Kom i gang. Det er Gratis
eller tilmeld med din email adresse
Taide ja tuottajuus af Mind Map: Taide ja tuottajuus

1. taide, taiteen yhteiskunnallinen merkitys ja tuottajuus

1.1. kulttuuritapahtumat

1.1.1. Monen erilaisen osaajan työnjäljen summa.

1.1.2. Taide puhuttelee ihmisiä ja näin ollen kulttuuritapahtuman tuloksena voi olla yhteiskunnallista keskustelua.

1.2. Taide on sijoitus yhteiskunnalle

1.2.1. Erilaiset taide- ja kulttuurikohteet ja tuotteet tuovat valtiolle pääomaa.

1.2.2. Taiteella on myös tutkitusti positiivista vaikutusta hyvinvointiin, joten valtion sijoittaessa rahaa taiteeseen samalla se sijoittaa myös kansan hyvinvointiin. [8, 9, 11]

1.2.2.1. Monille nuorille harrastuksilla on paljon myönteisiä vaikutuksia sekä heidän nykyhetkessään että tulevaisuudessaan. Sijoittaminen taiteeseen ja harrastamiseen on siis myös sijoittamista yhteiskunnan tulevaisuuteen.

1.2.2.2. Miksi siis valtio ei sijoittaisi taiteeseen vieläkin enemmän? Mielestäni taiteen ja kulttuurin positiiviset vaikutukset ovat tarpeeksi selkeitä siihen, että niiden avulla voisi perustella rahan käyttämistä taiteen alan tukemiseen.

1.3. Kulttuurituottajaa voidaan pitää välikätenä taiteen ja yleisön välillä.

1.3.1. Esimerkiksi kirja ei synny pelkän kirjailijan voimalla. Tarvitaan myös tuottajaa ja kohdeyleisöä. [5]

1.4. Taiteen taustalla voi olla halu herättää yhteiskunnallista keskustelua.

1.4.1. Keskustelua herättävä taide usein muokkaa yhteiskuntaamme ja kehittää meitä yhteiskuntana eteenpäin.

1.4.2. Taide voi ravistella meitä pois vanhoista ajatusmalleista.

2. kulttuurituottaja

2.1. Tuottajan rooli taiteen alalla

2.2. Millainen on hyvä kulttuurituottaja?

2.2.1. monipuolinen osaaja

2.2.1.1. Tarvitsee kulttuurin tuntemusta

2.2.1.2. Tulee hallita myös liiketaloutta ja taloushallintaa [4,7]

2.2.1.3. Osaa hallita kokonaisuuksia. [4]

2.2.1.3.1. Tuottajan pystyttävä hahmottamaan ja hallitsemaan kokonaisuutta projektin ajan. [4,7]

2.2.1.4. Tarvitaan myös sosiaalisia taitoja.

2.2.2. suunnitelmallinen eteniä

2.2.2.1. Täsmälliset projektisuunnitelmat, joiden mukaan osataan edetä.

2.2.2.2. Osaa ennakoida ja ymmärtää riskejä.

2.2.3. kyky johtaa

2.2.3.1. Osaa tehdä nopeitakin päätöksiä.

2.2.3.2. Kykenee kommunikoimaan erilaisten ihmisten ja ryhmien kanssa. [4]

2.2.3.3. Kykenee johtamaan niin itseään kuin muitakin.

2.2.3.4. Osaa delegoida työtehtäviä muille. Varsinkin isommissa projekteissa kaikkea ei voi tehdä yksin. [7]

2.3. Monipuolinen ammattinimike

2.3.1. Tuottajan työnkuvaan vaikuttaa paljon projektin luonne ja laajuus.

2.3.2. Kulttuurituottaja voi työskennellä kaikkialla siellä, missä on taidetta. Koska taidetta on oikeastaan kaikkialla, on tuottajan työmahdollisuudet laajat.

2.3.2.1. Mahdollisuus suunnata monipuolisesti erilaisiin projekteihin ja työtehtäviin.

3. Miksi on taidetta?

3.1. itseilmaisun keino

3.1.1. Jo kauan sitten taiteella on haluttu viestiä omaa olemassa oloa [1]

3.1.2. Minulle esimerkiksi tanssi on keino luoda uutta ja ilmaista itseäni. Eläytyminen tanssiin, liikkeisiin ja rytmiin vie aistini aivan toiseen maailmaan. [13]

3.1.3. Omien ajatusten ja tunteiden sanallistaminen voi olla monille hankalaa. Taiteen avulla itsensä ilmaisu voi tuntua huomattavasti luonnollisemmalta. [1]

3.2. osa ihmisyyttä

3.2.1. Taide on osittainen heijastus ihmisen syvimmästä olemuksesta.

3.2.2. Luovuus on ihmisen ominaisuus. Toisilla se on vahvempi kuin toisilla. [3, 14]

3.2.3. Kaikki tarvitsevat taidetta elämäänsä. Yleensä sitä löytyy huomaamattamme yllättävän paljon.

3.2.3.1. Taide on useille osa vapaa-ajan viettämistä

3.2.3.2. Osalle taide on myös ammatin puolesta läsnä

3.2.3.2.1. Ammatti taiteen parissa juontaa juurensa nuorena vietettyyn vapaa-aikaan taiteen parissa. [1]

3.2.3.3. Taidetta on kirjaimellisesti kaikkialla. Esimerkiksi talot, graffitit, patsaat ja vaatteet. [10, 12]

4. taide yhteiskunnassa

4.1. vaikutuskeino

4.1.1. Taiteen avulla voidaan herättää yhteiskunnallista keskustelua ja tuoda epäkohtia esille. [13]

4.1.1.1. Taiteen avulla voidaan ottaa kantaa vaikeampiinkin aiheisiin.

4.2. yhdistää ihmisiä

4.2.1. Taide ja sen erimuodot ovat erilaisten yhteisöjen yhteistä tekemistä. [11]

4.2.2. Harrastastukset

4.3. mahdollisuus luoda ja oppia uutta

4.3.1. Lapsille annettava mahdollisuus harrastaa ja tämän kautta oppia itsestään ja ympärillä olevasta maailmasta. [11]

4.3.2. Taide luo mahdollisuuden muokata myös omia ajatuksia ja ajatusmalleja.

4.4. yhteiskunnan tuki taiteelle, apurahat

4.4.1. Apurahat ovat mahdollistaneet monelle taiteilijalle työhönsä keskittymisen ja taiteen luomisen. [2, 5, 9]

4.4.2. Apurahoilla valtio vahvistaa yhteiskuntamme kulttuurielämää ja näin ollen apurahat tukevat myös valtiota. [2, 9]