дієприслівник

Create a To-Do list for your upcoming tasks

Начать. Это бесплатно
или регистрация c помощью Вашего email-адреса
дієприслівник создатель Mind Map: дієприслівник

1. недоконнай вид

1.1. Дієприслівники недоконаного виду утворюються від третьої особи множини теперішнього часу за допомогою суфіксів -уч, -юч, -ач, -яч: ходять — ходячи; ідуть — ідучи; бачать — бачачи; фотографують — фотографуючи. До складу дієприслівників недоконаного виду може входити частка -сь (-ся). Наприклад: сміючись, зупиняючись, змагаючись, сподіваючись.

2. СИНТАКСИЧНІ ОЗНАКИ ДІЄПРИСЛІВНИКА У реченні дієприслівник пов’язується з тим іменником, що й дієслово- присудок, і виступає у ролі обставини часу, причини, мети, умови чи способу дії

3. Дієприслівники іноді втрачають ознаки дієслова і набувають значення прислівників. Цей процес називається адвербіалізацією. Наприклад: Лягаючи і встаючи, я молюся Богу (дієприслівник). Птахи співають літаючи, віщують весну (адвербіалізований дієприслівник).

4. На основі дієприслівника виник складений сполучник: зважаючи - зважаючи на те, що; незважаючи - незважаючи на те, що. Наприклад: Ми продовжували свою екскурсію, незважаючи на дощ; Зважаючи на жаркий клімат, наша група вирішила залишити ці місця.

5. це незмінювана дієслівна форма, яка, пояснюючи головне слово, називає додаткову дію (деякі мовознавці розглядають дієприслівник як окрему частину мови

6. доконаний вид

6.1. Дієприслівники доконаного виду означають, що додаткова дія відбувається раніше від головної, вираженої дієсловом. Наприклад: Купивши квиток, ми пішли до музею народної культури; Прочитавши документ, ми почали активно його обговорювати;

7. Дієприслівники можуть утворюватися від дієслів на –ся, –сь... (записавшись, записуючись), при цьому вживається тільки варіант –сь. Разом з залежними словами дієприслівник утворює дієприслівниковий зворот, відокремлюваний комою: “Поспішаючи на роботу, вона забула ключи”. Дієприслівники в українській мові грають набагато більшу роль, ніж у російській.

8. Творення і вживання дієприслівників А тепер давайте спробуємо розглянути творення та вживання дієприслівників. Отже, дієприслівники, які належать до доконаного виду утворюються на основі інфінітива дієслів доконаного виду за допомогою суфіксів -вши, -ши: