Кайдашева сім'я

Карта знань "Кайдашева Сім'я". Автор: Романенко Павло.

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Кайдашева сім'я by Mind Map: Кайдашева сім'я

1. Сюжет

1.1. Експозиція

1.1.1. Опис села Семигори, портрети головних героїв, розмова Карпа та Лавріна про одруження.

1.2. Зав'язка

1.2.1. Одруження Карпа з Мотрею

1.3. Розвиток дій

1.3.1. Постійні сутички в родині, одруження Лавріна з Мелашкою, проща Мелашки до Києва, смерть Омелька Кайдаша, розподіл спадщини.

1.4. Кульмінація

1.4.1. Сутичка Мотрі з Марусею, внаслідок якої Маруся втратила око.

1.5. Розв'язка

1.5.1. Примирення двох сімей після того, як засохла груша

2. Головні герої

2.1. Мелашка — молодша невістка, дружина Лавріна

2.1.1. «Була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк».

2.2. Лаврін — молодший син

2.2.1. «Молоде довгасте лице було рум’яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум’яні губи – все подихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду на матір».

2.3. Карпо — старший син

2.3.1. «Широкий в плечах, з батьківськими карими гострими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби сердиті».

2.4. Омелько Кайдаш — голова сім’ї, був стельмахом

2.4.1. «Широкі рукава закачались до ліктів; з-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця. На сухому високому лобі набігали густі дрібні зморшки. Кучеряве посічене волосся стирчало на голові, як пух, і блищало сивиною».

2.5. Маруся — дружина Кайдаша, її називали “економшею”

2.5.1. «Вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем».

2.6. Мотря — старша невістка, дружина Карпа

2.6.1. «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум’яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в очах було розлите щось гостре, палке, гаряче, було видно розум з завзяттям і трохи з злістю».

3. Особливості композиції

3.1. Розгортання сюжету за принципом нагнітання епізодів, сцен, колізій

3.2. Смислову роль відіграють численні діалоги.

4. Проблематика

4.1. Проблема сімейних стосунків

4.2. Проблема батьків і дітей

4.3. Проблема виховання

4.4. Проблема віри в Бога

4.5. Проблема людської гідності

4.6. Проблема народної моралі

5. Аналіз

5.1. Тема

5.1.1. Змалювання побуту й психології українських селян у перші десятиріччя після скасування кріпацтва, з усіма його складнощами й суперечностями на прикладі однієї родини.

5.2. Ідея

5.2.1. Засудження індивідуалізму егоїстичних натур і норм народної моралі, що є головними причинами духовної роз'єднанності в родині.

5.3. Літературний рід

5.3.1. епос

5.4. Основна думка

5.4.1. Показ буденних ситуацій, у яких відбувається змізеріння людської душі, зумовлене постійною залежністю людей від матеріальних нестатків. Духовна роз'єднаність зумовлена відсутністю прагнення зрозуміти один одного. Це отруює життя і батьків, і їніх синів та невісток.

5.5. Напрям

5.5.1. реалізм