Видатні вчені у галузі інформатики

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Видатні вчені у галузі інформатики by Mind Map: Видатні вчені у галузі інформатики

1. Віктор Михайлович Глушков

1.1. Під керівнцтвом Віктора Михайловича Головна редакція «Української радянської енциклопедії» видала першу в світі «Енциклопедію кібернетики» у 2-х томах українською (1973) та російською (1974) мовами.

2. Лебедєв Сергій Олексійович

2.1. Під керівництвом Лебедєва в Україні був створений перший на континенті Європи комп'ютер — Мала електронна лічильна машина («МЭСМ»). Наукова школа Лебедєва, що стала головною в колишньому СРСР, за своїми результатами успішно суперничала з американською фірмою IBM. Під керівництвом академіка були створені і передані для серійного випуску 15 типів високопродуктивних, найбільш складних ЕОМ, кожна — продуктивніша, надійніша і зручніша в експлуатації.

3. Сергієнко Іван Васильович

3.1. Народився 13 серпня 1936 року у селі Білоцерківцях, Полтавської області. Відразу після закінчення у 1959 р. механіко-математичного факультету Київського державного університету ім. Т. Г. Шевченка пов'язав професійне життя з Інститутом кібернетики. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію. У 1972-му — захистив докторську дисертацію і став професором кафедри обчислювальної математики Київського держуніверситету, а згодом — завідувачем її філії в Інституті кібернетики.

4. Анато́лій Васи́льович Ані́сімов

4.1. український кібернетик, доктор фізико-математичних наук, професор, декан факультет кібернетики Київського національного університету ім. Тараса Шевченка,член-кореспондент НАН України (2009), дійсний член Академії наук вищої школи України.

5. Єршов Андрій Перович

5.1. Радянський програміст і математик, один з творців «шкільної інформатики», лідер в області теорії й автоматизації програмування, основні праці якого охоплюють теоретичне й системне програмування, мови програмування, теорію схем програм, мішані обчислення.

6. Муххамед Аль Хорезмі

6.1. Поява комп'ютера і інтернету було б неможливо без праць Абу Джафара Мухаммада Ібн Муси аль-Хорезмі, що є основоположником алгебри, алгоритмів і основ інформатики, заявив один з провідних німецьких фахівців з ісламської цивілізації Вольфганг Гюнтер Лерх. Провідне місце серед точних наук на середньовічному Сході займала астрономія як одна з найнеобхідніших на практиці наук, без неї не можна було обійтися ні в зрошуваному землеробстві, ні в морській і в сухопутній торгівлі.

7. Блез Паскаль

7.1. Один із засновників математичного аналізу, теорії імовірності та проективної геометрії, творець перших зразків лічильної техніки, автор основного закону гідростатики. Відомий також відкриттям формули біноміальних коефіцієнтів, винаходом гідравлічного пресу й шприца та іншими відкриттями. Автор знаменитих «Думок» та «Листів до провінціала», які стали класикою французької літератури.

8. Готфрид фон Лейбниц

8.1. Один із засновників математичного аналізу, теорії імовірності та проективної геометрії, творець перших зразків лічильної техніки, автор основного закону гідростатики. Відомий також відкриттям формули біноміальних коефіцієнтів, винаходом гідравлічного пресу й шприца та іншими відкриттями. Автор знаменитих «Думок» та «Листів до провінціала», які стали класикою французької літератури.

9. Чарльз Беббідж

9.1. Англійський математик і економіст, винахідник першоїобчислювальної машини з програмним управлінням, принципи якої на ціле століття випередили науку і техніку, а в наш час знайшли втілення в ЕОМ. Математичні дослідження Чарлза Бебіджа сприяли зародженню англійської алгебраїчної школи. Його економічні роботи отримали високу оцінку Карла Маркса. Таблицями Бебіджа користувалися страхові товариства Європи.

10. Августа Ада Лавлейс

10.1. 8 липня 1835 Ада одружилася з Вільямом Кінгом, 1-им генералом Лавлейсом, і стала баронесою Кінг. У них було троє дітей: син Байрон народився 12 травня 1836 року, донька Енн Ізабелла, яку називали Аннабелла, народилася 22 вересня 1837 року, син Ральф — 2 липня 1839 року. У 1838 році чоловік Ади тримав титул ерла Лавлейса, і її до кінця життя величали графинею Лавлейс.

11. Джордж Буль

11.1. Публіці Буль був відомий в основному як автор ряду важких для розуміння статей на математичні теми та трьох або чотирьох монографій, що стали класичними. Публікація першої статті(«Теорія математичних перетворень», 1839) призвела до дружби між Булем і Д. Ф. Грегорі (редактором «Кембріджського математичного журналу», де стаття була опублікована), що тривала до самої смерті останнього в 1844 р. В цей журнал і «Кембріджський і дублінський математичний журнал», що наслідував його, Буль виклав двадцять дві статті.

12. Норберт Вінер

12.1. В 18 років Норберта Вінера зараховано доктором наук за фахом «математична логіка» в корнельському і гарвардськомууніверситетах. У дев'ятнадцятирічному віці доктор Вінер був запрошений на кафедру математики массачусетського технологічного інституту. «Кібернетика» Вінера побачила світ в 1948 році. Повна назва головної книги Вінера виглядає таким чином «Кібернетика, або управління і зв'язок в тварині і машині».

13. Джон фон Нейман

13.1. Внесок Нейман у розвиток багатьох галузей математики є значним. Перші його роботи, написані під впливом Давида Гільберта, присвячено основам математики. Коли Курт Гедель довів нездійсненність запропонованої Гільбертом програми, Нейман залишив дослідження в цій галузі та взявся до функціонального аналізу і його застосування у квантовій механіці. Нейману належить чітке математичне формулювання принципів квантової механіки, зокрема, її ймовірнісна інтерпретація; його праця «Математичні основи квантової механіки».

14. Ігор Полєтаев

14.1. Вначале 1950-х годов И. А. Полетаев входил в небольшую группу борцов за кибернетику в СССР. Весной 1954 года на семинаре в секретном НИИ-5 МО А. И. Китовым, М. Г. Гаазе-Раппопортом и И. А. Полетаевым были сделаны одни из первых в стране три доклада о кибернетике, считавшейся в СССР до августа 1955 г. лженаукой. И. А. Полетаев был одним из двух переводчиков книги Ф. Морза и Дж. Кимпбела «Методы исследования операций», вышедшей в 1956 г.

15. Клод Елвуд Шеннон

15.1. Найбільше йому вдавалися наука та математика, і удома він створив такі пристрої як моделі літаків, які керувалися по радіо, й систему телеграфу до фірми друга на відстань в половину милі. Вивчаючи складні спеціальні канали диференціального аналізатора, Шеннон бачив, що поняття Була можна використати із більшою користю. За свою дисертацію «Символічний аналіз реле і каналів, що перемикаються», була опублікована в 1938 році і за неї Шеннон отримав Приз Альфреда Нобеля в 1940 р.

16. Дуглас Енгельбарт

16.1. У 1967 році Енгельбарт подав заявку на патент (отримавши його в 1970) для пристрою, що складався з дерев'яного корпусу з двох металевими коліс (патент 3541541), що він розробив спільно з Біллом Інгліш кількома роками раніше. У патенті пристрій описується як «індикатор XY положення для системи відображення». Пізніше Енгельбарт з'ясував, що це пристрій одержав прізвисько «миша», тому що шнур, що виходив з його задньої частини, був схожий на хвіст миші.

17. Микола Матюхін

17.1. Видатний вчений у галузі обчислювальної техніки і конструктор спеціалізованих ЕОМ для систем протиповітряної оборони (ППО). Він був одним з найбільш яскравих представників інженерної школи І. С. Брука, провідним розробником перших ЕОМ М-1 і М-3, які були створені лабораторією І. С. Брука в Енергетичному інституті АН СРСР.

18. Вільям Генрі (Біл) Гейтс (ІІІ)

18.1. 1975 року Ґейтс спільно з Полом Алленом заснував компанію «Micro-Soft», пізніше названу «Microsoft Corporation». Білл Ґейтс дає одинадцять правил задля досягнення успіху. На думку Ґейтс, надмірний оптимізм і політкоректність грають з молодими людьми злий жарт, формуючи далеке від реальності сприйняття світу, що неодмінно призводе до невдач у майбутньому дорослому житті.

19. Євгеній Касперський

19.1. Ще в школі Євгеній Касперський займався поглибленим вивченням математики у рамках спецкурсу, організованого Московським фізико-технічним інститутом. Сьогодні Євгеній Касперський займається, насамперед, стратегічним управлінням компанії. Також він є ключовим спікером «Лабораторії Касперського», у зв'язку з чим часто виступає на великих конференціях та галузевих виставках, партнерських конференціях.

20. Едсгер Дейкстра

20.1. Дейкстра брав активну участь у розробці мови програмування АЛГОЛ, написав перший компілятор для АЛГОЛ-60. У своїй діяльності по розвитку концепції структурного програмування активно виступав за відмову від goto. Едсгер вивчав у Лейденському університеті теоретичну фізику, та згодом усвідомив, що більше зацікавлений комп'ютерними науками. Широко відомий також алгоритм Дейкстри знаходження найкоротшого шляху у графі.

21. Джон Маккарті

21.1. Маккарті вперше використав математичну логіку в штучному інтелекті. В 1958 він запропонував advice taker, який надихнув пізніші роботи над питаннями-відповідями та логічним програмуванням. Базуючись на лямбда численні, Lisp швидко став мовою програмування номер один у галузі штучного інтелекту після його публікації в 1960. Він надихнув на створення проекту MAC в MIT, але залишив MIT заради Стенфордського університету у 1962, де допоміг заснувати Стенфордську лабораторію штучного інтелекту, яка протягом багатьох років залишалась дружнім суперником проекту MAC.

22. Стівен Джобс

22.1. Стівен Джобс і Стівен Возняк стали засновниками компанії «Apple». Займалася виробництвом комп’ютерів власної конструкції, вона була заснована 1 квітня 1976 року, а зареєстрована офіційно на початку 1977 року. Першим персональним комп’ютером, який представили Стів Джобс і Стів Возняк, був Apple.

23. Лінус Торвальдс

23.1. Досвідчений програміст, і природно спеціалізується в інформатиці. У 1990-му він відвідує перше заняття з навчання мови програмування C, який він скоро буде використовувати для створення ядра Linux. ОС навіть не була настільки розвиненою, щоб використовувати переваги настільки крутого чіпа Intel 386, і Лінус Торвальдс вирішує, що буде використовувати багато більш потужну і стійку ОС UNIX, до якої він звик ще з університетським комп’ютерів.

24. Ларі Пейдж

24.1. Один з творців пошукової системи Google і президент із продукції компанії Google Inc. Видатний вчений у галузі обчислювальної техніки і конструктор спеціалізованих ЕОМ для систем протиповітряної оборони (ППО). Він був одним з найбільш яскравих представників інженерної школи.

25. Ісаак Брук

25.1. Російський вчений, винахідник, один з основоположників вітчизняної обчислювальної техніки, засновник і перший директор Інституту електронних керуючих машин АН СРСР. Прийшов до висновку про необхідність створення електронних цифрових обчислювальних машин (ЕЦОМ) для отримання необхідної точності обчислень.

26. Сергій Лебедєв

26.1. Створив наукову школу в галузi суперкомп'ютерiв та спецiалiзованих обчислювальних машин для управління системами реального часу і обгрунтував основний напрям розвитку комп'ютерів цих класів — розпаралелювання обчислювального процесу. Пiд керiвництвом С. О. Лебедєва було розроблено та створено 15 типiв комп'ютерiв

27. Сергій Брін

27.1. Необхідний для роботи пошукача сервер з вінчестерами загальним обсягом 1 терабайт (1024 гігабайт) розташовувався прямо в кімнаті Бріна в університетському гуртожитку. В основі BackRub лежала принципово нова система інтернет-пошуку, коли всі численні знайдені за запитом сторінки ранжирувалися за кількістю посилань на них інших сторінок. Таким чином, нагорі виявлялися найбільш затребувані документи.

28. Андрій Єршов

28.1. Завдяки унікальним здатностям наукового передбачення, А. П. Єршов одним перших у країні усвідомив ключову роль обчислювальної техніки в прогресі науки й суспільства й з початку 80-х рр. почав активно займатися педагогічною діяльністю, спрямованою на просування програмування, а потім й інформатики в систему освіти, а також масову свідомість.

29. Іван Сергієнко

29.1. Вчений у галузі інформатики, обчислювальної математики, системного аналізу і математичного моделювання. Академік Національної академії наук України (1988), заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії СРСР (1981), УРСР (1972) і України (1993, 1999) в галузі науки і техніки. Зацікавився проблемою автоматизації процесів обробки та аналізу даних математичними методами, передусім методами теорії імовірностей і математичної статистики.

30. Володимир Михалевич

30.1. Зробив значний внесок в теорію оптимальних рішень і розробку математичного апарату економічної кібернетики. Розвинув метод послідовного аналізу варіантів та концепцію інформатизації суспільства. Створив авторитетну наукову школу в області оптимізації і системного аналізу. Підготував 48 кандидатів і докторів наук.

31. Катерина Ющенко

31.1. Катерина Ющенко запропонувала (1956-1957) та реалізувала (1959-1969) на всіх вітчизняних ЕОМ першу мову програмування високого рівня – «Адресну мову», що включала засоби, які тільки через десятиліття з'явилися в інших мовах програмування, і вплинула на архітектуру ЕОМ «Київ», «Дніпро» тощо. За сорок рокiв роботи в Iнститутi кiберенетики iм.В.М.Глушкова Нацiональної академiї наук України нею створена широковiдома в Українi i за кордоном наукова школа теоретичного програмування.