Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Motyw przyjaźni by Mind Map: Motyw przyjaźni

1. Motyw przyjaźni w literaturze

1.1. "Cierpienia Młodego Wertera" Johann Wolfgang von Goethe

1.1.1. Poznajemy przyjaźń pomiędzy Werterem a Wilhelmem dzięki listom pomiędzy przyjaciółmi.

1.1.2. Werter dzieli się uczuciami, lękami, trudnościami, jakie napotyka, a także załamaniami psychicznymi.

1.1.3. Werter bezgranicznie ufa Wilhelmowi.

1.1.4. Głęboka przyjaźń, która nie zważa na odległość.

1.1.5. Krótkie streszczenie:

1.1.5.1. "Powieść jest pisana w formie listów Wertera do przyjaciela. Werter stał się bohaterem skandalu towarzyskiego, bo rozkochał w sobie dwie siostry, dlatego musiał opuścić miasteczko. Przybył do niewielkiej miejscowości Waldheim, gdzie poznał piękną Lottę. Okazała się ona miłością jego życia. Werter został zaproszony na bal i po drodze towarzystwo, w którym się znajdował, przyjechało po dziewczynę. Była w białej sukience i rozdzielała chleb wśród swego rodzeństwa. Werterowi wydała się aniołem. Zaczął coraz częściej bywać w jej domu. Lotta miała jednak narzeczonego, Alberta, który przebywał poza miasteczkiem. Niebawem miał wrócić. Werter przeżywał miłosne uniesienia, czuł, że Lotta to jego „dusza bliźniacza”. Kiedy wrócił Albert, życie stało się dla Wertera nie do zniesienia. Postanowił opuścić Waldheim i pracować jako sekretarz pewnego posła. Okazał się on wyjątkowo uciążliwym człowiekiem - oschły i wiecznie niezadowolony z życia. W dodatku podczas jednego z przyjęć arystokracji Werter został wyproszony z towarzystwa, jako mieszczanin nie należący do wyższych sfer. Bardzo przeżył to upokorzenie. W międzyczasie dowiedział się o ślubie Lotty z Albertem. W końcu wrócił do Waldheim, uznając, że najlepiej się czuje w pobliżu Lotty. Było mu jednak coraz ciężej. Kilkakrotnie odwiedzał Lottę i Alberta, rozmawiał o samobójstwie, pożyczył od Alberta pistolety. Pewnej nocy zastrzelił się, wcześniej listownie pożegnał się z Lottą."

1.2. "Lalka" Bolesław Prus

1.2.1. Męska przyjaźń.

1.2.1.1. Przyjaźń Ignacego Rzeckiego ze Stanisławem Wokulskim.

1.2.1.2. Rzecki jest całkowicie oddany swojemu przyjacielowi.

1.2.1.3. Rzecki ma wyidealizowaną opinię na temat przyjaciela.

1.2.1.4. Stanisław nie zauważa starań Ignacego, gdyż jego świat kręci się wokół Panny Łęckiej.

1.2.1.5. Brak troski Wokulskiego jest chwilowy. Gdy nie myśli o Izabeli znajduje czas na zatroszczenie się o przyjaciela. Ujawnia się to przeniesieniem wystroju wnętrza pokoju Rzeckiego z jego starego mieszkania do nowego.

1.2.2. Krótkie streszczenie:

1.2.2.1. "Główny wątek powieści to miłość Stanisława Wokulskiego (zubożałego szlachcica) - kupca do Izabeli Łęckiej - arystokratki. Wokulski zgromadził majątek podczas wojny rosyjsko-tureckiej. Akcja powieści rozpoczyna się, kiedy wraca do Warszawy, by już otwarcie ubiegać się o względy swojej ukochanej - panny Łęckiej. Jest ona niestety kobietą niezdolną do odczuwania głębszych uczuć, liczą się dla niej jedynie pieniądz i luksus. Jest gotowa sprzedać się za te wartości bogatemu i staremu arystokracie. Nie dopuszcza myśli o małżeństwie z Wokulskim, bo jest on w jej mniemaniu człowiekiem z niższej warstwy społecznej (pochodzi co prawda z rodziny szlacheckiej, ale został kupcem). Historia miłosna kończy się katastrofą - Wokulski znika w tajemniczych okolicznościach (istnieją przypuszczenia, że popełnił samobójstwo), a Izabela wstępuje do klasztoru."

1.3. "Mały książę" Antoine de Saint-Exupéry

1.3.1. Ideę przyjaźni idealnej poznajemy za sprawą lisa.

1.3.2. Uczucie nadrzędne wobec wszystkich innych.

1.3.3. Przyjaźń to odpowiedzialność. Trzeba tworzyć ją bardzo długo; poprzez oswajanie.

1.3.4. Idealna przyjaźń duchowa według św. bpa Józefa Sebastiana Pelczara.

1.3.4.1. Zasady przyjaźni idealnej

1.3.4.1.1. Skromność.

1.3.4.1.2. Brak egoizmu.

1.3.4.1.3. Umiarkowana tęsknota.

1.3.4.1.4. Brak potrzeby pochlebstw i podarunków.

1.3.4.1.5. Brak potępienia dla błądzącego. Potępienie czynu i chęć pomocy.

1.3.5. Krótkie streszczenie:

1.3.5.1. "Narrator-pilot został zmuszony do awaryjnego lądowania na Saharze. W trakcie naprawy samolotu zobaczył tajemniczego jasnowłosego chłopca, który przedstawił się jako mieszkaniec asteroidy B-612 i zażyczył sobie, aby pilot narysował mu baranka. Tak zaczęła się ich przyjaźń. Mały Książę opowiedział pilotowi o wizytach na różnych planetach, o uczuciach do jego róży, o przyjaźni z lisem, oraz o spotkaniu ze złowrogim wężem. Według Małego Księcia „dorośli są bardzo dziwni” - nie potrafią się cieszyć światem, wciąż coś obliczają, albo okłamują sami siebie. Niektórzy pogrążają się nawet w nałogach, jak Pijak - mieszkaniec jednej z planet. Tylko pilot okazał się dorosłym, który potrafi myśleć i odczuwać jak dziecko. W końcu nadszedł moment rozstania - Mały Książę udał się do węża, który miał go ukąsić, a wtedy bohater mógł się przenieść na swoją planetę. Narrator wciąż wspomina spotkanie z Małym Księciem, pod wpływem którego odzyskał umiejętność patrzenia na świat oczami dziecka, które widzi i rozumie więcej niż dorośli."

1.4. "Kamienie na Szaniec" Aleksander Kamiński

1.4.1. Przyjaźń pomimo wszystko.

1.4.2. Zjednoczenie w imieniu ideałów.

1.4.3. Mimo katowania przez gestapowców Rudy nie wydał nikogo, co przypłacił śmiercią.

1.4.4. Alek został śmiertelnie ranny w Akcji pod Arsenałem, próbując odbić przyjaciela z rąk wroga.

1.4.5. Zośka po śmierci przyjaciół nie mógł odnaleźć się w życiu. Przyjaźń to rzecz ponad wszystko.

1.4.6. Krótkie streszczenie:

1.4.6.1. "Powieść jest wstrząsającym dokumentem poświęcenia, oddania i patriotyzmu młodych Polaków. Rudy, Alek i Zośka oraz wielu ich przyjaciół ginie w obronie niepodległej Polski. Oddają życie ofiarnie i bez protestów, nie mają wątpliwości, że trzeba walczyć. Stanowią wzór wzajemnego oddania i przyjaźni - organizują Akcję pod Arsenałem, by odbić Rudego z rąk Gestapo, a on sam, mimo nieludzkich tortur, nie wydaje nazwisk kolegów. Trzej główni bohaterowie książki giną: Rudy zamęczony przez Gestapo umiera niemal na rękach swoich kolegów, którzy odbili go w Akcji pod Arsenałem. Alek - ranny w czasie tej akcji umiera prawie jednocześnie z Alkiem. Od tego czasu Zośka nie może sobie znaleźć miejsca. Pisze pamiętnik, bliscy mają nadzieję, że uda mu się przeboleć śmierć przyjaciół. Jednak i on ginie - jako jedyny w akcji pod Sieczychami. Prawdopodobnie postanowił dołączyć do swoich przyjaciół."

2. Inne teksty kultury

2.1. "Skazani na Shawshank"

2.1.1. Andy trafia do więzienia niesłusznie oskarżony o zabójstwo żony. Pod swoje skrzydła bierze go Red - szmugler.

2.1.2. Po wydostaniu się obu mężczyzn z więzienia Andy nie zapomina o pomocy i przyjaźni Reda, dając mu możliwość wyjazdu z kraju i zamieszkania razem z nim.

2.1.3. Przyjaźń ukazana w filmie nie opiera się chciwości. Andy po ucieczce z więzienia nie zapomniał o przyjacielu w ciężkiej dla niego sytuacji.

2.1.4. Film

2.2. "Nietykalni"

2.2.1. Sparaliżowany na skutek wypadku milioner zatrudnia do pomocy i opieki młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch skrajnie różnych światów daje początek szeregowi niewiarygodnych przygód i wspaniałej przyjaźni.

2.2.2. Przyjaźń, która nie zwraca uwagi na ułomności ciała.

2.2.3. Driss traktuje Philippe'a jak pełnosprawną osobę.

2.2.4. Phelippe nie skreśla od razu Drisa przez jego kryminalną przeszłość. Daje możliwość naprawienia błędów przeszłości oraz lepszej przyszłości.

2.2.5. Film

2.3. "Dobrzy Przyjaciele" Hermann Kern

2.3.1. Obraz

2.3.2. Obraz jest utrzymany w ciepłej kolorystyce. Kompozycja - otwarta. Na pierwszym planie możemy dostrzec dwóch starszych mężczyzn. Obaj są uśmiechnięci, radośni. Nastrój udziela się odbiorcy.

2.3.3. Przyjaźń daje radość.

2.3.4. Czas nie ma wpływu na relację między ludźmi.

2.3.5. Prawdziwa przyjaźń trwa wiecznie.

2.4. "Przyjaciółki" Jerr Weiss

2.4.1. obraz

2.4.2. Obraz jest utrzymany w jasnych, intensywnych barwach. Ukazuje radość ze spotkania przyjaciółek.

2.4.3. Pozycje kobiet na obrazie są swobodne. Są pogrążone w rozmowie.

2.4.4. Widać, że kobiety patrzą na siebie z zainteresowaniem. Interesuje je, co ma do przekazania przyjaciółka. Nie są samolubne i egoistyczne.