Кайдашева сім'я

Карта знань "Кайдашева Сім'я". Автор: Романенко Павло.

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Кайдашева сім'я by Mind Map: Кайдашева сім'я

1. Проблематика

1.1. Проблема сімейних стосунків

1.2. Проблема батьків і дітей

1.3. Проблема виховання

1.4. Проблема віри в Бога

1.5. Проблема людської гідності

1.6. Проблема народної моралі

2. Головні герої

2.1. Мелашка — молодша невістка, дружина Лавріна

2.1.1. «Була невелика на зріст, але рівна, як струна, гнучка, як тополя, гарна, як червона калина, довгообраза, повновида, з тонким носиком. Щоки червоніли, як червонобокі яблучка, губи були повні та червоні, як калина. На чистому лобі були ніби намальовані веселі тонкі чорні брови, густі-прегусті, як шовк».

2.2. Лаврін — молодший син

2.2.1. «Молоде довгасте лице було рум’яне. Веселі сині, як небо, очі світились привітно й ласкаво. Тонкі брови, русяві дрібні кучері на голові, тонкий ніс, рум’яні губи – все подихало молодою парубочою красою. Він був схожий з виду на матір».

2.3. Карпо — старший син

2.3.1. «Широкий в плечах, з батьківськими карими гострими очима, з блідуватим лицем. Тонкі пружки його блідого лиця з тонкими губами мали в собі щось неласкаве. Гострі темні очі були ніби сердиті».

2.4. Омелько Кайдаш — голова сім’ї, був стельмахом

2.4.1. «Широкі рукава закачались до ліктів; з-під рукавів було видно здорові загорілі жилаві руки. Широке лице було сухорляве й бліде, наче лице в ченця. На сухому високому лобі набігали густі дрібні зморшки. Кучеряве посічене волосся стирчало на голові, як пух, і блищало сивиною».

2.5. Маруся — дружина Кайдаша, її називали “економшею”

2.5.1. «Вже не молода, але й не стара, висока, рівна, з довгастим лицем, з сірими очима, з тонкими губами та блідим лицем».

2.6. Мотря — старша невістка, дружина Карпа

2.6.1. «Висока на зріст, рівна станом, але не дуже тонка, з кремезними ногами, з рукавами, позакачуваними по лікті, з чорними косами, вона була ніби намальована на білій стіні. Загоріле рум’яне лице ще виразніше малювалось з чорними тонкими бровами, з темними блискучими, як терен, облитий дощем, очима. В лиці, в очах було розлите щось гостре, палке, гаряче, було видно розум з завзяттям і трохи з злістю».

3. Аналіз

3.1. Тема

3.1.1. Змалювання побуту й психології українських селян у перші десятиріччя після скасування кріпацтва, з усіма його складнощами й суперечностями на прикладі однієї родини.

3.2. Ідея

3.2.1. Засудження індивідуалізму егоїстичних натур і норм народної моралі, що є головними причинами духовної роз'єднанності в родині.

3.3. Літературний рід

3.3.1. епос

3.4. Основна думка

3.4.1. Показ буденних ситуацій, у яких відбувається змізеріння людської душі, зумовлене постійною залежністю людей від матеріальних нестатків. Духовна роз'єднаність зумовлена відсутністю прагнення зрозуміти один одного. Це отруює життя і батьків, і їніх синів та невісток.

3.5. Напрям

3.5.1. реалізм

4. Сюжет

4.1. Експозиція

4.1.1. Опис села Семигори, портрети головних героїв, розмова Карпа та Лавріна про одруження.

4.2. Зав'язка

4.2.1. Одруження Карпа з Мотрею

4.3. Розвиток дій

4.3.1. Постійні сутички в родині, одруження Лавріна з Мелашкою, проща Мелашки до Києва, смерть Омелька Кайдаша, розподіл спадщини.

4.4. Кульмінація

4.4.1. Сутичка Мотрі з Марусею, внаслідок якої Маруся втратила око.

4.5. Розв'язка

4.5.1. Примирення двох сімей після того, як засохла груша

5. Особливості композиції

5.1. Розгортання сюжету за принципом нагнітання епізодів, сцен, колізій

5.2. Смислову роль відіграють численні діалоги.