Виховання дітей в цифрову еру

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Виховання дітей в цифрову еру by Mind Map: Виховання дітей в цифрову еру

1. Правдошукач

1.1. Наші діти повинні здобути важливий життєвий навик — уміння опрацьовувати та відфільтровувати потік інформації, аби докопатися до істини. Щоб досягти цього, потрібно тренувати критичне мислення та навчитися ставити правильні запитання.

1.1.1. Використовуйте вдалі приклади (новини, фотографії та відео), щоб вказати дитині на сумнівну інформацію та різні тактики онлайн-шахраїв.

1.1.2. Будьте прикладом у тому, як шукаєте та опрацьовуєте інформацію.

2. Наставник цінностей

2.1. Багато дітей не зізнаються батькам про негативний досвід онлайн, бо переживають, що батьки зроблять з мухи слона, а в дітей будуть через це проблеми.

2.1.1. Не панікуйте, не лайте дитину і не дорікайте: “Я ж тобі казав...”

2.1.2. Не треба тут же забороняти дитині онлайн-доступ. Спочатку розберіться у ситуації.

2.1.3. Подаруйте дитині свій час та підтримку. Слухайте і визнавайте її почуття.

2.1.4. Додайтеся до друзів своєї дитини у соцмережах. Стежте за оновленнями, які публікує дитина

2.1.5. Пам’ятайте, що іноді батьки своїм втручанням можуть ще більше зашкодити ситуації. Разом з дитиною пограйтеся в рольову гру, аби проговорити, як вона сама може протидіяти зловмистикам у різних ситуаціях.

3. Рефері

3.1. Замість того, аби силоміць вимагати у дітей робити чи не робити певні речі, дайте їм можливість власного вибору, прийнятного для їхнього віку. Разом погоджуйте межі та правила, яких діти зможуть дотримуватися.

3.1.1. Встановіть чіткі правила та обмеження часу на користування цифровими медіа. Коли дитина дотримується правил, похваліть за самодисципліну. Всіляко заохочуйте вміння самоконтролю.

3.1.2. Запишіть ці правила на папері та повісьте на видному місці.

3.1.3. Обоє батьків повинні бути послідовними та діяти згідно узгоджених “штрафів” за невиконання правила.

3.1.4. Обирайте ігри для двох та більше гравців, аби заохотити спільну гру та перетворити ігри у сімейну активність.

3.1.5. Якщо дитина змалку навчиться дисципліни, то у старшому віці вам буде легше контролювати час за іграми та буде менше шансів виникнення залежності від пристроїв.

3.1.6. Встановіть батьківський контроль та паролі, щоб уникнути покупок через ігри.

3.1.7. Заохочуйте та підтримуйте інші дитячі активності, такі як: спорт, музика, творчість, тощо.

4. Захисник

4.1. Cучасні діти мають доступ до Інтернету з багатьох точок входу. Важливо оберігати дітей від небезпеки не тільки в

4.1.1. Розмістіть комп’ютер у спільній кімнаті, де ви зможете спостерігати за дитячою активністю в Інтернеті. Це також стосується використання лептопів, планшетів та мобільних пристроїв.

4.1.2. Не варто давати молодшим школярам особисті мобільні пристрої з доступом до Інтернету.

4.1.3. Використовуйте безпечні налаштування та функції батьківського контролю аби уникнути дитячого доступу до неадекватного контенту.

4.1.4. Почніть з обмеженого доступу до Інтернету (чим молодша дитина, тим строгіші обмеження), а згодом встановлювати певні правила, які дитина виконуватиме, здобуваючи вашу довіру.

4.1.5. Поясніть дитині об’єктивні причини і потребу в правилах та інструкціях, які ви пропонуєте.

5. Рольова модель

5.1. Коли дитина бачить батьків, які постійно сидять за екраном комп’ютера чи телефона, то починає думати, що комп’ютер, телефон, робота, чи той хтось, хто зараз на лінії, є важливішими за неї.

5.1.1. Коли є можливість (наприклад, під час їжі), відкладіть пристрої та запитайте одне в одного про враження цього дня. Навчайте дитину налагоджувати контакти, спілкуючися з нею самою.

5.1.2. Продемонструйте дитині, що це цілком можливо — не зловживати пристроями і не бути від них залежними.

5.1.3. Коли публікуєте дописи про своїх дітей, переконайтеся, що вони не осоромлять їх у майбутньому.

5.1.4. Не публікуйте того, що дитина сказала вам “по секрету”.

5.1.5. Аби захистити конфіденційність ваших дітей, переконайтеся, що обрали правильні налаштування у соцмережах, щоб тільки люди, яким ви довіряєте, могли бачити поширену інформацію.

6. Візіонер

6.1. На жаль, у більшості сімей, технології використовуються радше як “няня” та “забавка”, а не як потужний інструмент. Коли дитина ниє та влаштовує істерики: “Мені нудно”, “Я не знаю чим зайнятися” і вимагає телефон, батьки радо дають дитині ґаджет, аби лише її заспокоїти.

6.1.1. Проводье час та зміцнюйте стосунки з дитиною офлайн: разом гуляйте, читайте, грайте і настільні ігри. Діти зі збалансованим способом життя менше схильні до шкідливих залежностей у майбутньому.

6.1.2. Використовуйте технології як допомогу (а не просто розвагу), щоб розвивати зацікавлення дитини, надихати її до здійснення своїх задумів та мрій.

6.1.3. Влаштовуйте сімейні “дні/тижні, вільні від пристроїв”. Також можна домовитися про “годину без технологій” щовечора.

6.1.4. Поцікавтеся у школі наявними інструментами для онлайн-навчання. Заохочувати дитину користуватися усіма можливостями для розвитку, разом досліджувати їх.