Charakterystyka podstawowych papierów używanych do drukowania.

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Charakterystyka podstawowych papierów używanych do drukowania. by Mind Map: Charakterystyka podstawowych papierów używanych do drukowania.

1. Papiery zwojowe

1.1. Papier SC (Supercalendered) – papiery SC są to drzewne papiery, zaklejone w masie, mocno wypełnione podatne operacji superkalandrowania.

1.2. Papier MFC Offset (Machine Finished Coated) – jest odmianą drzewną papieru opisanego przy charakterystyce papieru MFC bezdrzewnego,

1.3. Papier LWC (Light Weight Coated) – jest to niskogramaturowy papier drzewny dwustronnie powlekany.

1.4. Papier ULWC (Ultra-Lightweight Coated) – jest to niskogramaturowy papier LWC.

1.5. Papier FCO (Film Coated Offset) – to nic innego, jak warstwowo (filmowo) powlekany papier LWC, przeznaczony do drukowania offsetem.

1.6. Papier MWC (Machine Weight Coated) – jest odmianą drzewną papieru HWC

1.7. – WSOP (Web Sized Offset Paper) – czyli papier offsetowy zwojowy zaklejany powierzchniowo.

2. Papiery gazetowe

2.1. MF (Machine Finished) – papier drzewny maszynowo gładzony gazetowy, w wersji do typografii i w wersji do offsetu, matowy.

2.2. MFS (Machine Finished Speciality) – papier drzewny gazetowy o specjalnym wykończeniu (maszynowo satynowany lub kolorowy).

2.3. TOP (Telephone Directory Paper) – papier drzewny przeznaczony do drukowania offsetowego lub typograficznego książek adresowych i telefonicznych o powierzchni MF lub MFS, biały lub kolorowy.

3. Papiery specjalne

3.1. Papiery do produkcji kopert, bezdrzewne i makulaturowe, niepowlekane i jednostronnie powlekane – przeznaczone są do maszynowej produkcji kopert.

3.2. Papiery tłuszczoodporne – jest to papier pakowy odmiany bezdrzewnej, przeznaczony do pakowania środków spożywczych zawierających znaczne ilości tłuszczów.

3.3. Papiery jednostronnie powlekane lub jednostronnie metalizowane bezdrzewne lub drzewne przeznaczone do produkcji opakowań miękkich.

3.4. Papier samokopiujący jest papierem z warstwami funkcjonalnymi umożliwiającymi proces chemicznego kopiowania. Papier podłożowy jest papierem zaklejonym w masie o wysokiej białości (lub barwiony) i wysokiej wytrzymałości mechanicznej,

3.5. Papier workowy – stosowany do produkcji worków papier bezdrzewny, stanowi odmianę papieru pakowego, wykonany jest niebielonej celulozy siarczanowej.

3.6. Papier samoprzylepny – przeznaczony do produkcji etykiet samoprzylepnych. Jest to papier odmiany bezdrzewnej powleczony klejem samoprzylepnym i zabezpieczony przekładką antyadhezyjną, którą stanowi głównie papier silikonowy.

3.7. Papiery (bibułki) higieniczne – są papierami nieklejonymi, wytwarzanymi w odmianach: bezdrzewnej lub mieszanej.

3.8. Papiery do owijania cukierków – są to najczęściej papiery siarczynowe odmiany BO, zadrukowane techniką fleksograficzną, a następnie poddawane procesowi impregnowania parafiną lub hot-meltem.

3.9. Papiery pakowe – produkowane są w odmianach: bezdrzewnej, półdrzewnej i mieszanej. Papier pakowy siarczanowy jest przeznaczony do wytwarzania mocnych i trwałych opakowań.

3.10. Papiery pokryciowe tektury falistej – są to papiery stosowane na warstwy płaskie tektury falistej.

4. Tektury wielowarstwowe

4.1. Tektura lita celulozowa bielona.

4.2. Tektura do produkcji pudełek składanych.

4.3. Tektura makulaturowa o uszlachetnionej powierzchni.

4.4. Tektura lita celulozowa niebielona.

5. Papiery drukowe luksusowe

5.1. WF/HWC (Woodfree/Heavy Weight Coated) – jest to papier dwustronnie powlekany o dużej gramaturze tak powłoki, jak i papieru, przeznaczony głównie do drukowania offsetowego.

5.2. WF/MWC (Woodfree/Medium Weight Coated) – jest to papier drukowy dwustronnie powlekany o średniej gramaturze tak powłoki, jaki papieru, stosowany do drukowania offsetowego.

5.3. WF/LoWC (Woodfree/Low Weight Coated) – jest to cienki papier drukowy o gramaturze od 80 do 90 g/m2, powlekany dwustronnie.

5.4. WF/MFC (Woodfree/Machine Finished Coated) – jest to papier dwustronnie jednokrotnie powlekany, maszynowo gładzony, matowy.

5.5. WF/MF (Woodfree/Machine Finisched) – jest to papier bezdrzewny, wypełniony, mocno zaklejony, niepowlekany, o powierzchni maszynowo gładzonej.

5.6. Papiery powlekane typu „Chromolux” – są to wytwory papiernicze powlekane metodą specjalną, tzw. metodą odlewu.

5.7. Papier kserograficzny bezdrzewny i drzewny – jest to najczęściej papier odmiany bezdrzewnej, rzadziej półdrzewnej lub makulaturowej, stosowany w kopiarkach działających według różnych metod utrwalania tonera.

5.8. Papier do produkcji formularzy „bez końca” – służy po uprzednim wydrukowaniu do ręcznego lub komputerowego wypełniania (tzw. składanka komputerowa).

5.9. Papiery Bond, Bank, Hartpost i Bankpost - naturalny (niepowlekany) papier, przeznaczony do projektowania blankietów firmowych.

5.10. Papier OCR (Optical Character Recognition) – jest to papier, który służy jako podłoże we wszelkiego rodzaju drukarkach elektronicznych drukujących treści odczytywane przez czytniki optyczne.

5.11. Papier do pisania – jest stosowany głównie do drukowania akcydensów, formularzy, zeszytów itp. Produkuje się go głównie w postaci arkuszy w odmianie bezdrzewnej, półdrzewnej, drzewnej o gramaturze od 50 do 315 g/m2.

5.12. Papier czerpany i jego imitacje – są to rodzaje wysokogatunkowego, luksusowego papieru do pisania. Wykonuje je się całkowicie ręcznie.

5.13. Papier do pisania na maszynie – jest on przeznaczony głównie do pisania na maszynie, ale wykonuje się na nim także różne druki akcydensowe. Produkuje się go w odmianie bezdrzewnej i półdrzewnej w gramaturach od 63 do 100 g/m2.