Урок української літератури в 10 класі

Get Started. It's Free
or sign up with your email address
Урок української літератури в 10 класі by Mind Map: Урок української літератури в 10 класі

1. Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

2. Методи, прийоми та форми роботи, використані на уроці:

2.1. робота з підручником

2.2. робота з таблицею,

2.3. «Незакінчене речення»

2.4. «Німий диктант»

2.5. гра «Упізнай героя»

2.6. метод РОФТ

2.7. бесіда

2.8. літературний диктант

2.9. проблемне питання

2.10. «Ментальна карта»

3. Тема: Фольклорне тло повісті «Тіні забутих предків». Образи та символи в повісті

4. Обладнання: Вислів на дошці: «Гуцульщині «Тінями забутих предків» поставив Коцюбинський в українському письменстві віковічний пам’ятник». Антон Крушельницькій., роздатковий матеріал, текст повісті, таблиця для самооцінювання, таблиця характеристики персонажів, презентація.

5. Епіграф: Гуцул все своє життя проводить у боротьбі зі злими духами, що населяють ліси, гори і води. М. Коцюбинський

6. Мета: допомогти учням збагнути неповторний колорит і чарівність Гуцульщини; розкрити образи та символи твору, опрацювати його фольклорні особливості, поглибити уявлення про Гуцульщину, її неповторний колорит і чарівність; розвивати творче мислення учнів, удосконалювати вміння аналізувати художній твір; розвивати уміння зіставляти, аналізувати й синтезувати вивчене; формувати любов до мистецтва, прищеплювати почуття зацікавленості до звичаїв, обрядів та етнокультури гуцульського народу

7. Методи, прийоми та форми роботи, використані на уроці: робота з підручником, робота з таблицею, «Незакінчене речення», «Німий диктант», гра «Упізнай героя», метод РОФТ, бесіда, літературний диктант, проблемне питання, «Ментальна карта»

8. Структура уроку:

8.1. Мотивація навчальної діяльності та повідомлення теми.

8.2. Підготовка до вивчення нового матеріалу через повторення й актуалізацію опорних знань.

8.2.1. Літературний диктант. 1. Які ворогуючі сім’ї представлені в повісті? 2. Музичний інструмент, який «сповідував людям» про смерть? 3. Хто це: «… все плакав по ночах, погано ріс і дивився на неню таким глибоким, старече розумним зором, що мати в тривозі одвертала од нього очі».

8.3. Ознайомлення з новим матеріалом.

8.3.1. Як працював Коцюбинський над назвою повісті?

8.3.2. Згадайте, чи можна точно встановити, коли відбувається дія в народних казках, легендах та переказах?

8.3.3. Знайдіть у тексті розповідь про семирічного Іванка та його вірування.

8.3.4. Опишіть зустріч Івана зі щезником.

8.4. Закріплення та корекція нових знань та умінь учнів.

8.4.1. Переглянемо невеликі уривки фільму й проведемо вправу «Німий диктант». Вам потрібно відповісти на питання: «Який обряд або традиція зображені в епізоді?»

8.4.1.1. 1. Випасання худоби на полонині.

8.4.1.2. 2. Молитва на Святий вечір.

8.4.1.3. 3. Мольфар Юра бореться з хмарою.

8.4.2. Гра «Упізнай героя». Записати героя, представника нечистої сили за описом:

8.4.2.1. Щезник (Чорт, Лісовик) боїться людини. Він увесь порослий шерстю, на ногах має копита. У лісі пасе звірів, його отара - олені, зайці. Ведмеді, вовки і рисі - то їхні пси і коти. Вони пасуть і оберігають від зла свою отару. Іноді деякі мисливці укладають з лісовиками угоду, щоб насилали їм дичину, але то є гріх великий. Бо це нечисті духи. Інколи вони так водять людей, щоб ті не вибралися з лісу.

8.4.2.2. Мавки (нявки) живуть у лісі і з’являються людям в образах молодих, вродливих дівчат. Як розтануть сніги, бігають горами і долинами і засаджують на них квіти. Відрізнити її від дівчини можна тим, що у неї ззаду видніються нутрощі. Там, де танцюють, трави не буде навік. Часом вони заманюють людей у безвість. Уберегтись від неї можна, лише скинувши сорочку і переодягнувши її навиворіт.

8.4.2.3. Чугайстир (лісовий чоловік) – дуже приязно ставиться до людей, розмовляє з ними, гріється біля вогнища, а по лісах знищує нявок. Він не носить ніякого одягу, а його шкіра покрита буйним волоссям. Людині не робить зла, а лише чемно запрошує до танцю, а відтанцювавши, відпускає. Деколи обороняє людей від шкоди.

8.4.3. Заповніть таблицю

8.4.3.1. Образи-персонажі

8.4.3.2. Міфічні істоти

8.4.3.3. Образи-символи

8.5. Підведення підсумків уроку.

8.5.1. Як підсумок, пропоную узагальнити вивчений матеріал шляхом створення на дошці спільної ментальної карти «Тіні забутих предків»

8.6. Рефлексія.

8.6.1. Чи досягли ви на уроці поставлених цілей?

8.6.2. Продовжте речення:

8.6.2.1. «Тіні забутих предків» розповіли мені про...

8.6.2.2. «Мене здивувало …»

8.6.2.3. «Мені захотілося …»

8.7. Оцінювання.

8.8. Коментоване домашнє завдання.

8.8.1. Обов’язкове: 1. Методом РОФТ показати епізод запалювання ватри чи виготовлення бринзи. (Учням даються ролі: герой чи спостерігач. Вони мають описати особистість (хто я і який я), ставлення (що я відчуваю, коли роблю чи спостерігаю за дійством), інформацію (що мені ще потрібно дізнатися). Діти обирають отримувача свого повідомлення та форму викладу (розповідь, лист, оголошення, публікація в газету тощо). 2. Скласти сенкан «Природа».

8.8.2. За бажанням: Переглянути однойменний кінофільм С.Параджанова, порівняти зі змістом повісті.

9. Повість «Тіні забутих предків» називають справжнім скарбом української літератури, шедевром українського художнього слова