TVARI U PRIRODI

Jetzt loslegen. Gratis!
oder registrieren mit Ihrer E-Mail-Adresse
TVARI U PRIRODI von Mind Map: TVARI U PRIRODI

1. KISIK Kisik ne gori, ali podržava(omogućuje) gorenje. Velike količine kisika dobivaju se frakcijskom destilacijom tekućeg zraka i elektrolizom vode. Kisika u zraku ima 21%, on je reaktivan i potreban za disanje svih živih bića.

1.1. FOTOSINTEZA Od vode i ugljikovog dioksida biljke pomoću svjetlosti i klorofila proizvode kisik i hranu(šećer) u procesu fosinteze.

2. ATMOSFERA Sloj zraka koji obavija naš planet naziva se Zemljinom atmosferom. Slojevi atmosfere su: troposfera, stratosfera, mezosfera i troposfera. Osim što sadržava kisik koji udišemo, atmosfera nas štiti od štetnog ultraljubičastog zračenja. TLAK ZRAKA pada porastom nadmorske jer je zrak u visinama sve rijeđi.

3. DUŠIK U zraku najviše ima dušika i to 78%. On je inertan plin i potreban je za rast biljaka. Ne gori i ne podržava gorenje.

4. FOSILNA GORIVA Fosilna goriva su neobnovljivi izvori energije.

4.1. Smatra se da je UGLJEN nastao pougljenjivanjem ili karbonizacijom papartnjača i drugih biljaka prije oprilike 300 milijuna godina. Ugljen se dijeli na prirodni i umjetni.

4.2. NAFTA se nalazi u pukotinama stijena pod visokim tlakom u obliku kapljica. Nafta se crpi iz bušotina. Nafta i prirodni plin prevoze se tankerima, cisternama i cjevovodima direktno do rafinerija ili do određenih terminala. Pjednini sastojci se odjeljuju frakcijskom destilacijom.

4.3. Glavni sastojak ZEMNOG PLINA je METAN, CH₄. Prirodni(zemni) plin rabi se u kućanstvima za grijanje i kuhanje.

5. VODA💧 Voda je kemijski spoj vodika i kisika. Vodeni omotač oko Zemlje zove se HIDROSFERA. Najveće zalihe pitke vode nalaze se pod zemljom. Pitka voda ne smije sadržavati mikoroorganizme, organske tvari i velike količine mineralnih tvari. Ovisno o vrstama otopljenih čvrstih tvari, razlikujemo tvrde i meke vode. Tvrda voda sadržava otopljene kalcijeve i magnezijeve soli. Meka voda sadržava male količine otopljenih kalcijevih i magnezijevih soli.

5.1. ANOMALIJA VODE Anomalija vode je pojava da je voda najgušća u tekućem agregatnom stanju stanju, a ne u čvrstom. Anomalija vode je važna u prirodi zato što omogućuje živim bićima u jezeru da prežive i po zimi zbog toga što je na dnu jezera temperatura ista ljeti i zimi.

6. VODIK Vodik je najrasprostranjeniji element u svemiru i čini oko 70% ukupne mase svemira. U sastavu je mnogobrojnih spojeva, a najvažniji spoj je voda. Lako je zapaljiv, a pomiješan s kisikom iz zraka stvara eksplozivnu smjesu koja se zove PLIN PRASKAVAC. Vodik se u laboratoriju najčešće dobiva reakcijom cinka s razrijeđenom klorovodičnom ili sumporovom kiselinom.

7. UGLJIKOV DIOKSID Ugljikov dioksid je najmanje zastupljen plin u zraku. Ima ga 0,035% u zraku. Energija koja je pohranjena u organskom spoju glukozi, odnosno u hrani koju pojedemo, oslobađa se tijekom procesa respracije ili STANIČNOG DISANJA.

7.1. UČINAK STAKLENIKA Ugljikov dioksid u atmosferi djeluje poput stakla u staklenicima. Propušta Sunčeve zrake pa se Zemlja danju grije, a noću hladi.