Види професійної кар'єри

시작하기. 무료입니다
또는 회원 가입 e메일 주소
Види професійної кар'єри 저자: Mind Map: Види  професійної кар'єри

1. Внутрішньоорганізаційна

1.1. Це послідовна зміна стадій розвитку працівника у рамках однієї організації (підприємства).

1.2. Вертикальний

1.2.1. Сходження на більш високий ступінь структурної ієрархії

1.3. Горизонтальний

1.3.1. Переміщення в іншу функціональну область діяльності або виконання певної службової ролі, яка не має жорсткого оформленого закріплення в організаційній структурі

1.4. Доцентровий

1.4.1. швидкий рух до центрального керівництва організації, який є досить привабливим для співробітника

2. Майнова

2.1. Процес зміни майнового статусу людини. Підприємця не тільки цікавить отримання кваліфікації, посади, головне для нього - примноження капіталу, бажання бути багатим, мати авторитет серед ділових кіл і задоволення від управління бізнесом на правах засновника, співвласника, власника фірми.

2.1.1. Майнова кар'єра набуває більш високого рівня розвитку потенційних можливостей у бізнесі, забезпечує зростання обсягу активів фірми, розширює повноваження, підвищує імідж, дає владу і контроль над іншими.

3. Професійна

3.1. Це становлення працівника як професіонала, кваліфікованого фахівця в своїй справі, яка відбувається протягом усього трудового життя працівника. Вона може реалізовуватися на різних підприємствах.

3.1.1. Характерними є отримання розряду, категорії, вченого звання, наукового ступеня, освоєння суміжних професій, нових професійних вмінь, перевага спеціалізації, робота в одній предметній галузі.

3.1.2. Людина у процесі своєї професійної діяльності проходить різні стадії розвитку: навчання, працевлаштування, професійне зростання, підтримка та поповнення необхідних знань, самовдосконалення індивідуальних здібностей.

4. Посадова

4.1. Потенційна

4.1.1. це особисто вибудований трудовий та життєвий шлях на основі планів, потреб, здібностей, цілей.

4.2. Це просування по службі у рамках організаційної ієрархії підприємства. Кожне підприємство має штатний розклад з переліком посад. Для кожної посади складаються і затверджуються органами управління посадові інструкції, де вказуються вимоги до працівника, його функціональні обов'язки. Зайняття певної посади вимагає потрібного рівня освіти, підтвердженого дипломом.

4.3. Реальна

4.3.1. це те, що людині вдалося реалізувати впродовж певного часу, у певній сфері діяльності, у конкретній організації.