Vem jobbar på Grönt Center?

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Rocket clouds
Vem jobbar på Grönt Center? by Mind Map: Vem jobbar på Grönt Center?

1. Fröjas, Oasen i Ås

1.1. Peter Johansson, ägare & VD

1.2. Juho Skinnari, Kafé/butiksbiträde, fairtradeinformatör

1.3. Nangiyalay Ghaus Mohamad, Kafébiträde

1.4. Zaker Ghayomi, Kafé/butiksbiträde

1.5. 4 extra anställda vid behov

1.6. 25 000 besökare årligen

2. Torsta AB

2.1. Trine Amundsen, VD

2.2. Skolan

2.2.1. Per-Erik Nemby, Rektor

2.2.2. Ann-Sofie Nilsson, Naturbrukslärare

2.2.3. Cecilia Malmsten, Naturbrukslärare hund

2.2.4. Eva Larsson, Naturbrukslärare lantbruk

2.2.5. Johan Montelius, Naturbrukslärare skog

2.2.6. Kenneth Åström, Naturbrukslärare skog

2.2.7. Torbjörn Sperring, Naturbrukslärare skog

2.2.8. Ragnar Fredholm, Naturbrukslärare skog

2.2.9. Ulf Moe, Naturbrukslärare skog

2.2.10. Daniel Moe, Naturbrukslärare skog

2.2.11. Anna Beck-Friis, Naturbrukslärare djurvård

2.2.12. Tina Hemmingsson, Fritidsledare

2.2.13. Nils Nilsson, Naturbrukslärare, verkstadsansvarig

2.3. Landsbygdsutveckling

2.3.1. Anna Olofsson Frestadius, Utvecklingschef

2.3.2. Anna Beck-Friis, Landsbygdsutvecklare veterinär, , får scanning GRENI 2

2.3.3. Fabienne Theilier, kommunikatör, Nordens Gröna bälte.

2.3.4. Malin Jonsson, Landsbygdsutveckling/Lärare

2.3.5. Helen Hansen Axelsson, Landsbygdsutvecklare, konsultverksamhet, odling, affärsrådgivning

2.3.6. Karl Komstedt, Landsbygdsutvecklare, skog, kursverksamhet

2.3.7. Mattias Granqvist, Landsbygdsutvecklare skog, konsultverksamhet, kursverksamhet

2.3.7.1. Mats Wiksten, Instruktör skog

2.3.7.2. Mikael Hedberg, Instruktör skog

2.3.7.3. Fredrik Olofsson, Instruktör skog

2.3.7.4. Bengt Hansson, Instruktör skog

2.3.7.5. Jonas Larsson, Instruktör skog

2.3.8. Ida Olofsson, Landsbygdsutvecklare, jordbruk, kemist, GREI

2.3.9. Preethi Huczkowski, Inspiratör Offentlig gastronomi

2.3.10. Amanda Halvarsson, Försöksodlingarna

2.4. Gården

2.4.1. Gert Åhlund, Driftledare

2.4.2. Anna-Karin Hofmann, Förman

2.4.3. Lisa Nilsson, Djurskötare/instruktör

2.4.4. Nils-Olof Lysén, Djurskötare/instruktör

2.4.5. Elisabeth Gunnmann, Djurskötare/instruktör

2.4.6. Gunnar Mårtensson, Traktorförare/instruktör

2.4.7. Hans Andersson, Vaktmästare

2.4.8. Boel Grufberg, Förman

2.4.9. Magnus Svensson, Instruktör

2.4.10. Carolin Antonsson, Djurskötare

2.4.11. Susanne Hofberg, Djurvårdare/instruktör

2.4.12. Claes Lindgren, Försöksodling

2.4.13. Beda Brus Norhén, Djurskötare

2.5. Kommunikation

2.5.1. Joackim Ekroth, Kommunikationschef

2.5.2. Robert Edfedt Henriksson , Marknadsföring/information

2.5.3. Eva Esterby, Marknadsföring/information

2.6. Administration

2.6.1. Maria Thorén, Administrativ chef

2.6.2. Eva Svärd, Ekonomi/Projekt

2.6.3. Gunilla Wallander, Lön, administration, konferens

2.7. Restaurangen

2.7.1. Malin Ölund, Köksmästare

2.7.2. Rickard Backskog, Kock

2.7.3. Marita Åsberg, Restaurangbiträde

2.7.4. Mats Bäckström, Köksbiträde

2.7.5. 30 000 portioner per år, 6600 externa restaurangbesökare per år

2.8. 434 st kursdeltagare 2017

2.9. Elever

3. Eldrimner

3.1. Bodil Cornell, Verksamhetschef

3.2. Branschansvariga

3.2.1. Christina Hedin, Branschssamordnare, certifiering av mathantverk, Saerimner och styrgrupp

3.2.2. Sofia Ågren, Branschansvarig mejeri

3.2.3. Birgitta Sundin, Branschansvarig mejeri

3.2.4. Tobias Karlsson, Branschansvarig gårdsslakt och charkuteri

3.2.5. Katrin Schiffer, Branschansvarig gårdsslakt och charkuteri

3.2.6. Amelie Kressel, Branschansvarig gårdsslakt och charkuteri

3.2.7. Catrin Heikefelt, Branschansvarig bär-, frukt- och grönsaksförädling

3.2.8. Viktoria Vestun, Branschansvarig bär-, frukt- och grönsaksförädling

3.2.9. Arvid Lorentzon, Branschansvarig bageri

3.2.10. Magnus Lanner, Branschansvarig bageri

3.2.11. Bengt-Åke Nässén, Branschansvarig fiskförädling

3.2.12. Aksel Ydrén, Branschansvarig fiskförädling

3.2.13. Annika Schreweilus, lärare mejeri Utbildningsansvarig YH

3.2.13.1. 27 YH elever

3.2.14. Anna Berglund, Utbildningsansvarig för Nystartare, rådgivning, regionalt arbete

3.2.14.1. 12 st Nystartare

3.2.15. Ida Lundström, Mathantverksdagar

3.2.16. 103 st antal kursdeltagare i Jämtland

3.2.16.1. 568 kursdeltagare per år från hela landet

3.3. Kommunikation

3.3.1. Aleksandra Ahlgren, Verksamhetsamordnare, SM i mathantverk

3.3.2. Annelie Lanner, Redaktör

3.3.3. Stéphane Lombard, Formgivare, foto och film

3.4. Administration

3.4.1. Madeliene Larsen Ivansson, Administrativ samordnare, redovisning och perosnalfrågor

3.4.2. Elisabeth Hallin, Register, adressändringar, beställning av publikationer

3.4.3. Lisa Persson, Redovisningsassistent

3.4.4. Mikael Karlsson, Utvecklare, statistik, it, mässor

3.4.5. Sara Lundkvist, Administratör, kursanmälningar

3.4.6. Leonora Bozzi, Lokalvårdare, Kursfika

3.4.7. Sandra Vestlund, Produktionsassistent

4. LRF Jämtland

4.1. Susanne Öberg, Regionchef Jämtland och Västernorrland

4.2. Marie Sjölin, Företagsutvecklare,

4.3. Ann Larsson, Projektmedarbetare,

4.4. Mona Thorsson, Kontaktperson för kommungrupper och lokalavdelningar, medlemskontakter, verksamhetsutvecklare, (regionalt)

4.5. Linda Haugskott, Mer mat fler jobb

4.6. Lena Pettersson, nationella frågor, Projektcontroller (nationellt)

4.7. Malin Håkansson, nationella frågor, Projektcontroller (nationellt)

4.8. Ing-Mari Jirhed, Mer mat fler jobb

4.9. Viktoria, Lindqvist Kommunikatör

4.10. 3700 st medlemmar Jämtland

5. Leader Sjö, fjäll, skog

5.1. Catarina Nordin Thorpe, Verksamhetsledare, handläggare

5.2. Carina Lönneryd, Ekonom, handläggare

5.3. Ellen Hoas Ströman (södra)

5.4. Bitte Nilsson (södra)

6. Krokom kommun Näringslivsavdelningen

6.1. Julia Pearson, Klustermotor

6.2. Ole Rönning Kristiansson, Affärsutvecklare, fastighet

7. Skolan

7.1. Dennis Jansson, Gymnasielärare fastighet, anläggning & byggnation

7.2. Per-Ola Wallehed, Kurator

7.3. Per-Anders Pålsson, Gymnasiesärskolan fastighet, anläggning & byggnation

7.4. Oscar Runius, Kärnämneslärare

7.5. Karin Helgesson, skolsköterska

7.6. Johan Gidlund, Gymnasiesärskolan skog mark & djur

7.7. Carin Liljekvist, Studie- och yrkesvägledare

7.8. Börje Valfridsson, Gymnasiesärskolan fastighet, anläggning & byggnation

7.9. Bengt Skytteberg, Kärnämneslärare

7.10. Agneta Tronde, Kärnämneslärare

7.11. Ronny Carlsson, Gymnasielärare fastighet, anläggning & byggnation

7.12. Lillian Gundt, Gymnasielärare skog mark & djur

7.13. Ulrika Eriksson , Specialpedagod

7.14. Tomas Frank, Lärare

7.15. Håkan Halllberg

8. LRF Västernorrland

9. SUNNAN

10. LRF Ungdomen

10.1. 400 medlemmar

11. Coompanion

11.1. Pelle Persson, Verksamhetsledare och rådgivare

11.2. Jessica Ottosson, Rådgivare

12. JamtWood Consulting

12.1. Patric Pettersson, VD

13. WesterKaela

13.1. Per Perttu, civilingenjör i maskinteknik, säljare, VD

13.2. Emelie Brahe, maskiningenjör

14. Hushållningssällskapet

14.1. Karin Eliasson, VD Hushållningssällskapet, Senior konsult i energi/biogas

14.2. Gertrud Olsson, Skördefest, Jamtli jul och vår marknad

14.3. Ida Lindman, Näringslivsutvecklare, Mat kompetenscentrum

14.4. Anna Dencker Carlsson, Rådgivare

15. NÄRA

15.1. Anders Lundin, Journalist

15.2. Susanne Kvarnlöf, Journalist

16. Digidest

16.1. Mårten Wikner

17. St Olavsguppen

17.1. Lena Gavelin

17.2. Peter Bring

17.3. Richard Kingsta

17.4. Sören