Групова динаміка у соціально-психологічному тренінгу

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Групова динаміка у соціально-психологічному тренінгу by Mind Map: Групова динаміка у соціально-психологічному тренінгу

1. Перший етап підготовки – опрацювання змісту тренінгу

1.1. Опрацювання змісту тренінгу, а саме: чітке формулювання уявлення щодо змісту майбутнього тренінгу допомагає тренеру в опрацюванні семи важливих питань, які спочатку можна зафіксувати на чернетках. Спочатку варто визначити мету тренінгу, тобто те, чого хоче досягти тренер за підсумками всієї роботи,- враховуючи потреби учасників і попередній досвід та рівень їхні х знань.

1.2. Окрім того, треба чітко уявляти очікувані результати тренінгу, тобто те, що учасники мають усвідомити або чому навчитися упродовж роботи. Ведучий коротко занотовує, що саме має змінитися в учасників після проведення тренінгу, формулюючи свої записи таким чином, щоб зрозуміти потенціал для змін.

1.2.1. Типова структура тренінгу

1.2.1.1. Вступна частина

1.2.1.1.1. Частини тренінгу

1.2.1.1.2. Завдання

1.2.1.1.3. Вправи

1.2.1.1.4. Тривалість

1.2.1.2. Основна частина

1.2.1.2.1. Частини тренінгу

1.2.1.2.2. Завдання

1.2.1.2.3. Вправи

1.2.1.2.4. Тривалість

1.2.1.3. Завершальна частина

1.2.1.3.1. Частини тренінгу

1.2.1.3.2. Завдання

1.2.1.3.3. Вправи

1.2.1.3.4. Тривалість

1.3. Також треба ознайомитися з місцем проведення тренінгу, точно знати тривалість тренінгового курсу, оскільки від часових меж залежатиме вибір тренінгових методів, технік і технологій, зміст матеріалів, рівень підготовки й характеру взаємин у аудиторії, технічні умови приміщення та обладнання, наявність та якість наочних матеріалів. Отож, сукупність багатьох чинників, знання й уміння їх врахування та ефективного використання становлять невід'ємну частину майстерності тренера.

1.3.1. Ідентифікація й аналіз тренінгових потреб – це процес, спрямований на визначення, хто і чому потребує проведення тренінгу і який це має бути тренінг.

1.3.1.1. Основне запитання, на яке тренер має знайти відповідь: Чи насправді існує потреба у тренінгу? (тобто, чи тренінг є найкращим розв'язанням проблеми, чи можна запропонувати інше краще розв'язання?). Інші "технічні" питання: – Скільки осіб потребують навчання? – Які пріоритети в питаннях має висвітлювати тренінг? – Який досвід, знання та навички мають потенційні учасники, яка їх мотивація в проходженні тренінгу тощо?

1.3.2. Проектування (розробка) тренінгу включає: визначення тренінгових цілей: що саме учасники тренінгу повинні уміти робити після проходження тренінгу, на якому рівні і за яких умов, які знання учасники мають осягнути після завершення навчання; розробку ефективної тренінгової програми; вибір належних методів; вибір часу та місця тренінгу; вибір тренерів; вибір методів оцінки і закріплення ефектів навчання.

1.3.3. Проведення тренінгу – найбільш видима частина тренінгового циклу – полягає у забезпеченні учасникам/учасницям тренінгу максимальної фаховості у поєднанні з ефективно використаними коштами. Тренінг повинен бути не тільки ефективним, але також (якщо це можливо) цікавим та приємним для цільової аудиторії.

1.3.4. Існують різні рівні оцінки проведеного тренінгу – від оцінки ступеня реалізації навчальних цілей через оцінку рівня привабливості тренінгу для учасників/учасниць до оцінки здобутих знань, вмінь та зміни поведінки.

2. Другий етап підготовки - складання плану його проведення

2.1. План можна складати графічно в послідовний лінійний спосіб, записуючи всі необхідні пункти один під одним поспіль (досвідчені тренери), схематично або моделювати мапу – імітувати графічно встановлення зв'язків між концепціями та емоціями, цілями і перешкодами, минулим і теперішнім.

2.1.1. Але принципово (і це необхідно добре засвоїти майбутньому тренеру), що план тренінгу повинен бути складений обов'язково. Природно, це не означає, що тренінг пройде повністю так, як було заплановано, проте план допоможе тренеру дотримуватися основних питань, які мають бути опрацьовані в ході роботи групи, інакше неможливо досягти поставленої мети тренінгу.

2.1.1.1. Планування тренінгу – це творчий процес, який потребує чимало часу, усвідомлення нез'ясованих питань, появи нових, розкриття перспектив підвищення ефективності тренінгу, які не були відомі раніше. Незалежно від обраної форми, план тренінгу повинен містити певну обов'язкову інформацію, а саме:

2.1.1.1.1. вступ (відомості щодо процедури знайомства учасників, організаційні та оглядові питання щодо тренінгового курсу загалом і першого заняття зокрема);

2.1.1.1.2. зміст занять і методи, що застосовуватимуться (опис теми, час, зауваження щодо використання технічних засобів і методів навчання, певних дій і вправ);

2.1.1.1.3. порядок підбиття підсумків тренінгу, процедури;

2.1.1.1.4. вправи, що виконуватимуться на завершення роботи, роздатковий матеріал.

3. Третій етап підготовки – детальне опрацювання процесу ведення тренінгу відповідно до його структури

3.1. Під час тренінгу неодмінно будуть виникати багато побічних тем для обговорення, і кожна з них виявлятиметься більш чи менш привабливою, такою, що буде цікавити учасників. Проте їх опрацювання слугуватиме іншим цілям. Тим часом термін заняття спливатиме, і обов'язкові питання можуть залишитися не розглянутими. Тож саме завчасно складений план допоможе дотримуватися обраної теми, дістатися бажаної мети.