Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Звертання by Mind Map: Звертання

1. конспект уроку

1.1. ТЕМА: Звертання поширені і непоширені. Розділові знаки при звертаннях. (8 клас)

1.1.1. МЕТА: поглибити знання учнів про звертання поширені та непоширені; удосконалити вміння визначати звертання в реченні, вживати відповідні розділові знаки та правильно інтонувати такі речення; розвивати навички зв’язного мовлення, зокрема з використанням звертань; формувати пізнавальну, комунікативну, соціальну, особистісну компетенції; виховувати ввічливість, культуру спілкування, повагу до співрозмовника.

1.1.1.1. Перебіг уроку ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності. Послухайте вірш і скажіть про що йтиметься на уроці Надія Красоткіна Прекрасні звертання Є в нашій мові прекрасні звертання, Добрі і мудрі, чудові слова. Тими словами усяк без вагання Маму найкращу свою назива. Мамо, матусенько, мамочко, ненько, Матінко, усміх твій ніжний ловлю. Мамонько рідна, моя дорогенька, Я над усе тебе в світі люблю! Я і до тата умію звертатись, Хочу в словах передати тепло. Щоб мій татусь міг частіше всміхатись, Щоб у душі його сонце цвіло. Татку, татусеньку, таточку, тату, Кращого в світі немає навкруг! Татоньку, хочу тебе я обняти, Ти мій порадник, заступник і друг!Я до бабусі з любов’ю звертаюсь: Бабцю, бабуню, бабусю моя. І до бабусиних рук притуляюсь, І відчуваю в них лагідність я. І до дідуся іду по науку: Діду, дідуню, навчи в світі жить! Він на голівку кладе свою руку, Голос сріблястим струмочком біжить. Слово могутнє, яка в ньому сила! Скажеш з любов’ю — і радість росте! Слово хороше народжує крила, Ви не забудьте ніколи про те. Донечко, синку, сестрице, братусю, Дружна, велика, щаслива сім’я! Таточку, мамочко, бабцю, дідусю — Мій оберіг і родина моя!

1.1.1.1.1. ІІІ. Вивчення нового матеріалу

2. Звертання поширені

2.1. Поширеним називається звертання, виражене іменним словосполученням. Найчастіше звертання поширюється за рахунок узгодженого означення або прикладки.

2.1.1. Мій Боже милий, як-то мало святих людей на світі стало! (Т. Шевченко). Розвійтеся з вітром, листочки зів´ялі, розвійтесь, як тихе зітхання! (І. Франко). Прощай, моя рідна, дорога Десно (О. Довженко). Знову, ластівочко-серце, ти вернулась... (П. Грабовський). Фантазіє, богине легкокрила, ти світ злотистих мрій для нас одкрила і землю з ним веселкою з´єднала (Леся Українка).

3. Розділові знаки при звертанні

3.1. Якщо звертання стоїть в кінці речення, то перед ним ставиться кома, а після нього - той знак, якого потребує інтонація речення в цілому: Вставай же, сонце! Слався, дух творчості людської! (Бажан)

3.2. Якщо звертання стоїть на початку речення і вимовляється без окличної інтонації, після нього ставиться кома: Зброє моя, послужи воякам Краще, ніж служиш ти хворим рукам (Л. Українка).

3.3. Якщо звертання вжито в середині речення, то воно виділяється комами з обох боків: як ти любиш, серце моє рвійне, Почуттями тільки і живеш. То радієш ти, а то спокійне, То печаль в тобі без краю й меж (Ткач.)

3.4. Якщо звертання, що стоїть на початку речення, вимовляється з окличною інтонацією, то після нього ставиться знак оклику, а наступне слово пишеться з великої літери: Юначе! Хай буде для неї твій сміх, І сльози, і все до загину. Не можна любити народів других, Коли ти не любиш Вкраїну!... (Сосюра)

3.5. Вигуки о, ой від звертання комами не відділяються: О дні зими, Зливайтесь в день один! Хай непомітно час для мене лине (Ткач.)

3.6. Якщо звертання повторюються або вони однорідні, то вони розділяються знаком оклику (і пишуться з великої літери) або комою: Дніпро, Дніпро! Ти покохав, Як матір, Україну, Ти рідним братом її став і братом доз загину (Олесь); Мій коханий! Птах мій сонцекрилий!.. Чом так мало бачимось цю зиму? (Ткач.)

4. Звертання — це слово або сполучення слів, що називає особу чи предмет, до яких звертається мовець.

5. Звертання непоширені

5.1. Непоширеним називається звертання, виражене одним словом — іменником у кличному відмінку або іншою частиною мови (займенником, прикметником) у значенні іменника.

5.1.1. Лети, пташко, з захід сонця, защебечи в шибку... (П. Гулак-Артемовський). Ти мене, кохана, проведеш до поля... (М. Рильський). О, прийди, прийди, хто-небудь, сядь, схилися, припади (О. Олесь).

6. Увага! Не слід плутати зі звертанням займенники ти і ви, які є підметами або додатками (останні можуть уживатися в будь-якому відмінку). Ти, безталанная, чого і ждеш, і ждатимеш од Бога і од людей його? (Т. Шевченко). Ой очі, очі, очі дівочі, де ж ви навчились зводить людей? (Народна творчість). Вам, сіячі, плугатарі, спасибі! (М. Рильський). Звертаннями займенники ти і ви бувають дуже рідко. Слухай, ти! (Панас Мирний). Чого ж ви чванитеся, ви! (Т. Шевченко).