ØKONOMI FOR BEGYNDERE

马上开始. 它是免费的哦
注册 使用您的电邮地址
ØKONOMI FOR BEGYNDERE 作者: Mind Map: ØKONOMI FOR BEGYNDERE

1. deflation

1.1. når prisen falder per måned

1.2. kan være farligt

1.3. hvis alle venter med at købe en ting fordi prisen ville falde ender det med at firmaet ikke får nogle indtekt og kan derfor ikke give løn til medarbejdere

2. Økonomisk vækst

2.1. Økonomisk vækst er antallet af salg af vare og tjenester. Jo mere virksomhederne producerer og sælger, desto mere tjener landet. Så jo mere Danmarks samlede produktion stiger, destro mere vokser den danske økonomi.

2.2. virksomhedder kan skabe vækst ved at bygge nye bygninger, købe flere maskiner og ansætte mere arbejdskraft

3. Betalingsbalancen

3.1. Betalingsbalancen opgør værdien af alle Danmarks økonomiske transaktioner med udlandet. Det vil sige, at hver gang en vare eller tjeneste bliver handlet mellem Danmark og udlandet, bliver værdien registreret i betalingsbalancen.

3.2. Positiv betyder. I har solgt mere til udlandet end vi har købt og negativ betyder at vi har købt mere end vi har solgt

3.3. I danmark har vi godt styr på gælden til udlandet og vi har meget overskud på betalingsbalancen

3.4. Betalingsbalancen viser, om vi køber flere varer og tjenester i udlandet, end de køber hos os.

4. Danmarks økonomi

4.1. De gennemsnitlige priser steg fra 2014 til 2015 med 0,5 procent. Det er det laveste niveau siden 1953.

4.2. i 2014 endte den samlede stigning på varer og tjenester 0,6 procent. I 1953 steg priserne derimod kun med en halv procent.

4.3. Til næste år er finanskrisen et overstået kapitel for den danske økonomi. Dansk industri forudser en økonomisk vækst i bruttonationalproduktet, som er den samlede værdi af produktionen i et land (forkortet BNP) på 0,9 procent i år.

5. inflation

5.1. Hvis Nationalbanken beslutter sig for at udlåne store mængder penge, eller printe flere penge, kan der opstå inflation i samfundet.

5.2. inflation er skidt fordi formuen bliver mindre værd og gælden stiger

5.3. inflation er skidt for pantionister fordi folk med opsparing vil opleve, at formuen bliver mindre værd, når der er inflation

5.4. ECB's vigtigste opgave er at holde priserne stabile. Det er den bedste måde, en centralbank kan bidrage til at forbedre folks individuelle velfærd på.

6. penge

6.1. penge er vigtigt i samfundet for ellers ville intet kunne fungere

7. Konkurrenceevne

7.1. Begrebet konkurrenceevne beskriver virksomhedernes evne til at konkurrere med andre producenter

7.2. . God konkurrenceevne betyder, at Danmark har gode muligheder for at eksportere.

7.3. Dårlig konkurrenceevne forringer omvendt eksporten og muligheden for at nå de økonomiske mål.

7.4. Produktiviteten kan øges ved at uddanne medarbejderne, så de bliver mere effektive og dermed kan fremstille flere varer i timen.

7.5. En høj inflation betyder, at priser og lønninger vokser, og det forringer konkurrenceevnen