Критичне мислення інтелект vs. Емоційний інтелект

Начать. Это бесплатно
или регистрация c помощью Вашего email-адреса
Критичне мислення інтелект vs. Емоційний інтелект создатель Mind Map: Критичне мислення інтелект vs. Емоційний інтелект

1. Емоційний інтелект – це показник інтелектуальної здатності розбиратися в своїх і чужих почуттях, рахуватися з оточуючими і будувати з ними відносини на основі довіри і співпереживання. ЕQ вважається емоційним еквівалентом пізнавального інтелекту (IQ) та вимірює правопівсферне інтуїтивне мислення.

1.1. Джон Майєр, психолог з університету Нью-Гемпшира про емоційний інтелект: "це вміння обробляти емоції й емоційну інформацію і, виходячи з емоцій, розвиватися".

1.2. Деніел Гоулман, експерт з досліджень емоційного інтелекту: « Ми маємо два розуми. Один думає, а інший відчуває».

1.3. Деніель Гоулман доводив, що успіх у бізнесі гарантував не когнітивний, а емоційний інтелект: "Хороший лідер знає, що відчуває інша людина, навіть краще, ніж вона сама".

2. Люди з розвиненим емоційним інтелектом: - добре розуміють і керують власними емоціями (самосвідомість і самоконтроль). - з емпатією ставляться до емоцій інших людей і добре справляються з ними (соціальне розуміння і управління взаємовідносинами).

2.1. досягають успіху у багатьох сферах життя (сім’я, робота, здоров’я, фінанси і т.д.);

2.2. ефективно вирішують проблеми;

2.3. є впевненими у собі, відчувають внутрішню гармонію, баланс, цілісність;

2.4. мають високий рівень креативності та постійне джерело натхнення;

2.5. зберігають ясність мислення під час гніву, роздратування та інших емоцій.

3. Кроки, що допоможуть розвинути ваш емоційний інтелект: 1. Розпізнавайте власні емоції. 2. Інтерпретуйте власні емоції. 3. Навчиться розуміти емоції інших. 4. Керуйте власними емоціями.

3.1. 1. Цілеспрямовано звертайте увагу на свої емоції та чинники, що їх викликають. Корисно було би записувати свої спостереження у щоденник.

3.2. 2. Використовуючи попередні спостереження, проаналізуйте як ви реагуєте на різні ситуації, які емоції привалюють при цьому. Подумайте над питаннями чому саме таку реакцію викликає та чи інша ситуація.

3.3. 3. Спостерігайте за емоціями інших людей. Якщо ви не впевнені, чи правильно розумієте емоції інших, питайте прямо, а тоді порівнюйте із власним сприйняттям. Не додумуйте, що означає чиясь усмішка чи підняті догори брови.

3.4. 4. Тренуйтеся формувати внутрішній настрій відповідно до ваших потреб. Регулюйте негативні емоції, підбадьорюйте себе, намагайтеся вгамувати себе, якщо занадто занепокоїні.

4. У педагогіці критичне мислення - це мислення вищого порядку, що спирається на інформацію, усвідомлене сприйняття власної інтелектуальної діяльності та діяльності інших, яке сприяє розвитку креативності та формує творче мислення. У філософії критичне мислення - це вміння використовувати розумові стратегії та операції високого рівня для формулювання обґрунтованих висновків і оцінок, прийняття рішень.

4.1. Американський філософ, психолог та реформатор освіти Д. Дьюї про критичне мислення: "складна, пов'язана зі вчинками діяльність, що захоплює людину повністю".

4.2. На думку Б. Бейера, критичне мислення – це спосіб оцінки автентичності, цінності чого-небудь.

4.3. Сергій Терно, доктор педагогічних наук, стверджує, що критичне мислення - це мислення, яке орієнтоване на розв'язання проблем.

5. Люди з розвиненим критичним мисленням: - вміють аналізувати, порівнювати, синтезувати, оцінювати інформацію з будь-яких джерел; - бачать проблеми, добре формують запитання; - висувають гіпотези та оцінюють альтернативи; - роблять свідомий вибір, приймають рішення та обґрунтовують його.

5.1. швидко орієнтуються в інформаційному потоці;

5.2. не піддаються сумнівам та маніпуляціям;

5.3. вміють бачити і аналізувати зв’язки між явищами і вчинками людей;

5.4. довіряють фактам та доказам, що суттєво впливає на якість їхніх рішень.

6. Кроки, що допоможуть розвинути ваше критичне мислення: 1. Формулюйте питання; 2. Збирайте та застосовуйте інформацію; 3. Замислюйтесь над наслідками; 4. Досліджуйте інші точки зору.

6.1. 1. Потрібно чітко усвідомлювати, що саме ви шукаєте.

6.2. 2. Сортуйте потрібну та непотрібну інформацію відповідно до того, що шукаєте. Навчіться використовувати цю інформацію для прийняття рішень.

6.3. 3. Розглядайте різні варіанти того, як певна ситуація буде розвиватися відповідно до обраних вами дій.

6.4. 4. Для прийняття остаточного рішення важливо зважати на причини того, чому одна точка зору має більше прихильників, ніж інша, наприклад.