ALTERNATIBEN KOMUNITATEA

Ekoliderrak Saretik “Alternatiben Komunitatea” maparen bidez azken urteetako ibilbidean jasangarritasunerako bidean ezagututako eragile interesgarriak bistaratu nahi izan ditugu. Berez, mugatua da; beste "Alternatiba" gehiago kanpoan gelditu dira. Gu honeraino iritsi gara, eta ez da gutxi. Helburua, komunitatearen aniztasuna eta aberastasuna bistarazteaz haratago, kontaktu bideak sortu eta gaian sartu nahi dutenentzako erreferentzia batzuk ematea dugu. Irizpide bereizgarria Euskal Herrian ...

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
ALTERNATIBEN KOMUNITATEA by Mind Map: ALTERNATIBEN KOMUNITATEA

1. HEZKUNTZA

1.1. Gizarte Hezkuntza

1.1.1. Amarauna

1.1.2. Bizi Toki

1.1.3. Elkarbanatuz

1.1.4. Equipare

1.1.5. GITE - IPES

1.1.6. Gizalde

1.1.7. Guraso.com

1.1.8. Hartu-Emanak

1.1.9. Ikaskidetza Sarea

1.1.10. Jolas eta Ekin

1.1.11. Joxemi Zumalabe Fundazioa

1.1.12. Keima

1.1.13. Konekta

1.1.14. Parte Hartuz

1.1.15. Sortzen

1.1.16. Trukeme

1.1.17. Txatxilipurdi

1.1.18. Urtxintxa Eskola

1.1.19. Zentzuz Kontsumitu /Consumo Con Sentido

1.2. Heziketa Profesionala

1.2.1. EDE Fundazioa

1.2.2. Innobasque

1.2.3. Sinergia Sostenible

1.2.4. Sinnergiak Social Innovation

1.3. Jasangarritasuna

1.3.1. CEA-IGI Gasteiz

1.3.2. CRANA

1.3.3. Cristina Enea Fundazioa

1.3.4. EAThink2015

1.3.5. Gure Sustraiak

1.3.6. Euskadiko Biodibertsitate Zentroa. Madariaga Dorretxea

1.3.7. Ingurugelak

1.3.8. Natureskola

1.3.9. Sastarrain Baserri Eskola

2. ANTIMILITARISMOA

2.1. Asamblea Antipolígono de las Bardenas

2.2. Bardenas ya! Iniciativa asamblearia de antimilitaristas

2.3. Iruñeako KEM-MOC

2.4. Kakitzat

3. KULTURA eta HIZKUNTZA

3.1. Liburu / Musika / Dokumentu Zentruak

3.1.1. Bizizaleak

3.1.2. Herri Liburutegi Digitala

3.1.3. Katakrak

3.1.4. DDT Banaketak

3.2. Hizkuntza Ekologia

3.2.1. Bagera

3.2.2. Banaiz Bagara Elkartea

3.2.3. Bertsozale Elkartea

3.2.4. Euskaltzaleen Topagunea

3.2.5. Eusko Ikaskuntza

3.2.6. Garabide

3.2.7. Kontseilua

3.2.8. Kutxa Ekogunea

3.2.9. SLK (Soziolinguistika Klusterra)

3.2.10. UEMA (Udalerri Euskaldunen Mankomunitatea)

3.2.11. UNESCO Etxea

3.3. Kultura Ezberdinen Integrazioa

3.3.1. Astra Gernika

3.3.2. Compartiendo Culturas

3.3.3. Radix2

3.4. Besteak

3.4.1. Auzoko

3.4.2. Euskalduntasuna

4. KOMUNIKAZIOA

4.1. Ikus-Entzunezkoak

4.1.1. 97 Irratia

4.1.2. Arrosa Irrati Sarea

4.1.3. Eguzki Bideoak

4.1.4. Ekosfera

4.1.5. Iraola Irratia

4.1.6. KCD

4.2. Internet Irekia

4.2.1. Güfi.net Euskadi

4.2.2. Internet Doan

4.3. Prentsa - Aldizkariak

4.3.1. Ingurumena - Lehen Sektorea

4.3.1.1. ADDA

4.3.1.2. Ardatza

4.3.1.3. Baserri Bizia

4.3.1.4. Ihitza

4.3.2. Kontsumo Arduratsua

4.3.2.1. El Correo del Sol

4.3.2.2. Opciones. Consumo y Estilos de Vida Transformadores

4.3.3. Soziala

4.3.3.1. Barrios Altos

4.3.3.2. Diagonal Taldea

4.3.3.3. Herri Kolorea

4.3.3.4. Klitto

4.3.3.5. Pikara

4.4. Publizitatea

4.4.1. La Box

4.4.2. Cosume Hasta Morir Kontrapublizitatea

5. EZAGUPEN BURUJABETZA

5.1. Burujabetza Teknologikoa

5.1.1. Burutek - BasqueOSE

5.1.2. Diaspora

5.1.3. Erreka Multimedia

5.1.4. Hardware Librea

5.1.5. Lorea Software Libre

5.1.6. Visualiza

5.2. Disziplinen Arteko Elkartrukea

5.2.1. ColaBoraBora

5.2.2. Conexiones Improbables

5.2.3. Copy Love

5.2.4. Creative Commons

5.2.5. Eraldalab

5.2.6. Hirikilabs

5.2.7. Impact HUB Donostia

5.2.8. Pink Gorillas

5.3. Informazio Publikorako Sarbidea

5.3.1. Acces.info

6. ENERGIA

6.1. Energia Berriztagarrien Bilguneak

6.1.1. Solarquedada

6.1.2. Eurosolar

6.1.3. Plataforma Nuevo Modelo Energético

6.1.4. TIA (Teknologia Alternatiboko Zentroa)

6.2. Energia Kooperatibak

6.2.1. Goiner

6.2.2. Energia Gara - Som Energia

6.2.3. Barrizar Energia Zerbitzuen Kooperatiba

6.2.4. I.Ener

7. DESOBEDIENTZIA ZIBILA

7.1. Energia Burujabetza

7.1.1. DeSolbediencia

7.1.2. Ecooo

7.1.3. Guerrilla Solar

7.2. Gizarte Eredu Eraldaketaren Aldeko Elkarteak

7.2.1. Bizi!

7.2.1.1. Alternatiba

8. EKOLOGIA

8.1. Animaliak - Landareak

8.1.1. Askekintza

8.1.2. Bizilore

8.1.3. Donostia Antitaurina Orain

8.1.4. Haritzalde

8.1.5. Hegalaldia

8.1.6. Itsas Enara

8.1.7. Lanius

8.1.8. SEO Birdlife

8.1.9. Ugatza

8.2. Azpiegitura Ez Jasangarrien Aurkako Plataformak

8.2.1. AHT Gelditu! Elkarlana

8.2.2. Autopista Elektrikorik Ez

8.2.3. Fracking Ez

8.2.4. Garoña Itxi Orain

8.2.5. Mugitu!

8.2.6. Tosu Betirako

8.2.7. Yesa+No

8.3. Hondakinen Kudeketa

8.3.1. Hiru Mugak Batera

8.3.2. Zero Zabor

8.4. Ingurumen Babeserako Plataformak

8.4.1. Aingura Kofradia Pirata

8.4.2. Eguzki Talde Ekologista

8.4.3. Ekoliderrak Sarea

8.4.4. Ekologistak Martxan

8.4.5. Euskalnatura Zumaiako Natur Taldea

8.4.6. Greenpeace Euskadi

8.4.7. Gure Lurra

8.4.8. Gurelur

8.4.9. Instituto Alavés de la Naturaleza

8.4.10. Izate

8.4.11. Kima Berdea

8.4.12. Labaki Bizirik!

8.4.13. Les Amis de la Terre

8.4.14. Lurra

8.4.15. Sagarrak Ekologista Taldea

8.4.16. Sustrai Erakuntza

8.4.17. Txepetxa Gernikako Ekologi Lantaldea

8.4.18. WWF Adena

8.4.19. Zain Dezagun Urdaibai

8.4.20. Kutxa Ekogunea

8.5. Zientzia Elkarteak

8.5.1. Aranzadi Zientzia Elkartea

8.6. Besteak

8.6.1. CADE

8.6.2. Hontza

8.6.3. Landazuria

9. OSASUNA-ZAINKETA

9.1. Haurdunaldia - Amatasuna

9.1.1. Amagintza

9.1.2. Euskadiko Esnearen Liga / Liga de la Leche de Euskadi

9.1.3. Haurdun

9.1.4. Magalean

9.1.5. Zelaun

9.2. Drogomenpekotasuna

9.2.1. Hegoak Elkartea

9.3. Medikuntza Naturala

9.3.1. Zeanuriko Sendabelarren Tailerra

9.4. Nagusi / Menpekodunen Zainketa

9.4.1. Bizitzen Fundazioa

9.4.2. HomeCareLab

9.4.3. Servicios Sociales Integrados

9.4.4. Transforma

9.4.5. Zaintzalan

9.5. Psikologia - Osasun Mentala

9.5.1. Aukeran Psikologia

9.6. Osasun Publikoaren Babesa

9.6.1. Osalde

9.6.2. Yo Sí, Sanidad Universal

9.7. Besteak

9.7.1. Amalau

9.7.2. Aurrerantz

9.7.3. Berdin

9.7.4. Euskarri

10. HERRIGINTZA

10.1. Arkitektura Jasangarria - Bioeraikuntza

10.1.1. Ekodeco

10.1.2. Ekopolis

10.1.3. Eraiki Zure Etxebizitza

10.1.4. Ingurubide

10.1.5. Oikos

10.1.6. Lastoarekin Eraikitzeko Sarea - Red de Construcción con Paja

10.1.7. Verdea

10.2. Eko "Herriak"

10.2.1. Amalurra

10.2.2. Arbizuko Kanpina

10.2.3. RIE (Red Ibérica de Ecoaldeas)

10.2.3.1. Arizkuren

10.2.3.2. Arterra Bizimodu

10.2.3.3. Lakabe

10.2.3.4. Rala

10.2.3.5. Zazpe

10.3. Etxebizitza Eskubidea

10.3.1. Etikalia

10.3.2. Etxebizhitza

10.3.3. Kaleratzerik Ez / Stop Desahucios

10.4. Gizarteratzea

10.4.1. Agintzari

10.4.2. Argi-Lan

10.4.3. Atzegi

10.4.4. Berriotxoak

10.4.5. Bizkaiako Inmigrante Elkarteen Federazioa - Federación Asociaciones Inmigrantes de Bizkaia Migrazioa

10.4.6. Caritas

10.4.7. CEAR Euskadi (Comisión Ayuda al Refugiado en Euskadi)

10.4.8. Emaus

10.4.9. Ecuador Etxea

10.4.10. Eginaren Eginez

10.4.11. EH 11 Kolore

10.4.12. Emigrados Sin Fronterass

10.4.13. Eskuaire

10.4.14. Euskadi-Cuba

10.4.15. Euskal Gorrak

10.4.16. Fekoor

10.4.17. Goiztiri Elkartea

10.4.18. La Posada de los Abrazos

10.4.19. Mbolo moy Doole

10.4.20. Mujeres Con Voz

10.4.21. Paris 365

10.4.22. Sustraibarri

10.4.23. Sorgin eta Anitzak - Brujas y Diversas

10.4.24. Verdini Dantza Taldea

10.5. Herri Plataformak

10.5.1. Eutokia

10.5.2. Herri-Ola

10.5.3. Udalsarea (Tokiko Agenda 21)

10.6. Herritarren Plataformak

10.6.1. Auzotarrok (Bilboko Auzoetako Jai Batzordeak)

10.6.2. Bagara Herrigintzan

10.6.2.1. Bagara Herrigintza Gaztea

10.6.3. Bilboko Konpartsak

10.6.4. BLV-S.Fco-Zabala taldeen koordinadora

10.6.5. Demagun

10.6.6. Donostiako Piratak

10.6.7. Gora Gasteiz

10.6.8. Gora Iruñea!

10.6.9. Gureztatu

10.6.10. Hiria Kolektiboa

10.6.11. Txirbilenea

10.7. Lagapen Erregimena

10.7.1. Aldatu Fundazioa

10.7.2. Etxekoop

10.7.3. Lagapen Erregimeneko Etxebizitzen Kooperatiba - Cooperativas de Viviendas en Cesión de Uso

10.7.4. Sostre Cívic

10.8. Besteak

10.8.1. Tobera

10.8.2. Oñatiko Sorkuntza

10.8.3. Joxemi Zumalabe

11. URA

11.1. Ibaiak

11.1.1. Ura. Nueva Cultura (Ibaien Aldeko Nafar Plataforma - Plataforma Navarra en Defensa de los Ríos) 

11.1.2. Ega Salba Dezagun

11.2. Itsasoa - Kostaldea

11.2.1. Albaola Faktoria

11.2.2. EIBE

11.2.3. Itsas Ama

11.2.4. Itsas Arima

11.2.5. Itsas Begia

11.2.6. Mater Itsasontzi Museoa

11.2.7. Surfrider

11.3. Uren Kudeaketa

11.3.1. Ura Agentzia

11.4. Bessteak

11.4.1. Euri Ura

12. LANKIDETZA

12.1. Crowfounding

12.2. Denbora Bankua - Trukea

12.2.1. Auzopolis

12.2.2. Dirurik Gabeko Elkartea

12.2.3. Ematruke

12.2.4. Hernanitruk

12.2.5. Truekkea

12.3. Garapen Soziala

12.3.1. Bakea eta Duintasuna

12.3.2. Bizilur

12.3.3. EAPN Esukadi (Pobrezia eta Gizarte-Bazterkeriaren Aurkako Europear Sarea)

12.3.4. Elkarhezitzen

12.3.4.1. AMS Mundu Solidarioa

12.3.4.2. Harreman

12.3.4.3. Serso

12.3.5. Elkartzen

12.3.6. Emakume Internazionalistak

12.3.7. Enlazando Alternativas

12.3.8. Euskadi GGKE koordinadora

12.3.9. Euskal Fondoa

12.3.10. Euskal Herriko Eskubide Sozialen Karta

12.3.11. Grain

12.3.12. HEGOA (Nazioarteko Lankidetza eta Garapenari Buruzko Ikasketa Institutua)

12.3.13. Ibarratik Misio Taldea

12.3.14. Incyde

12.3.15. Komite Internazionalistak

12.3.16. Manu Robles Arangiz Fundazioa

12.3.17. Medicus Mundi

12.3.18. MunduBat

12.3.19. OCSI

12.3.20. SEADen Lagun Elkartea / Asociación de Amigos y Amigas de la RASD

12.3.21. Setem Hego Haizea

12.3.22. Zabaldi

12.3.23. Mugarik Gabe -Giza garapen jasangarria eta bidezkoa lortzeko lankidetzarako GKE

13. ELIKADURA SUBIRANOTASUNA

13.1. Nekazaritza/Abeltzaintza Ekologikoa

13.1.1. Aldaba Zahar Elkartea

13.1.2. Biolur Gipuzkoa

13.1.3. Bionekazaritza

13.1.4. Blasenea

13.1.5. BLE (Biharko Lurraren Elkartea)

13.1.6. EHKoletiboa

13.1.7. Ekolur Bizkaia

13.1.8. ENEEK

13.1.9. Errotik Etxanoko Gaztaie

13.1.10. Euskal Herriko Hazien Sarea

13.1.11. GaraiOn

13.1.12. IDOKI (Euskal Herriko Etxe Ekoizleen Elkartea)

13.1.13. Josenea

13.1.14. Lur Denok

13.1.15. Lurreko

13.1.16. Mattenea Baserria

13.1.17. Solotxu Bizitza Elikatzen

13.1.18. Vista Alegre Baserria

13.1.19. Ximaurpila

13.2. Elikadura Subiranotasuna

13.2.1. Ekobaraka

13.2.2. Ekolapiko

13.2.3. Etxalde

13.2.4. Larrabetzu Eskola

13.2.5. La Vía Campesina

13.2.6. Uztaro Koop

13.3. Landa Garapenera

13.3.1. Abelur

13.3.2. Behemendi Donostialdea Bidasoako Landa Garapenerako Elkartea

13.3.3. EBEL (Euskadiko Emakume Baserritarren Elkartea)

13.3.4. EHNE

13.3.5. ELB (Euskal Herriko Laborarien Batasuna)

13.3.6. ENBA (Euskal Nekazarien Batasuna)

13.3.7. Euskadiko Nekazari Kooperatiben Federazioa

13.3.8. Euskal Herriko Laborantza Ganbara

13.3.9. Gaztenek

13.3.10. Hitzez (Baserriko Emakumeen Elkartea)

13.3.11. Lorra

13.3.12. Lurgintza

13.3.13. Lur-Lan

13.3.14. Lurrama

13.3.15. Lurzaindia

13.3.16. Natuaraba

13.3.17. Nire Akordioa

13.3.18. Osanatur

13.3.19. UAGA (Unión de Agricultores y Ganaderos de Alava)

13.3.20. Uagalur

13.3.21. Udaltruke

13.4. Besteak

13.4.1. Amalur

13.4.2. Ikodi

13.4.3. Stop Transgenikoak

13.4.4. Zerain

14. KONTSUMO ARDURATSUA

14.1. Berrerabilpena / 2.Eskua / Trukea

14.1.1. Berrera2

14.1.2. 2.Eskua Denda

14.1.3. Gratix Denda

14.1.4. Iratxe Liburudenda

14.1.5. Jantzi Again

14.1.6. Paris 365 Denda

14.1.7. Re-Read Liburudenda

14.1.8. Sindesperdicio

14.1.9. Te lo Regalo / Te lo Cambio (Facebook Plataformak)

14.1.10. Truke

14.2. Bidaiak

14.2.1. Nairobitarra Bidea Amets

14.3. Kontsumitzaile Elkarteak

14.3.1. EKA OCUV

14.4. Kontsumo Taldeak /Kooperatibak

14.4.1. AlmaZen

14.4.2. Basherri Sarea

14.4.3. Bidazi

14.4.4. Bio Alai

14.4.5. Bizigai

14.4.6. Ekoizan

14.4.7. Elkar Sarea

14.4.8. Ereindajan

14.4.9. Esnetik Kooperatiba

14.4.10. Gurdi

14.4.11. Karrakela

14.4.12. Landare

14.4.13. Lurgozo

14.4.14. Marisatsa

14.4.15. Nekasarea

14.4.16. Oreka Bioelkartea

14.4.17. Otarra

14.4.18. Saretuz

14.4.19. Tomate Gorriak

14.5. Slow Food

14.5.1. Slow Food Araba

14.5.2. Slow Food Bizkaia

14.5.3. Slow Food Gipuzkoa

14.5.4. Slow Food Navarra

14.6. Besteak

14.6.1. Ludari

14.6.2. Amaren

15. BIDEZKO MERKATARITZA

15.1. Artisans du Monde

15.2. EquiMercado

15.3. Euskal Herriak TTIPari ez!

15.4. Gabiltza

15.5. Ideas

15.6. Kidenda

15.7. OXFAM Intermon

15.8. WFTO (Bidezko Merkataritzaren Mundu Erakundea)

16. EKONOMIA SOZIAL ETA ERALDATZAILEA

16.1. Autogestioa

16.1.1. Sutearo

16.2. Banka Etikoa

16.2.1. Fiare Banca Etica

16.2.2. Koop 57 EH

16.2.3. Oikocredit

16.2.4. Triodos Bank

16.3. Desazkundea

16.3.1. Deshazkundea Bilbo

16.3.2. Bira Beste Aldera - Dale la Vuelta

16.3.3. BBT (Butroi Bizirik Trantsizioan)

16.3.4. Errekaleor Bizirik!

16.3.5. Gasteiz Trantsizioan

16.4. Lanpostu topaketa

16.4.1. Agiantza

16.4.2. Aldauri Fundazioa

16.4.3. Berziklatu

16.4.4. Bidebarri Enplegu Zentrua, S.L.

16.4.5. Gaztelan

16.4.6. Gizatea

16.4.7. Goilurra

16.4.8. Gureak

16.4.9. Harresiak Apurtuz

16.4.10. Koopera

16.4.11. Malen Etxea

16.4.12. Nabut

16.4.13. Peñascal Kooperatiba

16.4.14. Sartu

16.4.15. Suspertu

16.4.16. Urbegi

16.5. Tokiko Moneta

16.5.1. Axtroki

16.5.2. Ekhi

16.5.3. Eusko

16.5.4. Ogerleko

16.5.5. Truk

16.5.6. Txanpon

16.5.7. Txantxia

16.6. Ekonomia Solidarioa

16.6.1. Economía del Bien Común

16.6.2. Goazen Azokara!

16.6.3. Mugarik Gabeko Ekonomilariak - Economistas Sin Fronteras

16.6.4. Ner Group

16.6.5. ODG (Observatorio de la Deuda en la Globalización)

16.6.6. Olatukoop

16.6.7. Red Renta Básica

16.6.8. RCADE (Red Ciudadana por la Abolición de la Deuda Externa)

16.6.9. REAS (Red de Redes de Economía Social)

16.6.10. RIPESS (Red Intercontinental de promoción de la Economía Social y Solidaria)

16.6.11. Sumaconcausa

16.6.11.1. Empresómetro

16.6.11.2. Tierra

16.6.12. Zero Pobrezia

16.7. Besteak

16.7.1. Ambes Elkartea

16.7.2. Arrikoop

16.7.3. Auzolan

16.7.4. BBVA Hiltzaile!

16.7.5. Elkarte Fundazioa

17. MUGIKORTAUNA

17.1. Autoa

17.1.1. BlaBLaCar

17.1.2. Eusko CarSharing Elkartea

17.1.3. MoveEuskadi

17.2. Bizikleta

17.2.1. Bigarren Eskua

17.2.2. Bizikleteroak

17.2.3. Bizizbizi

17.2.4. Kalapie

17.3. Oinez

17.3.1. Eskolako Bidea

17.3.2. Eskolara Oinez Noa

17.3.3. Milazango

17.3.4. Oin Alai

17.3.5. Oinezkoen Metroa

17.3.6. Oinezkoen Trena

17.4. Trena

17.4.1. Zona Media por el Tren

18. Goteo

19. .