Техніки регулювання напруження комунікації

Lancez-Vous. C'est gratuit
ou s'inscrire avec votre adresse e-mail
Техніки регулювання напруження комунікації par Mind Map: Техніки регулювання напруження комунікації

1. Соціально-психологічний тренінг (СПТ)

1.1. Групова дискусія як метод СПТ являє собою колективнеобговорення певноїпроблеми з метою вироблення спільноїдумки щодо її вирішення. У ході дискусії відбувається зіставлення думок стосовнообговорюваної проблеми. Її цінність полягає в тому, що завдяки принципу зворотного зв'язку й майстерності керівника дискусії кожен учасник тренінгу одержує можливість побачити, 106наскільки значними єіндивідуальні розходження людей у сприйнятті й поясненніодних ітих самих конфліктних ситуацій.

1.2. У діловій грі увага більше приділяється відпрацьовуванню взаємодіїучасників гри в ситуаціях конфлікту. І набагато менше уваги–аналізу міжособистісних відносин, причин і мотивів учинківучасників конфліктної ситуації. На думку психологів, основний акцент тут робиться на інструментальномуаспектінавчання

1.3. У рольовій грі предметомвивчення є закономірності міжособистісногоспілкування, що розуміються в єдності всіх його сторін: мотиваційної, комунікативної, перцептивної, емоційноїй інтерактивної. Рольова гра –це групова дискусія, але "в особах", де кожному учасниківпропонується виконати роль,відповідно до його уявлень про характер поведінки учасника конфлікту, а також ситуації, що пропонується розіграти уролях. Інші учасники тренінгу виступають в ролі глядачів-експертів, які мають обговорити, чия лінія поведінки була більш вірною.

2. Індивідуальне психоконсультування

2.1. Індивідуальне психологічне консультування розглядається як спосіб надання психологічної допомоги, спрямованої на зміну світосприймання й поведінки особистостів конфлікті.Психолог у ході консультування створює умови для змін у світосприйнятті того,кого він консультує.Ключем до таких змін є терапевтичні відносини між консультантом і людиною, яказвернулася до нього.За допомогою психологічного консультування найчастіше забезпечуються позитивні зміни в конфліктній поведінці людей, що звернулися за допомогою.

3. Аутогенне тренування (AT)

3.1. Цей метод передбачає освоєння людиною прийомів м'язової релаксації, самонавіювання, розвитку концентрації уваги й сили уяви, умінь контролювати свою поведінку.За допомогою AT можливе керування своїм психічним станом, зниження ситуативної тривожності й агресивності.Дослідження підтверджують психокорекційні можливості AT у формуванні конструктивної поведінки в конфліктах.

4. Посередницька діяльність психолога

4.1. Діяльність психолога (соціального працівника) щодо наданнядопомогив розв'язанні реальних конфліктів сприяє вибору оптимальних способів взаємодії з 108опонентом (Н.І. Вересов, 1998; Т.С. Сулимова, 1996). Індивідуальні бесіди з психологом, підготовка до спільної зустрічі з опонентом, спільна роботав тріаді(Я–він–психолог)допомагають людині усвідомити нераціональність своєїповедінки, сприяють конструктивному розв'язанню міжособистіснихсуперечностей

5. Самоаналіз конфліктної поведінки

5.1. Самоаналіз конфліктної поведінки застосовується, коли ми попадаємо в конфлікт або після його завершення.При застосуванні такого способу важливе дотримання певних принципів: об'єктивності, нейтральності, неупередженості, рівности критеріїв, відсутності "подвійного стандарту".Самоаналіз, підкріплений самоспостереженням, самоконтролем і самовладанням, дозволяє вдосконалювати стиль взаємодії з людьми.

6. Арт-терапія

6.1. Використання методу арт-терапії може відбуватися через: 111використання вже відомих творів мистецтва, їх аналіз та інтерпретацію;заохочення особистості до самостійної творчості;поєднання опрацювання твору мистецтва із самостійною творчістю людини;встановлення продуктивної взаємодії між учасниками конфлікту у ході мистецької діяльності.