítő ingerlés visszaállítja a normális fejlődést, segítve ezzel az öngyógyítő folyamatot.
5. Rácz Katalin-F.Földi Rita-Barthel Betty kutatás
5.1. Eredmények
5.1.1. A beszédfejlődés kategóriája alapján szignifikáns különbség a kisgyermekkori mozgásoknál, illetve a rugalmasságnál áll fenn.
5.1.2. A beszédfejlődés szempontjából részfunkció-veszélyeztetett csoport összehangolt agyféltekei működésének éretlenségét így a preferált oldal elmaradása is jelzi.
5.1.3. Azok a gyerekek akiknél beszéd fejlődésről, beszédészlelési elmaradásról a beszéd produkció zavaráról, gyenge beszédhallásról és beszédartikulációról számoltak be, az iskolaérettséget tekintve részfunkció- veszélyeztetettek. Mindezek a funkció zavarok megnehezítik az olvasás és írás tanulás sikerességét.Minden mozgásproblémás gyerek figyelmi, tanulási és szociális téren veszélyeztetett.
5.1.4. A kognitív fejlesztésük így mozgásterápiával egészülhet ki. Az idegrendszer érési elmaradása az aktiváció és a mozgásszabályozás területén enyhe zavart okozhat, mely elegendő ahhoz, hogy a mozgásról érkező visszacsatolás pontatlanná váljon.
5.1.5. A gyerekeknek biztosítani kell az életkoruk és fejlődésük szempontjából nélkülözhetetlen mozgásformákhoz megvalósítható mozgásteret és eszközöket. A mozgás létfontosságú, a gyerekek egészséges fejlődésének szempontjából ezért megtiltani, lecsökkenteni, felgyorsítani azt szigorúan tilos.