Рід іменників. Іменники спільного роду.
by Світлана Снісар
1. Мета: повторити й поглибити знання про іменник як частину мови, сприяти зміцненню навичок визначення роду іменників, сформувати поняття про іменники спільного роду; розвивати вміння знаходити іменники чоловічого, жіночого, середнього, спільного роду у висловлюванні розвивати творчі здібності школярів; виховувати естетичні почуття, любов до рідного слова.
2. Тип уроку: вивчення нового матеріалу з елементами повторення.
3. Обладнання: підручник, картки, гра "Мозаїка", сигнальні картки, відео Олександра Авраменка "Дніпро він чи воно", проектор, презентація (пояснення нового матеріалу)
4. Організаційний момент
5. Актуалізація опорних знань
5.1. Гра " Спіймай іменник" Словниковий диктант (робота із сигнальними картками)
5.1.1. Предметна компетентність: формування умінь
5.2. Бесіда за запитаннями
5.3. Повторення вже вивченого про рід іменника та закінчення іменників ч. р., ж.р., с.р.
5.3.1. Базова компетентність: вміння аналізувати, що знаємо, а що ні?
6. Мотивація навчальної діяльності
6.1. Пробленні запитання: 1. Усі почули голос плакси. 2. Ми купили нові двері. (визначити рід іменників)
7. Оголошення теми та мети уроку
8. Вивчення нового матеріалу (презентація)
9. Закріплення вивченого матеріалу
9.1. Творчий диктант. Замінити словосполучення і речення іменниками спільного роду.
9.2. Робота з підручником. Вправа 211. (розподілити іменники у дві колонки: спільного роду, у яких рід не визначається, які записувати не будемо)
9.2.1. Базова компетентність: формування умінь розрізняти
9.3. Фізкультхвилинка. Визначте рід іменника. Якщо чоловічий - підніміть ліву руку, якщо жіночий - праву руку, середній - обидві руки, спільний - встаньте. Словниковий диктант: заєць, директор, земля, земля, ніч, вікно, метелик, сорока, суддя, море, плакса, білка, сонце, сирота, двері, Дніпро.
9.4. Перегляд відео Олександра Авраменка "Дніпро - він чи воно?"
9.5. Робота в парах . Життєва ситуація. (Вправа 216)
9.5.1. Ключова компетентність: уміння вчитися впродовж життя)